Saborima se čuvaju tradicija, običaji i kultura jednog naroda: Zato su ovakve manifestacije važne

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Organizacijom Sabora narodnog stvaralaštva, Dom kulture u Vučju, trudi se da od zaborava otrgne nacionalnu i kulturnu baštinu, stare zanate i veštine. Uprkos kiši, manifestacija je okupila veliki broj učesnika i posetilaca

Novica Stanojević, gulaš od divljači i svinjskog mesa kuva u kotliću, a Vesna Pavlović se opredelila za tendžeru. Među posmatračima se povela burna rasprava, jesu li njih dvoje bolji lovci ili kuvari. Za dobar gulaš, ističe dvoje meraklija, važno je da se kuva dugo i na tihoj vatri:

– Najmanje četiri sata, da bi se meso pretvorilo ”u konce”. Divlja svinja je malo tvrđa, pa zahteva duži tretman, a ostali standardni sastojci su crni i beli luk, šargarepa. Važni su i začini, a svaki majstor ima svoj recept, objašnjavaju dok sa ponosom pokazuju pripremljene specijalitete.

Nedaleko odatle, izloženi ručni radovi, vezeni i heklani pre mnogo godina, pa iako danas više nemaju upotrebnu vrednost, rado se čuvaju i u posebnim prilikama iznose:

– Još kao devojčica sam naučila da vezem, u porodici, od majke i babe. Ovo što vidite, deo je moje devojačke spreme. Nešto se koristilo, drugo malo manje, pa se i sačuvalo. Danas to niko ne radi, niko ne traži i ne kupuje. Ponekad iznesem ukrasne peškire, ali vrednost ručnog rada cene samo oni koji su i sami radili, priča, sa mnogo sete u glasu, Stojanka Stojanović iz Brze, dodajući da će sa njenom generacijom umetnost veza potpuno nestati.

A Danica Nastić, uspela je da porodični zanat sačuva i u njega uključi sina. Bombondžije i danas rade na starinski način, ali osim tradicionalnih, izrađuju i slatkiše po meri modernih kupaca:

– Ova lizala imaju stikere sa crtanim junacima, jer deca to vole, a i figurice od šećera smo malo modernizovali. Međutim, najviše se traže starinske bombone sa orasima, svilene bombone, lulice, ušećerene jabuke. Bez obzira na novotarije u prodavnicama, kvalitet mušterije uvek prepoznaju, ali se od ovog zanata sve teže živi.

I tako, od štanda do štanda, od zanatlije do zanatlije. Mnogi iskoristili retku priliku da pokažu i predstave svojih ruku dela. Zato su manifestacije poput Sabora narodnog stvaralaštva dragocene, ocenila je i pomoćnica gradonačelnika, Jasmina Nedeljković:

– Ovakve manifestacije nas podsećaju na to da bez čvrstog, stabilnog korena i utemeljenja u lokalnoj autentičnosti, nema ni pravog napretka ka modernijem društvu. Ponosni smo što Vučje u Saboru dobija još jednu veliku, sada već tradicionalnu manifestaciju, koja će upotpuniti kulturno-turističku ponudu varošice na Vuljanki, o čijoj lepoti ovih dana priča cela Srbija. Naime, počelo je prikazivanje igrane serije ”Bilo jednom u Srbiji”, za koju su, neki od najlepših kadrova, snimljeni u njenom kanjonu.

Check Also

Sećanje kroz darivanje -Učenici iz Bojnika u znak sećanja na svoje drugare iz Ribnikara organizovali uskršnji bazar

Učenici Tehničke škole “Boško Krstić” iz Bojnika i njihovi predmetni profesori Tatjana Stanković i Dragan …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *