Gradsko veće Leskovca usvojilo rebalans budžeta za 2016. godinu

           Gradski većnici usvojili su danas izmenu i dopunu Odluke o budžetu grada za 2016. godinu. Prvim rebalansom budžeta, planiraju se ukupni prihodi, primanja i preneta i neutrošena sredstva u iznosu od 3 milijarde 892 miliona 406 hiljada dinara, što je za 32 miliona 196 hiljada manje od prvobitnog plana.

 

          Kako je obrazložio načelnik Gradske uprave za finansije, Dalibor Tričković, do odstupanja je došlo kod poreza na prihode od samostalnih delatnosti, koji beleži rast sa 74 na 85 miliona, kod komunalne takse za držanje motornih drumskih vozila planira se 60 miliona umesto dosadašnjih 47. Povećani su i kapitalni transferi od pravnih lica sa 10 na 15 miliona zbog učešća Parking servisa u finansiranju parking prostora, na osnovu potpisanih ugovora.

        Značajan prihod budžeta grada, u iznosu od 80 miliona dinara, je od dobiti javnih preduzeća, dok se značajnije manje od planiranog ostvaruje prihod od naknade za uređenje građevinskog zemljišta, obrazložio je Tričković.

          Od početka ove godine, do 8. avgusta, Grad Leskovac je po osnovu Ugovora o kreditima sa bankom Intesa iz 2015. godine, povukao sredstva u iznosu od 163 miliona 8 hiljada dinara.

          Kada je reč o rashodima, oni se ovom odlukom planiraju u visini od 3 milijarde 892 miliona 406 hiljada dinara. Rashodi za zaposlene uvećani su za oko 6 miliona, a troškovi putovanja umanjeni za oko 15 posto, ili oko 500 hiljada dinara. Rebalansom budžeta znatno su smanjene subvencije javnim preduzećima i Stambenoj agenciji , tako da se umesto 206 miliona, planiraju sredstva od 184,5 miliona dinara, a uvećana su davanja u oblasti socijalne zaštite, čulo se u obrazloženju.

           Najveće povećanje rashoda nastalo je kao posledica prinudnih naplata po osnovu nerešenih pitanja imovine i eksproprijacija iz ranijih perioda. Izdaci za nefinansijsku imovinu su smanjeni, , a povećani su rashodi na osnovu eksproprijacije zemljišta i daljeg rešavanja imovinsko-pravnih odnosa u cilju realizacije novih investicija.

          Za konkurse u poljoprivredi, umesto prvobitnih 38 miliona, u odluci o izmeni i dopuni planira se 27 miliona, što su sredstva za koja su aplicirala poljoprivredna gazdinstva. Veća izdvajanja sa 30 na 45 miliona, planiraju se za čišćenje novih kanala, komasaciju i za uređenje atarskih puteva. Umesto  prvobitno planiranih 40 miliona, rebalansom se planiraju sredstva od 35, 5 miliona za podsticaje zapošljavanju, a uprkos smanjenju prihoda budžeta, rebalansom su povećana ulaganja u obrazovanje.

          Izdvajanja za mesne zajednice sa 28, 5 povećana su na 43, 5 miliona dinara, odnosno, opredeljuje se 15 miliona više. Kod Direkcije, rashodi su smanjeni za 16 miliona dinara, za ALER je budžet manji za 27 miliona, rečeno je danas.

            Na sednici Veća, usvojen je i izveštaj o izvršenju budžeta za prvih 6 meseci ove godine. Prema izveštaju Uprave za finansije, ostvareni prihodi, primanja i preneta neutrošena sredstva iznose milijardu 665 miliona 668 hiljada 458 dinara, odnosno 42,4 posto.

          Ovo ostvarenje prihoda je zadovoljavajuće, jer je iskustvo pokazalo da se u ovom vremenskom periodu ono obično kreće od 37 do 39 procenata. Više prihoda po različitim osnovama ostvarivaće se tek u poslednjem kvartalu ove godine, naglasio je Dalibor Tričković, dodajući da je dobar trend ostvarenja prihoda nastavljen i u julu i avgustu. U ovom šestomesečnom izveštaju, najveći problem predstavljaju prinudne naplate po osnovu naknade zbog ujeda pasa lutalica, kao i zbog nerešenih imovinsko-pravnih odnosa u postupku eksproprijacije iz ranijih godina. To je jedina pozicija koju mi u ovom trenutku ne možemo da kontrolišemo, objasnio je načelnik Gradske uprave za finansije.

         Mislim da možemo da budemo zadovoljni ostvarenjem prihoda za prvih 6 meseci ,ali ostavljamo i dosta prostora da različitim merama i pravnim sredstvima koja nam zakon dozvoljava, možemo da utičemo na bolje ostvarenje izvornih prihoda u drugoj polovini godine, dodao je Tričković.

       Gradski većnici danas su dali saglasnost na usklađivanje odluka o osnivanju „Vodovoda“, „Komunalca“, „Toplane“, JKP „Grdelica“,“Doma“, „Pijace“ i GAS-a sa Zakonom o javnim preduzećima. Prihvaćen je i predlog preregistracije SRC „Dubočica“ iz javnog preduzeća u ustanovu, zbog usklađivanja sa Zakonom o budžetskom sistemu. Naime, po novom zakonu, javna preduzeća više ne mogu da budu indirektni korisnici budžetskih sredstava i mogu opstati samo ukoliko se finansiraju iz sopstvenih prihoda, što u slučaju SRC „Dubočica“ nije moguće. Zbog toga je preimenovanje u Ustanovu za sport i fizičku kulturu neophodno, čulo se u obrazloženju.

          Na sednici Veća odobrena su i sredstva u iznosu od 80 miliona dinara iz Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine za finansiranje usluge deponovanja smeća, koju obavlja preduzeće Por Verner Veber. Usvojen je zatim predlog o raspisivanju javnog konkursa za finansiranje i sufinansiranje projekata u oblasti zaštite životne sredine, a ALER-u je odobreno 1360 evra u dinarskoj protivvrednosti za promociju grada Leskovca u specijalu uz magazin CorD, izdavača  Alliance international media iz Beograda. Gradski većnici dali su saglasnost i na Lokalni akcioni plan za mlade 2016-2020.

         Većina tačaka sa današnje sednice naći će se i na Skupštini, čije je održavanje najavljeno za 22. septembar.

Check Also

Konstituisani organi upravlja Startap centra Leskovac – Investicija vredna milion evra

U kabinetu gradonačelnika Leskovca dr sci. med. Gorana Cvetanovića, danas je održana konstitutivna sednica Skupštine …