U Jablaničkom okrugu bez posla 31.976 lica

           Na evidenciji leskovačke Filijale Nacionalne službe za zapošljavanje, zaključno sa 30. junom ove godine, na podučju Jablaničkog okruga bilo je 31.976 nezaposlenih lica, što je za 2.494 manje od broja prijavljenih u istom mesecu prošle godine.

 

           U Leskovcu je bez posla 18.041 lice, Bojniku 2.321, Vlasotincu 4.986. Na evidenciji NSZ  su i 204 osobe iz Crne Trave, 4778 iz Lebana i 1646 sa područja opštine Medveđa.

            U ukupnom broju nezaposlenih u Jablaničkom okrugu, žene učestuju sa 46,76 posto, odnosno njih je na evidenciji 14.952. Gledajući po stepenima stručne spreme, 9800 osoba je nestručno, sa III stepenom ih je 31, 27 posto ili 10.003, sa IV 28,35 posto ili 9.069, dok na posao čeka i 3.104 stručnjaka sa visokim i višim obrazovanjem.

           Prema najnovijim podacima leskovačke filijale u junu ove godine u Jablaničkom okrugu bez zaposlenja je bilo 1.607  ljudi sa visokom školom (sedmim stepenom stručnosti) i 1.353 sa višom školom (šestim stepenom). Na posao je čekalo i 7 magistara.

             Osnovne karakteristike nezaposlenosti u našem okrugu su nizak nivo stručnog obrazovanja, najveće učešće lica sa III I IV stepenom, veliki broj mladih na evidenciji, slaba mobilnost nezaposlenih lica i neusaglašenost ponude i tražnje na tržištu, objašnjava direktor leskovačke filijale, Dejan Stanković.

            Na našoj evidenciji je 24 procenta mladih do 29 godina, što znači da je svaka četvrta osoba koja je prijavljena, starosti ispod 30 godina. Preko 60 posto osoba na posao čeka preko 2 godine. Izražena je i neusaglašenost ponude i tražnje, pa sa jedne strane imamo zanimanja koja su suficitarna, kao što su hemičari, mašinski tehničari, ekonomisti, a sa druge – deficitarna, među kojima su građevinari i profesori matematike, fizike i nemačkog jezika, objašnjava Stanković.

            Problem nezaposlenosti u Jablaničkom okrugu izražen je već decenijama, a Nacionalna služba u saradnji sa resornim ministarstvom i lokalim samoupravama realizuje brojne mere i programe u cilju njegovog rešavanja. Tu su razni vidovi posredovanja i pomoći, motivacione obuke, pogodnosti za poslodavce, mere aktivne politike u okviru realizacije nacionalnih i lokalnih akcionih planova zapošljavanja, otvaranje džob klubova u svim opštinama, sagledavanje teže zapošljivih kategorija kao što su mladi do 30 godina, stariji od 50 godina, lica romske nacionalnosti, osobe sa invaliditetom, korisnici socijalne pomoći, osobe proglašene tehnološkim viškom i slično, dodaje Stanković.

Check Also

Predstavnici Grada Leskovca u Novogodišnoj noći po tradiciji posetili vatrogasce, policajce, lekare, vojnike i radnike Komunalca

Predstavnici lokalne vlasti posetili su u toku Novogodišnje noći i dežurne u vitalnim službama koje …