Grad Leskovac i Komesarijat za izbeglice pomažu raseljenima sa Kosova i Metohije

Grad Leskovac je u saradnji sa Komeserijatom za izbeglice i migracije Republike Srbije obezbedio novčana sredstva za program pomoći interno raseljenim licima za stvaranje i poboljšanje uslova stanovanja kroz nabavku građevinskog materijala.

 

Za ovaj program pomoći Grad Leskovac je zajedno sa Komeserijatom Republike Srbije izdvojio 5,5 miliona dinara.

“Ovim programom obuhvaćeno je 11 porodica interno raseljenih lica i isporučen je građevinski materijal u iznosu od 3 miliona dinara. Jedna od porodica koja je dobila ovu vrstu pomoći je i porodica Ljubinke Ilić koja je izbegla sa Kosova 1999. godine iz sela Žitinje, opština Vitina. Ova porodica koja u selu Gornjem Stopanju živi u podstanarskoj kući je pokušala da iz sopstvenih prihoda sagradi kuću, ali usled nedostatka novčanih sredstava stigli su do temelja i dalje nisu mogli.Tada su se obratili Povereništvu za izbeglice i migracije i mi smo uspeli da im obezbedimo građevinski paket u visini od 550.000 dinara, koji će im omogućiti da završe započetu gradnju kuće do jeseni. U okviru paketa oni su dobili krovnu konstrukciju, stolariju, laminat, pločice za kuhinju i kupatilo i ova donacija će Ljubinki njenom sinu, snahi i troje unučadi stvoriti bolje uslove za zivot i što je najbitnije imaće  krov nad glavom – kazala je Žaklina Cvetković, Referent u povereništvu za izbeglice i migracije Grada Leskovca.

“Sa Kosova smo izbegli 1. avgusta 1999. godine, smestili smo se u Bujanovcu u kolektivnom smeštaju gde smo živeli  šest godina. Posle toga smo se preselili u Leskovac, tačnije u selo Gornje Stopanje i od toga dana živimo kao podstanari. Na Kosovu smo ostavili jedan deo svog života, a imovinu koju smo tamo imali postala je pepeo. Iz tog razloga mi ova pomoć jako znači, i želela bih da se zahvalim Gradu Leskovcu i Povereništvu što su mi omogućili da dobijem svoj krov nad glavom – rekla je Ljubinka Ilić korisnica građevinskog paketa.

Prema statističkim podacima na teritoriji Leskovca trenutno ima 5.200 raseljenih lica tako da će Povereništvo za izbeglice i migracije koje funkcioniše u okviru odeljenja za Društvene delatnosti i Lokalni razvoj i dalje nastaviti sa svim programima takozvanih “trajnih rešenja” , koja podrazumevaju pomoć u građevinskom materijalu, otkup seoskih domaćinstava za potrebe interno raseljenih i izbeglih lica ali i kupovinu mašina i alata za započinjanje sopstvenog posla.

Ina Dendić

Check Also

5 najboljih podnih obloga za vaš dom

Odabir podnih obloga ključan je za kreiranje funkcionalnog i estetski privlačnog prostora. S obzirom na …