Projekti Narodnog muzeja u oblasti digitalizacije : U Muzeje i Caričin grad od sada preko “multimedijalnog vodiča”

Narodni muzej uspešno je završio realizaciju dva projekta u oblasti digitalizacije. Izradjena je mreža i unapredjen informacioni sistem, a lokalitet “Caričin grad” i ostale muzejske objekte, od danas će gradjani moći da obidju i uz pomoć “multimedijalnog vodiča”.

Izrada mreže i unapredjenje  informacionog sistema za potrebe digitalizacije , omogućava da svi kustosi, dokumentaristi i konzervatori  zaposleni u muzeju, mogu da vrše unos materijala u bazu podataka, naglasila je autorka,  550.000 dinara vrednog projekta, Suzana Randjelović:

“Na taj način se obezbedjuje dugoročan kontinuitet u izgradnji informacionog sistema muzeja, uzimajući u obzir obim potrebnih radova, koji obezbedjuju savremenu i funkcionalnu računarsku mrežu, jer se tamo tako osigurava kapacitete za izvršenje projekta digitalizacije i omogućava zaposlenima neometan rad.

Drugi projekat je “Multimedijalni vodič kroz Caričin grad i ostale muzejske objekte’” pokrenut je, zbog toga što  privlačenje nove publike nije moguće bez prilagodjavanja savremenim tehnologijama i načinima komunikacije.

“Ovaj projekat je značajan zbog više faktora. Najpre, sama lokacija je izuzetna, a utisak je, opet, da široj javnosti nije predstavljen na adekvatan način, što će naša platforma drastično izmeniti, jer će biti dostupna svima koji imaju mobilni telefon. Ova tura, kroz stalnu muzejsku postavku, uradjena je kroz osam datoteka i one korisniku omogućavaju da virtuelno prolazi kroz izložbu , odnosno kroz Gradsku kuću i Tekstilni muzej u Strojkovcu. Tu su mape za lakšu orjentaciju, kao i druge značajne informacije kulturnom nasledju Leskovca.

Procedura je jednostavna: nakon preuzimanja Cultural Places aplikacije, treba skenirati QR kod, preuzeti turu i prepustiti se uživanju, pojašnjava Goran Gajić , ispred kompanije kojoj je bio poveren posao izrade.

O značaju projekata za modernizaciju muzeja i prilagodjavanje potrebama savremenih turista , govorila je direktorka, Mira Ninošević:

” Oni obezbedjuju stvaranje dugotrajne baze podataka u muzeju i njihovo  svakodnevno korišćenje i adekvatno čuvanje. ‘’Multimedijalni vodič’’ je višejezična aplikacija, koja turistima nudi više od 500 hiljada destinacija, medju kojima je i leskovački muzej. Ovim audio vodičem, putem interneta, ukidamo sve granice izmedju nas i potencijalnih posetilaca, postajemo vidljivi na kulturnoj mapi Evrope, pa i sveta.

Nema mnogo muzeja u Srbiji,  koji mogu da se pohvale ažurnošću, dobrim projektima i rezultatima kakve ima leskovački. Zahvaljujući digitalizaciji, sve ono što zaposleni u kulturi u Srbiji postave, Ministarstvo učini dostupnim najširoj javnosti i to je najveća vrednost unapredjenja informacionog sistema, kaže pomoćnik ministra kulture, Dejan Masliković.

Nakon  donošenja Pravilnika  i roka za završetak digitalizacije, Ministarstvo kulture  smatra da ovaj proces treba podići na viši nivo, a kulturu istaći u prvi plan oblasti značajnih za život zajednice, kao što su zdravstvo i prosveta. Jedinstven informacioni sistem nam omogućava povezivanje sa svim ostalim oblastima, pre svega, prostornim planiranjem i obrazovanjem, dodaje pomoćnik Masliković.

‘’Multimedijalni vodič’’, vredan je 650 hiljada dinara, izradu je finansiralo resorno ministarstvo, a instalirale kompanije ‘’Go to tech’’ iz Beograda i ‘’Oroundo mobile’’ iz Beča.

S.Ć.

Check Also

Crveni krst Leskovac: U današnjoj akciji prikupljene 82 jedinice krvi

Leskovački Crveni krst saopštio je da je današnja akcija dala odlične rezultate. U saopštenju se …