Kako se postavljaju krunice za zube – sve što je potrebno da znate

Krunice za zube predstavljaju popularno rešenje u stomatologiji kada je reč o obnavljanju oštećenih, oslabljenih ili estetski neprivlačnih zuba. Ove dentalne strukture mogu se koristiti za zaštitu zuba nakon vađenja nerva, pokrivanje zuba koji su se značajno oštetili ili poboljšanje izgleda zuba koji su nepravilni ili obezbojeni. Proces postavljanja krunica može izgledati složeno, ali uz prave informacije i savetovanje, može biti efikasan i bezbolan. U ovom tekstu istražićemo kako se postavljaju krunice, kako se pripremiti za taj proces i šta sve treba znati pre nego što se odlučite za ovaj postupak.

Šta su krunice za zube?

Krunice su umetci koji se postavljaju preko zuba kako bi ga zaštitili i poboljšali njegov izgled. Postoje razne vrste, metalokeramičke krunice metalne ili bezmetalne. 

One se obično koriste kada je zub ozbiljno oštećen ili oslabljen, na primer nakon karijesa ili povrede. Takođe se koriste nakon endodonskog tretmana (vađenje nerva) kako bi se osiguralo da zub ostane funkcionalan.

Priprema i konsultacija

Prvi korak u procesu postavljanja krunice je konsultacija sa stomatologom. Tokom ove posete, stomatolog će obaviti detaljan pregled vaših zuba, desni i usne šupljine. Važno je da podelite sve relevantne informacije o svom zdravstvenom stanju, kao što su alergije ili prethodni stomatološki zahvati. Ova konsultacija je ključna za utvrđivanje da li je postavljanje krunica odgovarajuće rešenje za vas.

Stomatolog će najverovatnije napraviti rendgenske snimke zuba kako bi dobio potpunu sliku o njegovom stanju. Na osnovu ovog pregleda, lekar će preporučiti najbolji pristup. Možda će biti potrebne dodatne procedure, poput lečenja zuba pre postavljanja krunice, kako bi se osiguralo da je zub dovoljno zdrav za krunicu. U nekim slučajevima, stomatolog može preporučiti druge opcije, kao što su implantati ili mostovi, ako zub nije moguće spasiti.

Tokom ove faze, stomatolog će takođe razgovarati o različitim vrstama krunica, njihovim prednostima i nedostacima. Razumevanje ovih informacija pomoći će vam da donesete informisanu odluku i postavite dodatna pitanja pre nego što pređete na sledeći korak.

Proces pripreme zuba

Ovaj postupak obično se vrši pod lokalnom anestezijom. Stomatolog će prvo očistiti zub i pripremiti ga za postavljanje krunice. Ovo uključuje skraćivanje zuba kako bi se omogućilo da krunica pravilno leži na njemu.

Ovaj korak može varirati u zavisnosti od stepena oštećenja zuba. Ako je zub jako oštećen, stomatolog može koristiti posebne materijale za izgradnju zuba pre nego što postavi krunicu. Ova procedura se naziva „rekonstrukcija zuba“. Nakon pripreme, stomatolog će uzeti otisak zuba, koji će se koristiti za izradu krunice. Ovaj otisak može biti napravljen klasičnim tehnikama ili uz pomoć digitalne tehnologije.

Nakon što su otisci uzeti, stomatolog će postaviti privremenu krunicu na zub kako bi ga zaštitio dok se konačna krunica izrađuje. Privremena krunica je obično napravljena od akrilnog materijala i može da izdrži do nekoliko nedelja. Tokom ovog perioda, važno je održavati dobru oralnu higijenu kako bi se izbegle infekcije i dodatna oštećenja.

Izrada krunice

Nakon što je zub pripremljen i uzeti otisci, krunica se izrađuje u stomatološkoj laboratoriji. Proces izrade krunice može potrajati od nekoliko dana do nekoliko nedelja, zavisno od složenosti i vrste krunice. U laboratoriji, tehnolozi koriste specijalizovane materijale i tehnologije kako bi kreirali krunicu koja će se savršeno uklopiti s vašim prirodnim zubima.

Prilikom izrade, važno je da krunica bude prilagođena ne samo u obliku, već i u boji kako bi se postigla maksimalna estetika. Ako je krunica napravljena od porcelana, tehnolozi će pažljivo odabrati nijansu koja odgovara okolnim zubima, čime se postiže prirodan izgled. U nekim slučajevima, stomatolog može koristiti digitalne skener za simulaciju kako će krunica izgledati pre nego što je konačno izrađena.

Postavljanje krunice

Ovaj proces je obično brz i neinvazivan. Stomatolog će prvo skinuti privremenu krunicu i pažljivo očistiti zub. Zatim će proveriti izgled nove krunice. Ako je potrebno, stomatolog može dodatno prilagoditi krunicu kako bi osigurao da savršeno leži i funkcioniše s vašim prirodnim zubima.

Kada je stomatolog zadovoljan, koristi se specijalni lepak ili cement za fiksiranje krunice na zub. Ovaj lepak osigurava dugotrajnu povezanost između krunice i zuba, što je ključno za očuvanje funkcionalnosti i estetike. Nakon što je krunica postavljena, stomatolog će vas uputiti o pravilnom održavanju i higijeni, uključujući savete o tome kako se brinuti o krunici i šta izbegavati.

Održavanje krunica

Iako su krunice dizajnirane da budu dugotrajne, one i dalje zahtevaju redovnu negu. Preporučuje se da perete zube najmanje dva puta dnevno i koristite zubni konac kako biste očistili prostore između zuba i krunica. 

Redovni pregledi kod stomatologa su takođe ključni za održavanje zdravlja zuba i krunica. Tokom ovih pregleda, stomatolog može proveriti stanje krunica i identifikovati eventualne probleme pre nego što postanu ozbiljni. Ako primetite bilo kakve promene, poput nelagode ili promena u izgledu, odmah se obratite stomatologu.Postavljanje krunica za zube može značajno poboljšati kako funkcionalnost tako i estetiku vaših zuba. Ako razmišljate o krunicama, konsultujte se sa stomatologom kako biste dobili savete prilagođene vašim potrebama i zdravstvenom stanju. Sa pravom negom i pažnjom, krunice mogu značajno unaprediti vaš osmeh i poboljšati kvalitet vašeg života. Za još korisnih informacija posetite naš sajt.

Izvori slika:
https://www.pexels.com/photo/woman-touching-her-cheeks-3762398/
https://www.pexels.com/photo/dentist-working-working-on-woman-s-teeth-3779713/

Check Also

Pokret obnove Kraljevine Srbije organizovao prvi protest podrške studentima u Lebanu

Pokret obnove Kraljevice Srbije saopštio je da su i Lebanu po prvi put organizovani protesti …