U sali leskovačkog Narodnog pozorišta održana je tradicionalna Svetosavska akademija u organizaciji ovogodišnjeg domaćina, Osnovne škole „Bora Stanković“ iz Vučja.
Na samom početku manifestacije, uručene Svetosavske povelje najboljim učenicima, školama i zaslužnim pojedincima u širenju svetosavlja. Najuspešnijim učenicima u oblasti obrazovanja i vaspitanja u 2023. godini dodeljena je Svetosavska povelja, a dobili su je Emilija Tasić, učenica četvrtog razreda Medicinske škole, Mila Nikolić, učenica drugog razreda OŠ „Vuk Karadžić“, Petar Minić, učenik osmog razreda OŠ „Svetozar Marković“, Lazar Marinković, učenik petog razreda OŠ „Kosta Stamenković“ i Marko Veličković, učenik četvrtog razreda „Muzičke škole“.
Specijalnu povelju dobio je i predesdnik Privremenog organa grada Leskovca, Goran Cvetanović kao i vladika niški Arsenije.
U svom obraćanju predsednik Cvetanović, istakao je da grad Leskovac u mlade i u njihovo obrazovanje ulaže značajna sredstva.
“Sveti Sava je jedan od najznačajnijih ličnosti naše istorije, i nijedna ličnost osim njega nije toliko utkana u svest i biće naroda, kao što je ovaj svetac. Na nama je obaveza da sačuvamo i unapredimo, sve ono za šta se borimo u ovim teškim vremenima. On nam je ostavio veoma težak zadatak, da nastavimo njegovu ulogu te je u skladu sa tim obrazovanje jedan od naših imperativa. Davne 2012. godine, kada smo preuzeli odgovornost, u obrazovanje se ulagalo 400 miliona, a danas, u 2024. godini u prosvetu, ulažemo milijardu u 300 miliona dinara – kazao je Cvetanović.
Vladika niški Arsenije, održao je besedu o Svetom Savi, potsetivši još jednom da Hrista ne tražimo ni na nebu ni na zemlji, već u svome bližnjem, kako je i sam propovedao Sveti Sava.
“Savu da pohvalim znanja Bože moj daruj mi – reči su koje je Teodosije upleo u akrostih kanona o Svetome Savi. Nadahnuti ovim rečima kao i životom i radom Svetoga Save i vašu ljubav podsećamo na značaj Savinog dela. On je prvi arhiepiskop srpski koji je izdejstvovao autokefalnost srpskoj crkvi i organizovao njen duhovni život. On je preuzeo razvoj srpske sakralne arhitektire izgradnjom manastira Žiče i otvorio nove horizonte srpskog živopisa. Sveti Sava je i otac srpske književnosti. On je utemeljio srpsko crkveno pravo. I srpska medicina je vezana za Savu, koji je otvorio prvu bolnicu u manastiru Hilandar. Svetog Savu poznajemo i kao oca naše prosvete i kulture, koji personifikuje sve ono što je lepo, dobro i istinito. Iz njega izviru i potiču sva slavna dela našega naroda. Sveti Sava, je pre svega svetitelj apostolskog duha, koji je u svoju dušu i srce, primio svoje talente i dao ih drugima na dar, a Bog je dao njemu blagoslov da tvori dela velikosnežnog značaja kako u to vreme tako i danas. Sveti Sava je dao sebe za crkvu i svoj narod. Besedio je da Hrista tražimo ovde i sada, ali ne na nebu, ni na zemlji već u svome bližnjem. Lik i delo Svetoga Save je spona koja povezuje sve Srbe širom sveta. Neka mu je ime večno, i da svi zajedno živimo svesni dara koji nam je dao. Neka Gospod učini da odavde svi odete svojim domovima ukrepljeni i zagrejanih srdaca, još veće ljubavi prema njemu, našem vrlo učitelju puta koji nas vodi kroz život – istakao je vladika Arsenije.
Svečarsku atmosferu upotpinio je crkveni hor “Branko” kao i dramska i horska sekcija OŠ”Bora Stanković” iz Vučja. Svečanosti su prisustvovali i predstavnici prosvete, Vojske Srbije, policijske uprave, sveštenstva, lokalne samouprave.