hotel bell

Nasilje nad decom fenomen prisutan u svim društvima, kulturama i delovima sveta

Na predlog Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Vlada Republike Srbije usvojila je Strategiju za prevenciju i zaštitu dece od nasilja za period od 2020. do 2023. godine sa Akcionim planom za 2020. i 2021. godinu.

Donošenjem ovog planskog akta Vlada Srbije je još jedanput potvrdila svoju posvećenost unapređenju položaja dece i poštovanju prava deteta kao osnovi za  stvaranje boljeg, pravednijeg i prosperitetnog društva.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je, na inicijativu Saveta za prava deteta Vlade Srbije, a uz podršku Unicefa, izradilo Nacrt strategije za prevenciju i zaštitu dece od nasilja za period od 2020. do 2023. godine sa Akcionim planom za njeno sprovođenje za 2020.  i 2021. godinu.

Prema rezultatima popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2011. godine, u Republici Srbiji živi 1.263.128 dece, a deca čine približno 21 odsto stanovništva.

Sprečavanje i suzbijanje nasilja nad decom i zaštita dece od nasilja predstavljaju jedan od prioriteta nacionalne politike Vlade Republike Srbije.

Nasilje nad decom je fenomen koji je prisutan u svim društvima, kulturama i delovima sveta, a veliki broj dece svakodnevno trpi nasilje, što predstavlja grubo kršenje prava deteta.

Nasilje izaziva patnju deteta, ozbiljno ugrožava razvoj, dobrobit, pa i sam život deteta, a posledice su često teške i dugotrajne, mogu se protezati i u odraslo doba, pa i u sledeće generacije putem mehanizma tzv. međugeneracijskog prenošenja nasilja.

Pravo na zaštitu od svih oblika nasilja predstavlja osnovno pravo svakog deteta, a utvrđeno je Konvencijom UN o pravima deteta i nizom međunarodnih i regionalnih ugovora u oblasti zaštite ljudskih prava koje je Republika Srbija potvrdila.

Sistem zaštite dece od nasilja može biti uspešno unapređen kroz partnerstva organa državne uprave, teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, javnog sektora (sistema obrazovanja i vaspitanja, sistema zdravstvene zaštite, sistema socijalne zaštite, unutrašnih poslova i dr), pravosuđa, civilnog društva, porodice i pojedinaca, navodi se u saopštenju Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

„Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“.

Check Also

Praktični saveti za negu kože i zdraviji izgled

Iako je mnogo ljudi svesno činjenice da je naša koža zapravo naš najveći organ i …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *