ODRŽAN DRUM DUM FEST 11: Entuzijazam na granici s ludilom

U subotu, 1.oktobra, u Sali Narodnog pozorišta u Leskovcu, održan je jedanaesti Drum Dum Fest.

Početak ovogodišnje manifestacije, koja, tradicionalno, počinje defileom bubnjara gradskim ulicama i najavljuje festival svojim sugrađanima, umalo da bude ometen vremenskim uslovima, ali entuzijazam najmlađih bubnjara iz Leskovca i Zaječara je pokolebao kišu i zaustavila se taman na vreme da prošetaju i na gradskom trgu izvedu svoj program.

Odmah nakon toga je u narodnom pozorištu održana bubnjarska majstorska radionica  sa izvanrednim mladim bubnjarom Đorđem Hartlom i njegovim bendom „Coffee shop kollektiv“ i sve to uz podršku legendarnog bubnjara grupe „Kerber“ Josipa Hartla. Sala pozorišta puna dece i vrlo mladih ljudi pokazala je da je festival tokom decenije postojanja uradio veliku stvar za popularisanje bubnjeva i muzike, a posebno je bilo lepo videti nastavnika muzičkog OŠ „Josif Kostić“ koji je zakazao „čas“ svojim učenicima upravo tu, i na najbolji mogući način im približio muzikui najstariji muzički instrument.

Hartlovi, koji su velika podrška i prijatelji festivala od samog početka, više puta su na radionici isticali značaj ovakvog okupljanja koji se odigrava van zvaničnih kulturnih centara u zemlji, značaj za bubnjare i muziku, a posebno su naglasili važnost radionica kao pratećeg programa festivala, jer on daje mladim ljudima mogućnost da se sretnu sa iskusnim muzičarima koji mogu da podele svoje znanje i iskustvo, ali, naročito, da im pruže ohrabrenje da nastave da se bave muzikom.

U večernjem delu programa najpre su svoje veštine, u okviru programa DDF kids, pokazali najmlađi solisti iz škole bubnjeva „Trajković“ iz Zaječara i DDF škole bubnjeva „Goran Trajković Trša“, a njima se pridružio i izuzetno talentovan dvenaestogodišnjak iz Lazarevca, Petar Milutinović.

Leskovačku bubnjarsku scenu predstavila su braća Igor i Peđa Velikov i svojim majstorstvom za bubnjevima još jednom pokazali da Leskovac jeste grad bubnjara.

Publiku u Narodnom pozorištu takođe je pozdravila i Sanja Milošević, članica Gradskog veća, podsećajući da ovaj autentični događaj, već 11 godina, Leskovac pretvara u centar muzičkih zbivanja kada okupi najbolje bubnjare iz regiona. Napomenula je da su pokrovitelji festivala Ministarstvo kulture i informisanja i grad Leskovac prepoznali značaj menifestacije i podržali je:

„Lokalna samouprava grada Leskovca prepoznaje značaj kulturno-umetničkih dešavanja pa je za ovu oblast u tekućoj godini izdvojeno 9,3% iz celokupnog budžeta grada. Bez obzira na kulturu iz koje potičemo, svi vole muziku, muzika je nešto što svakoga dotakne. Kako reče Viktor Igo, muzika izražava sve ono što se ne može rečima izraziti, a ne sme ostati neizrečeno“ rekla je Milošević.

Na kraju svog obraćanja je organizatorima i publici poželela dobar provod i uživanje u druženju i muzici.

UG Muzička komunikacija je, nakon deset godina postojanja, pre dve godine započelo još jednu tradiciju u okviru DDF-a – dodeljivanje „Nagrade za životno delo“ najboljim bubnjarima, koji su obeležili muziku ovih prostora, za izuzetan doprinos razvoju muzičke umetnosti i promociji bubnjeva i njihovog značaja u svetu muzike.

Ove godine nagrada je dodeljena još jednoj bubnjarskoj legendi, Slobodanu Stojanoviću – Kepi, bubnjaru grupe SMAK, muzičaru čije je umeće sviranja bubnjeva obeležilo jednu epohu r’n’r u tadašnoj Jugoslaviji, bubnjaru čije su bravure u hitovima grupe Smak i danas izazov mnogim kolegama.

Pošto Stojanović nije bio u mogućnosti da dođe i primi nagradu na sceni Drum Dum festa, ekipa DDF-a je otputovala za Kragujevac i uručila mu nagradu, a publika je na festivalu pogledala snimak uručenja kao i isečak razgovora sa njim, dok će kompletan intervju biti uskoro dostupan na youtube kanalu festivala.

Iznenađenje za publiku koja je naviknuta na nastupe bubnjara i perkusionista bio je sjajan nastup Marije Besarabić Ristić na violini i Lazara Vukovića na gitari, koji su na svojim žičanim instrumentima izveli veliki hit grupe SMAK „Daire“ i time najavili snimak dodele nagrade velikom bubnjaru.

Za kraj festivala, kao i uvek, poslužen je muzički delikates. Leskovačka publika je, posle dužeg vremena, imala zadovoljstvo da uživa u virtuoznosti VH benda, u kome je svako pojedinačno vrhunski muzičar, ali zajedno na sceni čine magiju koja se ne da prepričati te je zato preporuka doživeti je na koncertu. Ipak, pored Vasila Hadžimanova, čije ime i umeće okupljaju publiku željnu dobre muzike, na subotnjem koncertu se izdvojila još jedna zvezda večeri, perkusionista Bojan Ivković, čiji su šarm, energija, muzički i zabavaljački talenat osvojili publiku jedanaestog Drum Dum-a, tako da je iza scene veliki broj dece, mladih ali i starije publike želeo da se upozna i fotograviše baš sa njim, a najmlađi su imali mnogo zanimljivih pitanja za njega, na koja je on, strpljivo i uglavnom duhovito, odgovarao.

Razgovor sa njim će, takođe, biti na you tube kanalu DDF-a uskoro.

I tako se, nakon bisa i poklona publici koja je dugim aplauzom pozdravila i Vasil Hadžimanov bend i sve ostale učesnike i organizatore, spustila zavesa i završio jedanaesti Drum Dum Fest.

Check Also

Pokret obnove Kraljevine Srbije organizovao prvi protest podrške studentima u Lebanu

Pokret obnove Kraljevice Srbije saopštio je da su i Lebanu po prvi put organizovani protesti …