Dani jagode u Karađorđevcu: Rod malo podbacio, otkupna cena raste

Dani jagode, održani su po deseti put, a domaćin je bio Karađorđevac, u čijem su ataru gotovo najveće površine pod ovom voćnom kulturom. Suša je umanjila prinose, otkupna cena zadovoljavajuća, ocenjuju jagodari

Zoran Jovanović iz Karađorđevca proizveo je, prema oceni žirija, najlepšu, od danas izloženih jagoda, sorte ”Zenga”, koju uzgaja na površini od jednog hektara:

– Kad je dobra godina, uberemo od 6 do 8.000 kila, a ova je loša, pa je prinos nekoliko puta manji. U periodu kada joj je trebala kiša, padavina nije bilo i to je osnovni razlog što je rod podbacio. Sve što proizveden prodam lokalnoj hladnjači. Danas je cena jagode 170, juče je bila 150 dinara. Ne možemo biti nezadovoljni, ali se ni ne pitamo mnogo. Otkupljivač diktira uslove. Ranijih godina sam pod jagodom imao i dva hektara, međutim, nema vode i morao sam da smanjujem površine. Na jesen ću planirati narednu godinu.

Nakon decenije trajanja, Dani jagoda postali su tradicionalna manifestacija leskovačkog kraja:

– Okupljamo se da promovišemo uzgoj jagode i još više je približimo potrošačima. Karađorđevac je jagodarski kraj, koji, kao i ostatak teritorije, grad Leskovac podržava finansijski i na mnoge druge načine. U tekućoj godini, planirali smo da na subvencije potrošimo 50 miliona, a kada je reč o infrastrukturi, podsećam da smo u atarske puteve, komasaciju i elektrifikaciju polja, do sada uložili preko 250 miliona dinara, rekla je, u pozdravnoj reči, zamenica gradonačelnika, Lidija Dimitrijević.

U Karađorđevcu se jagoda proizvodi na više od 20 hektara, a svake godine, uvode se novi sortimenti ovog voća. Tako se, svojom lepotom i oblikom, danas izdvojila ”Rumba”, uzgajana u zaštićenim uslovima. Njen krupan plod, našao se i pred takmičarkama u najbržem skidanju peteljki. Pobedila je Danijela Mitrović iz Karađorđevca.

– Nisam vežbala za takmičenje, jer to radim svakodnevno. Uzgajamo jagode i plasiramo ih bez peteljki, tako da ovaj posao mogu da radim i zatvorenih očiju. Šale se ukućani da bi trebalo da merimo brzinu kojom čistim jagode, možda oborim i neki rekord, rekla nam je u šali pobednica.

Pored Danijele i Zorana, nagrade su pripale i najmlađem, najstarijem, proizvođaču sa najvećom površinom pod ovim voćem, kao i učesnicima tradicionalne nagradne igre.

Jagoda se, u leskovačkom kraju, inače, uzgaja na oko 200 hektara.

Check Also

U DK Grdelica održan turnir u stonom tenisu

U Domu kulture u Grdelici održan je turnir u stonom tenisu. Turnir je otvorio direktor …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *