Skrininzi dojke i materice sa ciljem ranog otkrivanja raka u Domu zdravlja Leskovac

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Povodo za jučerasnju konferenciju u Domu zdravlja Leskovac bio je projekat „Zdrava žena, zdrava nacija“ za koji je ova ustanova aplicirala i dobila sredstva.

Direktor Doma zdravlja Slaviša Božović, kazao je da se ovaj projekat odnosi na skrining dojke i materice, i da će ove preventivne preglede imati priliku da obavi 5000 žena a sve sa ciljem da se podigne svest o prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke i grlića materice.

„Projekat se odnosio na akciju „Zdrava žena, zdrava nacija“ u okviru koga smo dobili 1,6 miliona dinara koja ćemo iskoristiri za prevenciju karcinoma dojke kod žena u starosnom dobu od 30-69 godina. Animiraćemo pre svega žene iz ruralnih područja, s obzirom da one ne dolaze na ovakve preglede iz mnogih razloga, kao što su posao kojim se bave, poljprivreda, stočarstvo… Planiramo da pregledamo oko 5000 žena kako bi podigli na viši nivo svesti saznanja o značaju prevencije. Značajnu logističku pomoć će nam pružiti i grad Leskovac, jer ćemo preko njih animirati sve predsednike mesnih zajednica da bi lakše sproveli ovu akciju. U čitav proces biće uključene i radiologija i ginekologija.“

Magdalena Matić, radiolog, je iznela podatak da karcinom dojke u današnje vreme poprima epidemijske razmere.

„ U Srbiji oko 5000 žena oboli od karcinoma dojke, a od toga umre oko 1500. Obeshrabrujući je i podatak da karcinomi u 70% slučajeva budu otkriveni kada su veći od dva centimtra i kada je način lečenja bukvalno nemoguć. Zbog svega toga je skrining, odnosno prevencija najvažnija, odnosno pregleda naizgled zdravih žena, kod kojih ne postoje problemi. U takvim situacijama se dešava da uočimo te mali i sitne promene i onda je izlečenje bukvalno stopostotno. Na žalost, ne postoji način da se spreči karcinom dojke, te je skrining jedini način. Mi ćemo raditi skrinig žena u dobu od 50-69 godine na dve godine kod onih koje imaju uredne nalaze. Ukoliko je nalaz drugačiji, pregledi će se obavljati češće. Ovim projektom su obuhvaćene i žene mlađe od 50 godina, a kod njih ćemo pre svega pojašnjavati važnost  preglede i samopreglede rade na vreme i u kontinuitetu.“

Ljilja Vučković, ginekolog, pojasnila je da se ova vrsta skrininga radi još od 2014. godine.

„Svakoj ženi koja dođe na ginekološki pregled sa nekim problemom bude urađen i pregled dojke od strane lekara ginekologa, a dobije i savet kako da rade samopregled kod kuće. Na taj način sve više žena upućujemo u to koliko je važna prevencija.“

Dom zdravlja je od Ministarstva zdravlja dobio i kompletnu opremu za citologiju, odnosno opremu za rano otkrivanje raka grlića materice, digitalne mikroskope u vrednosti od 36.000 evra i kompletno opremljenu laboratoriju uz pomoć koje će pokrivati i Jablaničku i Pčinjsku oblast. Ovom akcijom biće obuhvaćene žene starosti od 25-64 godine i one će dobijati pozive za preglede na kućnu adresu. Testovi će se obavljati na godinu dana i, ako sve bude u redu, sledeći test će se raditi kroz tri godine.

Check Also

Sećanje kroz darivanje -Učenici iz Bojnika u znak sećanja na svoje drugare iz Ribnikara organizovali uskršnji bazar

Učenici Tehničke škole “Boško Krstić” iz Bojnika i njihovi predmetni profesori Tatjana Stanković i Dragan …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *