Udruženje ”Partnerski za obrazovanje”, licencirani realizator socijalne usluge Lični pratilac deteta, putem projekta ove godine je obezbedilo sredstva za angažovanje 28 ličnih pratilaca dece sa teškoćama u razvoju. Na današnjoj press konferenciji, upućen je poziv nezaposlenim Leskovčanima da konkurišu za posao
Zainteresovani kandidati treba samo da imaju najmanje četvrti stepen obrazovanja i da žele da rade. Ostalo je naš, posao, kaže Zoran Ilić, ovlašćeni predstavnik Udruženja roditelja i nastavnika ”Partnerski za obrazovanje”:
– Mi ćemo organizovati edukaciju, obuke i sve što je potrebno da dobijemo kvalitetne Lične pratioce, jer pomenutu uslugu na lokalnom nivou realizujemo već pet godina. Počeli smo sa 6 kandidata i njihov broj je rastao, da bi danas, po završenoj javnoj nabavci, imamo uslove za angažovanje 28 pratilaca. To je važno, koliko za decu sa teškoćama u razvoju, koja će dobiti ovu podršku, i njihove roditelje, toliko i za novozaposlene lične pratioce, jer se radi o 28 novih radnih mesta.
Licenca se, kaže Ilić, dobija kada se zadovolje tri najvažnija uslova: adekvatan prostor za edukaciju, kvalifikovanog stručnog radnika i lične pratioce, koji su ranije prošli obuku. Procenjeno je da Udruženje ”Partnerski za obrazovanje” zadovoljava sve potrebne kriterijume.
Roditelji dece sa poteškoćama u razvoju, za uslugu ličnog pratioca mogu konkurisati na sledeći način:
– Najpre se treba obratiti Centru za socijalni rad zahtevom, uz koji prilažu kopije svojih ličnih karata i izvod iz matične knjige rođenih za dete, mišljenje Interresorne komisije, potvrdu da dete pohađa školu i dokaz o prihodima roditelja, jer se ova usluga subvencioniše od 0-100%. Centar za socijalni rad donosi rešenje, sa kojim se dolazi u Udruženje. Naša ustanova je partner, odnosno podrška u realizaciji ove usluge, ističe direktor Predrag Momčilović.
Usluga Lični pratilac sistemski nije definisana kao obavezna, pa se sredstva još uvek obezbeđuju projektno, za svaku godinu.
– Grad Leskovac je gotovo pre svih lokalni samouprava prepoznao potrebu za ovakvom uslugom i odlučio da je finansira, iako nije imao obavezu. Do pre dve godine je za pomenute namene izdvajano 8, ove je suma duplirana. Interresorna komisija, u proseku, za 12 meseci izda oko 50 mišljenja po pitanju angažovanja Ličnog pratioca, ali su se, prema poslednjoj evidenciji, za uslugu prijavile 32 porodice. Zbog manjka obučenih pratilaca, koristilo ju je 25-oro dece.
Posao Ličnog pratioca je da bude asistent detetu sa teškoćama u razvoju. Angažovanje obično počinje ujutru, sa pripremama deteta za školu, odvođenja do škole i povratka kući. Izmenama Zakona, pratiocima je dozvoljeno da, ukoliko treba, zajedno sa detetom prate nastavu. Rad svakog angažovanog pratioca je vrlo individualan i zavisi od potreba korisnika. Za, u proseku, osmočasovno radno vreme, Lični pratioci dobijaju garantovanu minimalnu zaradu.