Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa obeležava se 13. oktobra, ove godine pod nazivom “Sendai 7-7 ciljeva, 7 godina” sa ciljem spasavanja života, smanjenja smrtnosti i unapređenja upravljanja rizikom od katastrofa…
Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa obeležava se 13. oktobra, ove godine pod nazivom “Sendai 7-7 ciljeva, 7 godina” sa ciljem spasavanja života, smanjenja smrtnosti i unapređenja upravljanja rizikom od katastrofa.
Ovogodišni dan smanjenja rizika od katastrofa se fokusira na jedan od 7 ciljeva Sendai okvira “Značajno unaprediti međunarodnu saradnju za zemlje u razvoju kroz adekvatnu i održivu podršku komplementarnu njihovom delovanju na nacionalnom nivou za realizaciju sadašnjeg okvira do 2030. “
Republika Srbija je, prateći inicijative Sendai okvira za smanjenje rizika od katastrofa, poslednjih godina radila na jačanju institucionalnih struktura i kapaciteta za preventivno delovanje i brzi odgovor u slučaju katastrofa i vanrednih situacija. Značajan akcenat je stavljen i na razvijanje međunarodne saradnje sa zemljama u regionu ali i šire kroz potpisivanje bilateralnih sporazuma, učešća u regionalnim inicijativama i međunarodnim organizacijama. Međunarodna saradnja se naročito ogleda u razmeni informacija o zajedničkim rizicima, deljenju znanja i iskustava i primera dobre prakse, ali i u pružanju međunarodne pomoći u otklanjanju posledica vanrednih situacija.
Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa ustanovila je Skupština UN 2009. godine, i proglasila 13. oktobar kao dan posvećen izgradnji i jačanju javne svesti o rizicima katastrofa, očuvanju životne sredine i sprečavanju daljeg uništavanja planete Zemlje.
U periodu 1.1.-13.10.2021. godine na teritoriji Republike Srbije bilo je ukupno 25.514 vanrednih događaja. Pripadnici vatrogasno-spasilačkih jedinica tom prilikom spasili su 982 osobe. U istom periodu bilo je ukupno 20.161 požar i eksplozija, iz kojih je spaseno 227 lica.