Turistički biseri južne Srbije

Prelepi gradovi, stenovite planine, lekovite banje i brojni drugi lokaliteti, ali i kuhinjski specijaliteti, koji čuvaju duh nekih prošlih vremena, više su nego ubedljiv razlog za sve one koji razmišljaju o vikend-putovanju da se upute ka jugu naše zemlje. Značajan deo naše nacionalne turističke ponude čine brojne znamenitosti i zanimljive atrakcije skrivene upravo u ovim krajevima. Evo koji to turistički biseri južne Srbije, između ostalih, čine da lepota ovog dela naše zemlje mami u svoje predele sve veći broj kako domaćih, tako i stranih turista.

Niš – drevni Naissus, carski grad

Niš, kao važan gradski i regionalni centar Srbije, prepoznatljiv je po svom južnjačkom gostoprimstuvu i živopisnom noćnom životu, ali ima da ponudi i niz drugih sadržaja, poput kulturno-istorijskih spomenika i prirodnih lepota.

Kulturno-istorijsko blago Niša i njegove okoline nesumnjivo je glavni razlog koji mami ogroman broj posetilaca u ovaj najznačajniji kulturni centar jugoistočne Srbije. Tu se ubrajaju: Niška tvrđava (koja datira još iz osmanskog perioda), Ćele-kula (važan simbol grada i spomenik koji čuva sećanje na Prvi srpski ustanak), zatim spomen-obeležje Čegar (mesto koje takođe čuva tragičnu uspomenu na spomenuti ustanak), Medijana (zadužbina Konstantina Velikog, danas arheološki park u istočnom delu grada), ali i drugi spomenici od izuzetnog značaja.

Justiniana prima – Caričin grad

Ovaj poznati arheološki lokalitet na teritoriji opštine Lebane nalazi se na uzvišenom platou uokvirenom dvema rekama. Podigao ga je još u VI veku car Justinijan I, koji se, prema predanju, i rodio u ovim krajevima. Bedemima je podeljen na Gornji, Srednji i Donji grad. Upravo se na najuzvišenijem delu nalazi Akropolj, sa centralnim trgom na kome se nekada odvijao javni život ovog grada. Čak se i ostaci rimskih termi nalaze u blizini ovog lokaliteta. Svakako, ko god da se nađe u ulozi turiste na jugu Srbije, ne bi trebalo da propusti posetu tzv. Caričinom gradu.

Đavolja varoš – misterija „okamenjenih svatovaˮ

Na obroncima planine Radan, na tridesetak kilometara od Kuršumlije, nalazi se jedinstven lokalitet, prirodno dobro od izuzetnog značaja i pravo čudo prirode – Đavolja varoš. Naime, na ovom području se već vekovima odvija erozivni proces koji za rezultat ima pojavu preko dve stotine neobičnih kamenih figura, različitih oblika i dimenzija (njihova visina kreće od 2 m do čak 15 m).

Da li je u nastanak ove mistične varoši zaista đavo umešao prste, kao što tvrdi legenda – ili je ovaj fenomen, jedinstven u svetu, tek jedno u nizu prirodnih čuda naše zemlje, zahvaljujući neobičnoj formaciji stena – u šta god želite da verujete, ovo mistično mesto je zasigurno vredno vaše posete.

Banjski turizam južne Srbije

Da li ste znali da se u južnoj Srbiji nalaze neka od najpoznatijih banjskih lečilišta? Među njima su: Niška, Vranjska, Kuršumlijska, Sijarinska, Lukovska i Prolom banja. Nesumnjivo je da banjski turizam u ovom kraju posebno dolazi do izražaja.

Dok je Sijarinska banja jedina u Srbiji koja se može pohvaliti gejzirima, te zbog ovog kurioziteta pobuđuje posebnu pažnju turista, Vranjska je najtoplija ne samo kod nas nego i u Evropi (sa 92°C to je najtopliji prirodni izvor u našoj zemlji). Lukovska se izdvaja po najvećoj nadmorskoj visini među banjama Srbije. U neposrednoj blizini starog antičkog puta via millitaris, udaljena samo desetak kilometara od Niša, nalazi se i Niška banja, koja se razvijala u vreme vladavine Rimljana istočnim delovima naše zemlje. Nastala u podnožju planine i nedaleko od Nišave, ova poznata banja ima veoma lep položaj. Sve banje južne Srbije su idealne kako za porodični odmor i rekreaciju, tako i za rehabilitaciju i relaksaciju.

Suva i Stara planina – pravi turistički biseri južne Srbije

Kada su u pitanju planine u Srbiji, južni krajevi naše zemlje ponose se planinama različite starosti i geološkog sastava. Stara i Suva planina se posebno izdvajaju među njima, kao turistički biseri južne Srbije.

Prilikom posete Staroj planini („Balkanˮ planina), planinskom masivu koji se proteže duž granice Srbije sa Bugarskom, ne smete propustiti priliku da se popnete na njen najviši vrh – Midžor (2.169 m), kao i da posetite vidikovac Kozji kamen, kanjoj reke Jerme, Rosomačke lonce, Kovani Dol, vodopad Bigar itd.

S druge strane, bujna vegetarica Suve planine i njena divlja, neukroćena priroda, razuđen reljef, magični vidikovci, vijugave staze, te retke biljne i životinjske vrste čine je popularnom destinacijom za mnoge planinare i avanturiste-istraživače. Uspon na Trem, najviši vrh Suve planine, važi za posebno zahtevan, ali vredi truda. Ova planina je zaštićeno područje od međunarodnog i nacionalnog značaja, a ovaj kraj je nadeleko poznat i po izradi vrhunskog sira i kačkavalja.

Dakle, ako idete na produženi vikend u ove krajeve, pripremite sve potrebne stvari za vikendicu, kampovanje ili hajking, spakujte garderobu neophodnu za instagramične fotografije (prenosivi ormari će vam u tom smislu dosta olakšati organizaciju) i pravac ka jugu Srbije u nezaboravnu vikend avanturu.

Fotografije:

https://unsplash.com/photos/a-group-of-people-in-a-garden-Pi-Cy3j01Fo

https://unsplash.com/photos/a-stone-building-with-a-red-roof-surrounded-by-trees-5k6UpEBa6bc

https://unsplash.com/photos/green-trees-on-mountain-under-cloudy-sky-during-daytime-wx-Ce_px2xQ

https://unsplash.com/photos/green-grass-field-under-blue-sky-and-white-clouds-during-daytime-qUWQOQ3Yq3I

https://unsplash.com/photos/a-person-standing-on-top-of-a-mountain-overlooking-a-valley-M6M55G9dsB8

https://unsplash.com/photos/green-and-brown-mountain-under-blue-sky-during-daytime-DJtTdHSYdfg

Check Also

U četvrtak bez struje 21 selo u okolini Leskovca

Ogranak Elektrodistribucija Leskovac izvodiće radove na redovnoj godišnjoj reviziji TS 35/10 kV Miroševce. Zbog toga …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *