Praktični saveti za energetski efikasan dom

Jedna od glavnih briga prosečne porodice savremenog doba jeste kako da uštedi struju i vodu i smanji mesečne račune. Srećom, u modernom društvu koje se oslanja na inovativne tehnologije postoji mnogo načina da se poveća energetska efikasnost doma. 

Ukoliko i vi razmišljate o tome kako da smanjite potrošnju električne energije, predlažemo nekoliko praktičnih koraka i promena koje mogu da pomognu. Neka rešenja su poprilično jeftina poput zamene običnih sijalica štedljivim sijalicama ili čak i besplatna – kao što je isključivanje punjača koje ne koristite.

Sa druge strane, pojedina poboljšanja koja garantovano štede energiju zahtevaju malo veća finansijska ulaganja. Zamenom podova, stolarije ili postavljanjem izolacije na tavanu sasvim izvesno ćete smanjiti mesečne troškove grejanja i hlađenja. Zbog toga se svaki od ovih radova smatra investicijom koja se dugoročno isplati.

Pročitajte kako da sa malo (ili malo više) ulaganja učinite svoj dom energetski efikasnijim.

Podna izolacija ili zamena podova – za manji gubitak energije

Kuća gubi 10-15% energije preko podova i plafona, stoga je podna izolacija jedan od onih radova koji značajno mogu unaprediti energetsku efikasnost. Ukoliko razmišljate o zameni starih podova, ne propustite da postavite neki od izolatora kao što je, primera radi, stirodur.

Mnogi stručnjaci iz oblasti energetike i očuvanja životne sredine smatraju da je podno grejanje energetski najefikasniji vid grejanja. Do skoro su kameni podovi i keramičke pločice smatrani jedinim odgovarajućim podnim oblogama za ovu vrstu grejanja.

Međutim, na tržištu su se pojavile i neke inovativne vrste i linije podova, koje su funkcionalne i ekonomičnije. Idealan primer su laminatne obloge i kompozitni parket nove generacije. Ove podove odlikuje visok stepen otpornosti na plamen, vlagu i udarce, zbog čega predstavljaju trajna rešenja za oblaganje podnih površina.

Napravljen od drveta i 100% prirodnih materijala, kompozitni parket ima “topliji” izgled od pločica ili kamena. Zahvaljujući 5G tehnologiji spajanja, jednostavno se ugrađuje i uz sve navedeno ima garanciju trajanja 35 godina.

Prema tome, uvođenje podnog grejanja i postavljanje kompozitnog parketa je dobra ideja ne samo sa aspekta energetske efikasnosti, već i sa estetske tačke gledišta.

Kvalitetna stolarija koja dihtuje

Ukoliko u kući imate prozore sa zazorom, odnosno stolariju koja ne dihtuje kako treba – imate i odgovor zašto su troškovi grejanja toliko visoki. Preko prozora može da se izgubi i do 18% ukupne toplote u stanu. Zbog toga su kvalitetna prozorska okna način da uštedite potrošnju energije. Primera radi, prozori sa jednostrukim staklom su poznati po lošim karakteristikama izolacije kuće, ali su zato prozori sa dvokomorskim i trokomorskim staklom izuzetni toplotni i zvučni izolatori.

Kao sve popularnije i praktičnije rešenje pokazuje se ugradnja PVC prozora, kao i nešto skuplje aluminijumske stolarije. Za domaćinstva kojima je zamena stolarije prevelika stavka, postoji pristupačnija opcija da se uz pomoć silikona popune šupljine između zida i prozora. Zaptivanje  praznina i pukotina je jednostavan i jeftin način za smanjenje troškova energije.

Roletne, draperi i zavese takođe mogu napraviti veliku razliku koja vodi ka energetski efikasnijem domu. Da bi zimi u kući bilo toplije zavese ne treba da pokrivaju radijatore. Troškovi za struju u letnjim mesecima biće niži ako pored uključenog klima uređaja spustite roletne.

