Gradonačelnik Leskovca dr sc. med. Goran Cvetanović je boravio u gradu Oahaka de Huares u državi Oahaki u Sjedinjenim Meksičkim Državama, gde je sa predsednikom opštine Oakaka de Huares Fransiskom Mertinesom Nerijem potpisao Sporazum o bratimljenju između Grada Leskovca i ove meksičke opštine.
Ovaj sporazum će omogućiti jačanje kulturnih veza, podstaći ekonomski razvoj i međusobnu saradnju na projektima od zajedničkog interesa.
Činu potpisivanja Sporazuma prisustvovala je i Njena ekselencija Tatjana Conić, ambasador Republike Srbije u Meksiku, a u ime grada domaćina i odbornica Dejanira Altamirano Gomes.
Gradonačelnik Cvetanović izrazio je veliko zadovoljstvo zbog prilike da svojim potpisom ozvaniči saradnju između grada Leskovca i Oahake de Huares, koja će biti od velikog značaja za dalji razvoj čvrstih prijateljskih veza između ova dva grada, ali i između Srbije i Meksika. Istakao je da je Leskovac, posle Novog Sada koji se 2015. godine pobratiomio sa Tolukom, drugi srpski grad koji je pristupio uspostavljanju jake prijateljske veze sa Oahakom de Huares i izrazio uverenje da će rezultati tog prijateljstva doneti mnogo toga dobrog građanima oba grada.
„Srbija i Meksiko su dve prijateljske zemlje, koje već 77 godina grade odnose međusobnog uvažavanja, saradnje i podrške. Naši se narodi, iako geografski udaljeni, razumeju i vole, svaki Meksikanac je u Srbiji dočekan ne samo kao prijatelj, već i kao brat, a sam sam mogao da se uverim da se upravo na taj način Srbi dočekuju i u Meksiku. Imamo izuzetno razvijenu saradnju na polju političkog dijaloga, multilateralnoj oblasti, ekonomiji, kulturi, obrazovanju, turizmu. Ima, međutim, uvek mesta da se naše veze još više osnaže i prošire na mnoge druge oblasti, i u tome uloga lokalnih samouprava može biti zaista krucijalna“.
On je u svom daljem obraćanju govorio o osobenostima grada Leskovca, koje mogu doprineti jačanju ovog prijateljstva.
„Između dva svetska rata, grad je dobio svoj čuveni nadimak „Srpski Mančester“, bivajući jedan od najznačajnijih evropskih centara tekstilne industrije, čije je i dalje značajno sedište.
Leskovac je poznat i kao centar poljoprivredne proizvodnje, pre svega izuzetno kvalitetnog povrća i voća, među kojima se posebno izdvaja čuvena leskovačka paprika, osnov naše nadaleko poznate gastronomije. I, kada govorimo o gastronomiji, Leskovac je bio, i za vreme bivše Jugoslavije i danas, grad u kome se u Srbiji najbolje jede, a verujte da se svugde u Srbiji uživa u fantastičnoj hrani i piću. Poznata su tri čuvena leskovačka gastronomska brenda – leskovačko roštilj meso, leskovački ajvar i leskovačka sprža, a na putu smo da brendiramo i leskovačku ljutenicu. Svake godine smo domaćini čuvenog festivala roštilj mesa – leskovačke Roštiljijade, tokom koje grad poseti oko 450.000 gostiju. Nadam se da ćete svi imati prilike uskoro, kao naši gosti, da probate te vrhunske proizvode srpske kuhinje.
Leskovac je i jedan od važnih kulturnih i prosvetnih centara Srbije. Centar smo obrazovanja mladih u oblasti tehnologije, posebno tekstilne, prehrambene i hemijske, budući da se u našem gradu nalazi izvanredan Tehnološki fakultet, deo Univerziteta u Nišu. Domaćini smo značajih nacionalnih kulturnih događaja, među kojima izdvajam Leskovačko leto, LIFFE – Međunarodni festival filmske režije, Balkansku smotru mladih strip autora, između ostalog.“
Na samom kraju obraćanja gradonačelnik Cvetanović je naglasio:
„Zbog svega navedenog nemam sumnje da će saradnja između Leskovca i Oahake de Huares doneti izvanredno zanimljivu i korisnu razmenu iskustava i konkretne vidove saradnje pre svega u oblasti ekonomskog, poslovnog i naučno-tehnološkog razvoja, funkcionisanja gradskih službi, obrazovanja i kulture. Nemam sumnje da će kako Leskovac, tako i Oahaka de Huares, zahvaljujući saradnji kojoj se unapred radujemo, biti još bolja, lepša, uređenija i zanimljivija mesta za život naših građana, što je svakako najvažniji zadatak svih nas.“
Zvaničnici Oahake de Huares su povodom bratimljenja istakli da će se otpočinjanjem ove saradnje, zajedničkim snagama stvarati nove mogućnosti i promovisati kulturalna razmena između Leskovca i Oahake do Huares. „Radićemo ruku pod ruku kako bismo ostvarili značajan napredak u raznim oblastima, od kojeg će koristi imati oba grada“, naglasili su.
Prilikom boravka u Sjedinjenim Meksičnim Državama gradonačelnik Cvetanović se susreo i sa guvernerom savezne države Oahaka, gospodinom Salomonom Hara Kruzom, kao i ministrom turizma Mekasika Migelom Torukom Markesom.
Pre samog putovanja u Oahaku, gradonačelnik Cvetanović je posetio meksičku ambasadu u Beogradu, gde je o svojoj poseti ovoj zemlji i uspostavljanju saradnje sa opštinom Oahaka de Huarez razgovarao sa Njegovom ekselencijom Karlosom Feliksom, ambasadorom Meksika u Srbiji.