
Povodom 7. aprila, Svetskog dana zdravlja, gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović obišao je sa saradnicima Ogranak Doma zdravlja u Vučju.
Ogranak Doma zdravlja u Vučju pruža primarnu zdravstvenu zaštitu za 9.209 osiguranika na veoma razuđenom i pretežno planinskom području. U svom sastavu ima centralni objekat u Vučju i zdravstvene ambulante u Strojkovcu, Miroševcu, Bunuškom Čifluku, Nakrivnju, Oruglici i Barju. Trenutno je u svim objektima zaposleno 49 radnika, kako medicinskog, tako i nemedicinskog osoblja od kojih 15 lekara.
U periodu od 2012. godine do sada, uložena su značajna sredstva, u visini od 3 miliona dinara, u rekonstrukciju hidrantske mreže, unapređenje energetske efikasnosti, postavljanje rasvete i video nadzora u centralnom objektu u Vučju.

Kada je reč o zdravstvenim ambulantama u Strojkovcu, Miroševcu, Bunuškom Čifluku, Nakrivnju, Oruglici i Barju, više od 2,6 miliona dinara su izdvojena prvenstveno za rekonstrukciju sanitarnih čvorova, sanaciju krova, postavljanje rampe za osobe sa invaliditetom i adaptaciju prostorija.
Prema rečima gradonačelnika dr sci. med. Gorana Cvetanovića, Grad Leskovac nastoji da obezbedi adekvatne uslove za boravak i rad u zdravstvenim ustanovama.
„Posvećeni smo unapređenju opšte dobrobiti svih stanovnika i u tom pogledu, ključan korak je nabavka savremene medicinske opreme, radi lakše i brže dijagnostike. U prethodnih par godina, leskovačka bolnica je opremljena sa dva skenera, dva rendgena i ultrazvučnim aparatima, čija vrednost iznosi oko milion i 600 hiljada evra. Dobila je i mamograf vredan 300.000 evra i magnetnu rezonancu, vrednosti milion i 650 hiljada evra. Kontinuiranim ulaganjima u oblast zdravstva, verujem da smo uspeli da omogućimo olakšan pristup zdravstvenim uslugama, a samim tim i dalji napredak i razvoj naše lokalne zajednice“, rekao je prvi čovek grada Leskovca.

Gradonačelnik Cvetanović je ovom prilikom čestitao prof. dr Đuru Macutu, mandataru za sastav nove Vlade Republike Srbije, akademiku i svetski priznatom endokrinologu, zaključivši da će u narednom periodu još veći akcenat biti stavljen upravo na oblast zdravstva.
„Pošto je kovid ambulanta zatvorena zbog odjavljivanja epidemije u februaru mesecu, onog trenutka kada budemo započeli radove na rekonstrukciji Dečijeg dispanzera, sve njegove službe biće izmeštene u prostorije ove ambulante, rekao je gradonačelnik Cvetanović. Kada je u pitanju rekonstrukcija leskovačke Opšte bolnice, završeno je 50% radova i očekujem da već do kraja meseca pacijenti budu preseljeni u novo potpuno rekonstruisano krilo.“
Direktorka Doma zdravlja dr Suzana Mitić zahvalila se gradonačelniku i njegovom timu, Ministarstvu zdravlja i Vladi Srbije na svemu što čine za državne ustanove koje pružaju usluge primarne zdravstvene zaštite poput ogranka Doma zdravlja u Vučju, istakavši značaj prijema novih lekara koji su dana stupili na posao:

„Na poslednjem konkursu koji se završio prošle nedelje javio se veliki broj lekara, što nas veoma raduje jer ćemo sa prijemom ukupno 15 novih lekara, od kojih su 2 primljena upravo ovde, moći da pokrijemo organizacionu jedinicu u Vučju u kojoj smo u prethodnom periodu imali deficit lekara. Sa novim prijemom zdravstvenih radnika moći ćemo da pokrijemo i rad ostalih zdravstvenih ustanova u gradu, i na taj način nesmetano obavljamo svoj posao i postignemo dobre rezultate u očuvanju zdravlja svih naših sugrađana. Inače zaposleni u ogranku Doma zdravlja u Vučju pružaju zdravstvenu zaštitu u još ukupno 6 ambulanti, od kojih je najudaljenija ambulanta u Oruglici na administrativnoj liniji sa Kosovom. Zbog toga nam je veoma važno i preko potrebno terensko vozilo ne samo za organizacionu jedinicu u Vučju već i jedinicu u Grdelici, zbog lakšeg obilaska brdsko – planinskkog terena koji obilaze naši lekari. Zbog toga smo u prethodnom periodu izradili projekat koji je upravo vezan za to i nadamo se pozitivnom odgovoru, istakla je dr Mitić.

