Ministarka Sara Pavkov obišla radove na izgradnji kanalizacione mreže u Donjoj Jajini u okviru ORIO projekta

Ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov obišla je danas sa gradonačelnikom dr sci. med. Goranom Cvetanovićem i njegovim saradnicima selo Donja Jajina u Leskovcu, gde se izvode završni radovi na izgradnji kanalizacione mreže u okviru ORIO projekta. U ovom mestu do sada je izvedeno više od 80 posto radova.

Što se tiče celokupnog projekta, čija relizacija je počela u februaru prošle godine, od ukupno 78,3 kilometra izvedeno je 95 odsto radova ili 74.888 metara.

Kako je ocenila ministarka Sara Pavkov, ovo je najvažniji zeleni projekat na teritoriji grada Leskovca, sa kojim će biti izgrađeno ili dograđeno ukupno 85 procenata kanalizacione mreže, što je u stvari preduslov ukoliko jedinica lokalne samouprave ima izgrađeno Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda.

„Leskovac će u tom smislu imati stoprocentni održivi kapacitet, kojim će Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda funkcionisati po najsavremenijim standardima i biće primer cirkularne ekonomije. Holandska vlada sa Ministarstvom zaštite životne sredine ovaj projekat realizuje u dužem vremenskom periodu i to je još jedna potvrda da ovakvi projekti, koji su od suštinskog značaja za životnu sredinu moraju da budu projekti kontinuiteta Vlade Republike Srbije i da traju duže, kako bi obezbedili održivost, ali i poboljšali kvalitet života građana“, rekla je ministarka Pavkov, dodavši da Ministarstvo paralelno ulaže i u druge segmente, kao što je poboljšanje aero kvaliteta.

Istakla je i da je u saradnji sa Gradom Leskovcem u prethodnom periodu realizovano više projekata, vezanih za pošumljavanje i zamenu kotlova u javnim objektima.

Gradonačelnik dr sci. med. Goran Cvetanović podsetio je se ORIO projekat realizuje u 16 naseljenih mesta, te da se gradi 78,3 kilometra primarne kanalizacione mreže, odnosno 106 kilometara sekundarne, što je neophodno kako bi 20 hiljada stanovnika dobilo pristup modernoj kanalizacionoj mreži. Finansira se kroz donaciju Kraljevine Holandije u iznosu od 8 miliona evra, dok je resorno Ministarstvo obezbedilo 10 miliona evra i još dodatna 2 miliona evra za PDV.

Prvobitni rok za završetak svih radova bio je 18. mart tekuće godine. Međutim, aneksom ugovora utvrđen je novi rok, 31. avgust, nakon čega sledi period od 12 meseci za otklanjanje nedostataka i implementaciju.

„Izvedeno je ukupno 95 odsto radova i ovo je treća komponenta projekta Upravljanje otpadnim vodama, koji je pre svega podrazumevao izgradnju gradskog kanalizacionog kolektora i Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Što se tiče kolektora, 5.150 metara izgrađeno je od strane prethodnog lokalnog rukovostva i svega 10 odsto je bio u funkciji, zbog čega je Vlada Republike Srbije morala da uloži dodatna 464 miliona dinara za izgradnju. I u Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda uložena su značajna sredstva. U njegovom sastavu su kako objekti linije vode, koje je Vlada finansirala sa 10,4 miliona evra, tako i objekti linije mulja, vredni 497,5 miliona dinara“, rekao je gradonačelnik Cvetanović.

Prvi čovek Grada Leskovca dr sci. med. Goran Cvetanović naglasio je i da je Leskovac primer dobre prakse, kada je reč o unapređenju oblasti zaštite životne sredine, u prilog čemu govore i priznanja za najbolju Eko-opštinu u Srbiji u kategoriji Održivo upravljanje vodama u organizaciji Ambasade Francuske, a koja su Leskovcu dodeljena u 2022. i 2024. godini.

„Ova priznanja nas podstiču da imamo još veću odgovornost prema Vladi Republike Srbije, koja nam je umnogome pomogla, kao i prema predsedniku Aleksandru Vučiću, bez čije pomoći ne bismo mogli da realizujemo ovakve kapitalne investicije“, zaključio je gradonačelnik Cvetanović.

Check Also

Apel: Stop paljenju biljnih i drugih ostataka na otvorenom

Grad Leskovac i Ministarstvo unutrašnjih poslova – Sektor za vanredne situacije upućuju apel javnosti da …