U sali Skupštine grada, danas je održan sastanak direktora osnovnih i srednjih škola sa područja Leskovca sa gradonačelnikom, načelnicima gradskih uprava za društvene delatnosti i finansije i predstavnicima Školske uprave, na kome je bilo reči o već realizovanim projektima u oblasti obrazovanja, kao i planovima za poboljšanje nastavno-obrazovnog procesa u narednom periodu.
Svesni činjenice da je ulaganje u obrazovanje i vaspitanje jedan od bitnih elemenata razvoja društva, nastojali smo da u prethodnom periodu poboljšamo uslove za boravak dece u školama i podignemo ih na najviši mogući nivo, izjavio je, otvarajući sastanak, gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović. Sa zadovoljstvom mogu da konstatujem da smo kontinuirano radili na uređenju i obnovi školskih objekata na teritoriji grada i da su mnogi učenici, kao i predškolci, ovu školsku godinu započeli u uređenijim i lepšim učionicama. Znam da je to najosnovnije što jedna lokalna samouprava može da uradi za svoje najmlađe stanovnike, ali je veoma bitno da imamo nameru i želju da sa ulaganjima nastavimo i da radimo u kontinuitetu.Grad Leskovac u potpunosti podržava aktivnosti Vlade Srbije, pre svega u pogledu neophodnosti uvođenja dualnog obrazovanja kao i reforme školskog sistema, dodao je gradonačelnik.
Pored toga, svesni smo koliko je važno uspostavljanje nacionalnog okviora kvalifikacija koji bi trebalo da obezbedi evidenciju obrazovnih profila potrebnih na tržištu rada, kako bi se obrazovni programi prilagođavali potrebama tržišta, ali i obezbedilo poznavanje i prepoznavanje veština i znanja koje su naši učenici stekli tokom formalnog obrazovanja, dodao je Cvetanović.
Činjenica da smo ovu školsku godinu počeli bez štrajka prosvetnih radnika govori o tome da su ministar Šarčević i Vlada spremni da artikulišu potrebe prosvetnih radnika. U prilog tome govori i povećanje zarada prosvetnih radnika u oktobru, ali i najave da se, ukoliko država ima finansijskih mogućnosti, poveća budžet i plate za 2017. godinu, izjavio je Cvetanović.
Iako se iznosi sredstava razlikuju u zavisnosti od vrednosti investicije, gotovo da nema škole u kojoj makar nešto nije urađeno, podsetio je gradonačelnik , osvrnuvši se na projekte realizovane u protekle četiri godine.
On je ukazao na to da se količina novca izdvojena za školstvo iz godine u godinu održava gotovo na istom nivou.
Iznos opredeljenih sredstava u 2013. godini bio je donekle veći jer smo te godine plaćali sve one obaveze nasleđene iz 2010. , 2011. i 2012. godine. Setite se samo 2 milijarde duga, i koliko je blokada bilo u školama i toga da nije bilo novca ni za krede, kamoli za neke veće investicije, izjavio je gradonačelniik.
Izdvajanja za obrazovanje nisu smanjivana i iako je budžet grada u 2012. i 2013. godini ostao uskraćen za oko 240 miliona godišnje, a ukidanjem parafiskalnih nameta za još 70 miliona dinara, dodao je Cvetanović.
Na današnjem sastanku je najavljeno da će, rebalansom budžeta na narednoj sednici Skupštine, biti izdvojena sva neophodna dodatna sredstva za sanaciju plafona u Osnovnoj školi „Bora stanković“ u Vučju. Nakon sednice, koja će biti održana oko 20. septembra, krenućemo sa realizacijom tog projekta i definitivno i dugoročno rešiti ovaj problem, rekao je Cvetanović.