Izolacija potkrovlja kao rešenje

Uz zamenu podova i stolarije kao jedno od većih ulaganja koje zaista vrede treba pomenuti i izolaciju potkrovlja.  Termoizolacija može biti unutrašnja, kada se na plafon lepi stiropor, a možete se opredeliti i za spoljašnju – stiroporom, kamenom ili staklenom vunom. Treba napomenuti da su mineralne vune bolji zvučni izolatori od stiropora.

Kupovina energetski efikasnih kućnih aparata

Dobar način da uštedite električnu energiju jeste kupovina energetski efikasnih kućnih uređaja. Aparati sa energetskom oznakom A, A+, A++ i A++ troše 10-50% manje struje od standardnih. Ako uskoro planirate da zamenite neki uređaj poput frižidera, šporeta, televizora ili mašine za pranje veša razmislite o nabavci proizvoda A energetske klase.

Termostati na radijatorima – za bolju kontrolu potrošnje

Nisu svi koraci ka energetski efikasnom domu nužno i velika investicija. Neke jednostavne navike poput snižavanja temperature na termostatu dok ste van kuće mogu značajno da utiču na smanjenje potrošnje. Pad temperature od 3 do 5 stepeni je zanemarljiv, a može da donese veliku uštedu i manje račune grejanja u zimskim mesecima.

Za uštedu vode – zatvorite slavine

Male promene u korišćenju vode garantuju manje račune za komunalije. Štednja vode počinje sa svesnom i savesnom upotrebom. Zatvorite slavinu dok perete zube ili se brijete. Umesto kupanja u kadi izaberite tuš.

Veš mašinu uključite samo pod punim opterećenjem – tako ćete više odeće oprati odjednom, uštedeti struju i vodu, pa samim tim i novac. Kad god je to moguće koristite eko programe pranja. Ako perete veš hladnom ili toplom vodom sačuvaćete značajnu količinu energije – oko 90% energije potroši se za zagrevanje vode, a preostalih 10% za pokretanje veš mašine.

Isključite punjače koje ne koristite

Možda deluje kao zanemarljiv postupak, ali jednostavno isključivanje punjača iz utičnice pošto završite punjenje svog mobilnog telefona može da donese uštedu struje. Prosečni punjač troši oko, 2,2 vata energije kada puni telefon i oko 0,26 vati kada se ne koristi. Premda jedan punjač ne pravi bitnu razliku, ako se tome dodaju i ostali priključeni kućni uređaji koje ne upotrebljavate – račun za struju će bez sumnje biti veći. S druge strane, usvajanje navike isključivanja punjača ništa ne košta.

Sijalice štediše – osvetljen put do energetski efikasnog doma

Još jedan ekonomičan i jednostavan način da svoju kuću učinite energetski efikasnijom jeste zamena sijalica. Kupovina halogenih i LED sijalica uglavnom nije veliko opterećenje za kućni budžet, a može da osigura značajnu uštedu struje. Ako radi tri sata dnevno LED sijalica od 7W godišnje potroši manje od 8kWh. Potrošnja obične sijalice bila bi oko 65kWh.

Pored toga što manje troše električnu energiju, sijalice štediše pružaju dugotrajnije svetlo – LED sijalice traju 25.000 sati, dok obična sijalica u proseku svetli svega 1.500 sati. Svako ulaganje u poboljšanje energetske efikasnosti doma i usvajanje “zelenih” navika je značajno, jer garantuje uštedu na duže staze, kao i zaštitu životne sredine. Pored toga što spasavate kućni budžet nepotrebnih troškova, dajete i veliki doprinos očuvanju izvora energije – tako se unapređuje domaćinstvo, ali i svet u kome živimo.

Check Also

Rukometaši Dubočice 54 osvojili bodove u Kostolcu posle prave drame

Rukometaši Dubočice 54 pobedili su večeras u Korstolcu ekipu Rudara rezultato 30:31 (16:17) u utakmici …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *