Savet za razvoj grada danas je organizovao prezentaciju IPARD programa, kojim će se u Srbiji finansirati odabrani projekti u oblasti privrede i poljoprivrede. Posebna pažnja na današnjem predstavljanju, posvećena je sektoru energetike, odnosno uslovima za ulaganje u izgradnju solarnih elektrana.
Za ovu priliku, Fond za razvoj grada, angažovao je i Odeljenje za društvene delatnosti i lokalni razvoj, odnosno Poljoprivrednu savetodavnu i stručnu službu, jer su donacije iz IPARD programa namenjene poljoprivredi, prehrambenoj industriji i turizmu. Ova sredstva iz Evropske unije stoje nam na raspolaganju, ali će ih dobiti najbolji projekti, kaže Dragan Stojiljković, predsdnik Saveta za razvoj grada Leskovca:
– Neke mere u okviru programa su već objavljene i u toku su, druge će uskoro biti raspisane, ali mislim da treba dobro da se pripremimo i na vreme spremimo projekte. Interaktivne prezentacije, poput ove i služe tome da se zainteresovanim privrednicima i poljoprivrednicima daju neophodni saveti, sugestije i predlozi i da se razjasne pojedine nedoumice, kako bi mogli ravnopravno konkurisati za donacije. Program mera je dosta širok, a novčani fond bogat, ali su i uslovi za konkurisanje i dobijanje sredstava oštriji nego na lokalnim i nacionalnim konkursima.
Za više informacija i odgovore na pitanja o učešću u IPARD PROGRAMU, Savet za razvoj kontaktirao konsultanstsku kuću ”Sim cert”, koja ima iskustvo iz učešća na preko 4oo projekata iz svih oblasti:
– Naš je zadatak da prezentujemo proizvodjačima hrane, bilo da se radi o primarnoj, odnosno poljoprivrednoj proizvodnji ili preradi, mogućnosti, uslove, obaveze i beneficije koje mogu dobiti preko IPARD programa.Ovde smo na poziv grada Leskovca i želimo da na vreme pripremimo sve potencijalne aplikante, pošto se radi o složenoj proceduri i nizu zahteva, od kojih je neke potrebno ispuniti i pre konkurisanja, naglašava vlasnik i direktor ove konsultantske kuće, Dejan Vučić.
Solarne elektrane su hit u Evropi i svetu, a Srbija, odnosno njen južni deo ima sve prirodne uslove za njihovo maksimalno iskorišćenje.Kompanija ”Envidom” ima dosta iskustva u izgradnji mini elektrana, a Janis Hristo kaže da njihova upotreba nudi bezbroj beneficija:
– Ovde smo da prezentujemo mogućnosti za konkurisanje za sredstva iz IPARD programa, posebno u oblasti zamrzavanja hrane. Naša firma, osnovana je u Nišu 2o13., kao ekspozitura grčke kompanije, koja radi već 14 godina. Imamo veliko iskustvo sa obnovljivim izvorima energije . Područje Leskovca i južne Srbije, ima, maltene, istu sunčanost kao i sever Grčke, što treba iskoristiti, pogotovo kad se za izgradnju mini solarnih elektrana, mogu koristiti bespovratna sredstva Evropske unije.
Pozdravljajući učesnike predavanja, gradonačelnik Goran Cvetanović, istakao je da se po svim parametrima, Leskovac nalazi na putu oporavka, a da se ubrzani razvoj tek očekuje:
– Naša vizija je bila, pre svega, da smanjimo nezaposlenost i omogućimo otvaranje novih radnih mesta i ona se ostvaruje.U ovom trenutku teku radovi na izgradnji nove fabrike ”Yura”, vredne 4o miliona evra, gde će se samo jedna hala prostirati na 7-9 hiljada kvadrata. U zgradu nekadašnje ”Sintetike”, u čiju je rekonstrukciju Vlada uložila 195 miliona, na proleće će se useliti turski ”Jeanci” i zaposliti 3oo novih radnika, a u ”Zelenoj zoni”, niče britanska fabrika, gde će posao naći preko 2.5oo naših sugradjana.
Primer velikih slede i manje kompanije, pa je u toku dana obavljen finalni razgovor sa vlasnikom Preduzeća ”Fuš”, koje je kupilo firmu ”ITP” U Oraovici. U njoj će na izradi sportske i radne odeće, biti angažovano 1oo ljudi, najavio je Cvetanović.
S.Ć.