Broj pacijenata u kovid ambulanti Doma zdravlja u Vlasotincu je u padu, a većina pacijenata dolazi na kontrolni pregled.
Poslednjih dana broj testiranih osoba manji je za dve trećine u odnosu na ranije, a razlog je taj što se smanjuje broj pacijenata sa indikacijama za testiranje, saopštava Štab za vanredne situacije opštine Vlasotince.
I pored opadajućih brojeva, štab je doneo odluku da vanredna situacija, uvedena 12.novembra i dalje ostaje na snazi.
Ostaje na snazi zabrana okupljanja u zatvorenom i otvorenom prostoru više od pet lica, ako nije moguće obezbediti fizičku distancu od dva metra i odgovarajuće mere lične zaštite. U javnim prakovima i igralištima, tokom vežbanja na otvorenom prostoru, dozvoljeno je okupljanje do pet lica, takođe uz primenu odgovarajućih mera lične zaštite. U svim zatvorenim prostorima obavezno je nošenje zaštitnih maski i poštovanje fizičke distance od dva metra. Roditelji maloletne dece ili dece sa posebnim potrebama, odnosno njihovi staratelji, dužni su da obezbede da deca starija od četiri godine nose zaštitne maske u slučajevima boravka na javnim mestima u zatvorenom i otvorenom prostoru gde nije moguće obezbediti propisani fizičku distancu od dva metra (ispred banaka, apoteka, na autobuskim i drugim stajalištima, kao i u javnom prevozu). I dalje je zabranjeno organizovanje svečanosti, kao i organizovanje sportskih i drugih zabavnih manifestacija.
Od 21. decembra 2020. godine, zaključno sa 25. decembrom 2020. godine, radno vreme objekata u kojima se obavlja delatnost u oblasti trgovine na malo (trgovinske i druge radnje i prodajna mesta), pružanja usluge u oblasti ugostiteljstva, koje obuhvataju prodaju hrane i pića (restorani, kafići, klubovi i sl.), pružanja usluge u zatvorenim ili otvorenim trgovinskim centrima i sličnim objektima u kojima se obavlja delatnost u oblasti trgovine na malo (tržni centri, pijace i sl.) i priređivanja posebnih i klasičnih igara na sreću (kladionice, igraonice i sl.), kao i u objektima u kojima se obavlja delatnost pružanja zanatskih i drugih usluga u neposrednom i dugotrajnom fizičkom kontaktu sa korisnikom usluge (kozmetički saloni, frizerski saloni, saloni lepote) i delatnost u oblasti kulture koja podrazumeva istovremeno prisustvo više lica u istom prostoru (pozorišta, bioskopi, muzeji, galerije) i oblasti sporta koja podrazumeva istovremeno prisustvo više lica u istom prostoru ili dugotrajniji neposredni kontakt sa korisnikom usluge (fitnes centri, teretane, vežbaonice i drugi objekti namenjeni za sport i rekreaciju i sl.) ograničava se tako da ti objekti mogu raditi samo radnim danima (od ponedeljka do petka) od 5 do 20 časova.
U toku radnog vremena, u objektima u kojima se pružaju usluge u oblasti ugostiteljstva nije dozvoljeno neposredno izvođenje muzike (muzika uživo), a posle 17.00 časova nije dozvoljena muzika u bilo kom obliku. Ugostiteljski objekti će svoj rad prilagoditi tako da za jednim stolom ne mogu sedeti više od dva lica, izuzev ako su u pitanju roditelji i maloletna lica koja žive u zajedničkom domaćinstvu, uz obavezan razmak od dva metra između stolova. U javnom prevozu obavezno je nošenje zaštitinih maski, uz redovno provetravanje i dezinfekciju vozila. Obavezno je sprovođenje mera zaštite u verskim objektima i prilikom vršenja verskih obreda. Obavezno je sprovođenje mera zaštite u kozmetičkim, frizerskim salonima, salonima lepote, fitnes centrima i teretanama (nošenje maski i rukavica). Javno – komunalna preduzeća, Vodovod i Komunalac, nastaviće sa dezinfekcijom javnih površina, sa težištem na prilazne puteve i platoe ispred DZ Vlasotince, zajedničkih prostorija u stambenim zgradama, kao i mesta ispred banaka i pošte.
Ograničenje radnog vremena ne odnosi se na rad apoteka (uključujući i one u kojima se vrši promet robe namenjene za životinje ili poljoprivredu), izuzev onih apoteka koje prodaju obavljaju u okviru trgovinskih centara za koje poslodavci ne mogu obezbediti posebne koridore i benzinskih pumpi u obavljanju delatnosti prodaje goriva, kao i trgovinskih, ugostiteljskih i drugih objekata koji vrše dostavu hrane.
Sprovođenje propisanih mera zaštite u skladu sa zakonom obezbeđuje, koordinira i nadzire predsednik opštine preko nadležnih opštinskih inspekcijskih službi i štaba za vanredne situacije.
Štab još jednom apeluje na sve građane da poštuju propisane mere epidemološke zaštite (nošenje zaštitnih maski, držanje propisane fizičke distance)a da za vreme novogodišnjih i božićnih praznika izbegavaju nepotrebna okupljanja.