Diskriminacija u Srbiji najprisutnija u oblasti rada i zapošljavanja, socijalne zaštite, zdravstva i obrazovanja

Foto: Freepic.com

Povodom 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, objavljeni su rezultati istraživanja o diskriminaciji u Srbiji, prema kojima 95 procenata gradjana smatra da ona u našoj zemlji postoji i da se najčešće ispoljava u oblasti rada i zapošljavanja, socijalne zaštite, zdravstva i obrazovanja, a da su diskriminaciji, prema mišljenu polovine ispitanih, najizloženiji Romi, a potom žene.

Postojanje diskriminacije, nažalost, potvrđuju i slučajevi fizičkog nasilja izazvani predrasudama i stereotipima na nacionalnoj i rodnoj osnovi, kakvih je u poslednjih nekoliko godina bilo širom Srbije.

Takođe, na to ukazuju i činjenice da u Srbiji postoje škole koje pohađaju samo deca romske nacionalnosti i da je stopa zaposlenosti Romkinja samo 12%.

Ipak, u duhu 10.decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, važno je napomenuti da poređenje podataka iz aktuelnih istraživanja  i onih iz 2016. godine, pokazuje na uvećanje broja građana koji prepoznaju i osuđuju diskriminaciju. To znači da je važno nastaviti sa kampanjama protiv diskriminacije i sa radom na pravovremenoj i adekvatnoj primeni antidiskriminacijskih mera.

Srbija već duže vreme ima zakonodavni okvir koji zabranjuje diskriminaciju, a sprovođenje tih zakonskih mera posebno u oblasti obrazovanja, tokom poslednjih nekoliko godina podržano je i odgovarajućim pravilnicima koji propisuju način postupanja u slučajevima diskriminacije. Ali, veoma često, postojeći propisi se ne primenjuju na vreme i na propisan način.

Istraživanje ’’Odnos građana i građanki prema diskriminaciji u Srbiji’’ pokazalo i da, prema mišljenju više od polovine građana, mediji u velikoj meri podstiču, odnosno dovode do diskriminacije. Izveštavanje medija je tako ocenilo 59% odsto ispitanika. Istovremeno, 84% građana medije vidi kao institucije koje mogu da smanje diskriminaciju. To ukazuje na činjenicu da građani u velikom broju prepoznaju napise u medijima koji su u suprotnosti sa poštovanjem ljudskih prava i da bi medijsko izveštavanje u tom pogledu moralo biti poboljšano.

Istratraživanje  je sprovedeno u sklopu projekta ’’Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji’’  započetog 2018. godine, koji je, u saradnji sa Vladom Republike Srbije, realizovala Nemačka organizacija za medjunarodnu saradnju –GIZ.

S.Ć.

Check Also

Narodni pokret Srbije Leskovac: Mladi pokazali da imaju kičmu, nas na protest zovu naša deca koja su stala u odbranu normalne Srbije

Gradski odbor Narodnog pokreta Srbije Leskovac oglasio se saopštenjem za javnost povodom studentskih protesta u …