Tradicija: Svetosavske nagrade Grada Leskovca za 292 učenika i studenata koji su to zaslužili ocenama, rezultatima i uspesima

U prepunoj sali Narodnog pozorišta Leskovac danas je organizovana tradicionalna dodela Svetosavskih nagrada mladim i talentovanim učenicima, studentima, umetnicima, sportistima sa teritorije grada Leskovca.

Tradicija nagrađivanja najboljih nastavljena je i ove godine, a nagrade se dodeljuju na dve svečanosi u toku godine: za Dan Grada Leskovca i na dan školske slave Svetog Save.

Ukupna vrednost danas uručenih nagrada je 14.670.000 dinara.

Od 2013. do 2024. godine, sredstvima u visini od 174,5 miliona dinara, putem Fonda za mlade talente nagrađeno je preko 5.500 mladih. Ugovore mladim talentima uručio je gradonačelnik Leskovca dr sci. med. Goran Cvetanović.

„Danas, na Savindan, kada slavimo obrazovanje, napredak i kada smo pre svega posvećeni našoj deci i omladini, tradicionalno se susrećemo sa najuspešnijim mladim Leskovčanima, koji su tokom školovanja i svako u svojoj oblasti, poput nauke, umetnosti, sporta, ostvarili rezultate dostojne poštovanja. Vi ste sadašnjost na koju smo ponosni i budućnost u koju verujemo. Osnaživanje mladih je naš prioritetni zadatak, zato što su mladi, obrazovani, vredni i samouvereni ljudi, stub napretka našeg grada i društva u celini. Šanse se ne čekaju, već stvaraju. Svojim radom, vi stvarate šansu za svetlu budućnost, a svakoj mladoj osobi na tom putu potreban je vetar u leđa. Nagradama želimo da vam pružimo motivaciju da se bavite onim u čemu ste najbolji i da pošaljemo poruku kako cenimo vaš trud i posvećenost“, istakao je gradonačelnik dr sci. med. Goran Cvetanović napomenuvši da je ponosan što je 2013. godine insistirao na obnovi Fonda za mlade talente, koji je i otvoren na njegovu inicijativu i sa ciljem da Leskovac postane kolevka intelektualaca.

U ime nagrađenih, obratili su se Anđela Stojković, studentkinja Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Nišu sa prosekom 10 i Tešman Mitić, student Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu.

„Da se trud uvek isplati, da se rad uvek primeti, primer smo svi mi koji smo danas okupljeni ovde. Kao višestruki dobitnik ove nagrade, kao stipendista Ministarstva prosvete i nosilac Vukove diplome mogu samo da potvrdim da uspeh nikada nije ostao neprimećen, što je lično mene motivisalo da napredujem jer sam uvek znala da neko to ceni i da će mi se pružiti prilika da se pokažem. Baš kao što je i danas meni pripala čast, da na ovaj bitan datum za celokupno obrazovanje govorim u svom rodnom gradu. Kao jedno od lepih iskustava koje se tradicionalno organizuje za najuspešnije studente o trošku grada mogu izdvojiti Umrežavanje studenata na Zlatiboru, razne kurseve stranih jezika, sportova koji omogućuju primenu i razmenu stečenih znanja studenata iz različitih oblasti, kao i sticanje dodatnih veština i poznastava. Za mene su upravo ti događaji ostali jedno prelepo iskustvo i pravi su primer podsticanja mladih. Hvala Vam na svemu tome“, rekla je studentkinja Anđela Stojković.

„Zahvaljujem se gradu Leskovcu i njegovom prvom čoveku doktoru Goranu Cvetanoviću, na kontinuiranoj podršci, godinama unazad, mladim talentima. Grad Leskovac u saradnji sa Kancelarijom za mlade, kroz različite projekte, programe i inicijative, pokazuje koliko su mladi prioritet i koliko se ulaže u njihovo obrazovanje, razvoj i napredak. To je ulaganje koje će se višestruko vratiti, jer su mladi temelj naše budućnosti. Kao student medicine, želim da istaknem značaj ove plemenite profesije koja je duboko utemeljena na vrednostima koje je Sveti Sava propagirao – služenje drugima, briga za čoveka i težnja ka savršenstvu. Medicina nije samo nauka – ona je poziv koji nas uči humanosti, saosećanju i odgovornosti. Medicina nas uči da ljudski život nema cenu i da je znanje najmoćniji alat u borbi za zdravlje i boljitak. Verujem da svaki student medicine budući lekar, ima jedinstvenu priliku da svojim znanjem i radom ostavi trag u životima drugih ljudi. Kao što nas uči Sveti Sava rad za dobrobit drugih je najveća vrednost kojoj možemo stremiti“, rekao je student Tešman Mitić.

Podsticaj mladih realizuje se i kroz nagradnu ekskurziju, koja je prvi put organizovana 2015. godine. Do sada su nagrađena 804 učenika završnih razreda srednjih škola, nosioca Vukove diplome za šta smo opredelili 23,5 miliona dinara. Preko Kancelarije za mlade finansijski se podržavaju i omladinski projekti, u okviru programa Aktiviraj se. Od 2015. godine do današnjeg dana podržan je 161 projekat sa ulaganjem od 15,8 miliona dinara. I žurka za male maturante, kada se uručuju bicikle učenicima generacije i trodnevno besplatno Umrežavanje studenata na Zlatiboru, još neki su od vidova podrške u osnaživanju mladih.

U tekućoj godini biće pokrenut i program „Stipendije za studente sa deficitarnim strukama“, što je samo još jedan od dokaza aktivne brige lokalnog rukovodstva o mladim ljudima. U budžetu su predviđena sredstva u visini od 3 miliona dinara za ove namene.

Check Also

Grad Leskovac: Još 173 auto-sedišta za bebe rođene u novembru i decembru

Podelom 173 auto-sedišta za bebe, rođene u novembru i decembru, u potpunosti je završen krug …