ILINDEN je slava hrama na Hisaru: Na jutarnjoj liturgiji veliki broj vernika

U porti Svetoilijskog hrama, služena je Arhijerejska liturgija, dok je sveštenstvo u crkvi osveštavalo slavske kolače onih vernika koji ovog sveca poštuju kao svog zaštitnika

Starešina crkve, jerej Vladimir Jović je pozvao Leskovčane da molitveno učestvuju u proslavi hramovne slave, a narod se masovno odazvao. Ni pretoplo jutro, nije ih sprečilo da prisustvuju Liturgiji, a potom posete grobove svojih pokojnika.

Ovaj dan se, inače, nije smatrao samo slavom Svetoilijske crkve, već su ga žitelji Leskovca doživljavali kao praznik čitavog grada. Prema pričama koje su se sačuvale, u popodnevnim satima, plato oko crkve i okolne padine bi oživele. Na sabor su bogatiji dolazili u fijakerima ili čezama, ostali uglavnom peške. Bio je to dan kada se porodice okupljaju i druže.

Ilinden se na obroncima oko Svetoilijske crkve, uvek proslavljao uz jelo i dobro vino, a za kraj obroka bila je obavezna lubenica.

Jedna od slika iz detinjstva današnjih osamdesetogodišnjaka je i ona vezana za Sabor Svetog Ilije: Leskovčani okupljeni oko trpeze, dok se u blizini igraju deca, a malo podalje, ispregnuti konji odmaraju pored fijakera. Bio je to, nekada, jedan od poslednjih ekstremno toplih dana, jer se ”videlo” skraćuje, sunce je ”sve milije”, a jesen sve bliža.

Neki običaji su se sačuvali do danas. Na groblje se izlazi popodne, a i mladi se u porti crkve okupljaju gotovo pred veče. Do pre par godina, gore su se mogli videti i ringišpili, vozići i brojni drugi elementi vašara ili sabora, a danas se sve uglavnom svelo na štandove sa igračkama, bombonama i ušećerenim jabukama.

Check Also

Narodni pokret Srbije Leskovac: Mladi pokazali da imaju kičmu, nas na protest zovu naša deca koja su stala u odbranu normalne Srbije

Gradski odbor Narodnog pokreta Srbije Leskovac oglasio se saopštenjem za javnost povodom studentskih protesta u …