Ministarka Brnabić: Strategija i akcioni planovi su jedno, a život na lokalu je nešto drugo

           Ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Ana Brnabić, danas je u sedištu Jablaničkog  upravnog okruga, prisustvovala sastanku načelnika 7 okruga jugoistočne Srbije na kome je bilo reči o prekograničnoj saradnji Srbije i Bugarske,  problemima i nadležnostima okruga i lokalnih samouprava, unapređenju rada inspekcijskih službi i mogućnostima realizacije mnogih značajnih projekata.

 

          Ovaj kraj je od izuzetnog značaja za Srbiju, jer lokalne samouprave uglavnom pripadaju 4. grupi devastiranih opština, izjavila je ministarka Brnabić po završetku sastanka. Od načelnika sam danas želela da razgovaram o značaju okruga za funkcionisanje države i ulozi koju oni imaju između republičkog, i nivoa lokalnih samouprava.Okruzi su posebno značajni za nas u implementaciji Zakona o inspekcijskom nadzoru, jer direktno učestvuju u koordinaciji rada inspekcija, a to je ono što će ovom ministarstvu u 2017. godini biti prioritet u odnosu na usluge koje mi pružamo privrednicima u borbi protiv sive ekonomije, objasnila je ministarka Brnabić. Radićemo na novom Zakonu o lokalnoj samoupravi, što u ovom trenutku i činimo sa Stalnom konferencijom gradova i opština. Pokrenuće se i pitanje teritorijalne organizacije i potrebe za  značajnijom ulogom okruga kao statističkih regiona koji bi mogli da odgovore na regionalizaciju koju zahteva i Evropska unija, kako bi mogli da iskoristimo što više fondova EU za infrastrukturne i druge projekte koji bi svima nama bili od koristi, dodala je Brnabić.

         Ministarka je izjavila da će, nakon posete Leskovcu, nastaviti da putuje po Srbiji kako bi se upoznala sa situacijom u svakoj lokalnoj samoupravi. Hoću da iz prve ruke čujem kakvi su problemi i kako možemo da pomognemo građanima i privredi, jer jedno su strategija i akcioni planovi koje imamo, brojevi i tabele, a drugo život na lokalu, objasnila je ona.

           Svesni smo toga da je pokretanje ekonomije i infrastrukturnih projekata nemoguće bez saradnje Vlade, ministarstva i lokalnih organa. Verujem da je današnjim sastankom napravljen napredak koji će doprineti realizaciji zajedničkih projekata, izjavio je, nakon današnjeg sastanka, gradonačelnik Leskovca, Goran Cvetanović. Govorili smo o zakonu o finansiranju lokalnih samouprava, koji predstavlja motivaciju za sve gradove i opštine njer će novac iz državne kase biti pre svega namenjen investicionim projektima, a ne potrošnji, kako je bilo do sada. Naš zadatak je da budemo podrška građanima u ostvarenju njihovih svakodnevnih potreba putem što efikasnije i savremenije uprave, dodao je gradonačelnik. U tom smislu smo već učinili korake, unapredili smo transparentnost, odgovornost i napravili mnogo efikasniju javnu upravu. Uveli smo sistem „48 sati“ koji podrazumeva da na sve zahteve građana pružamo odgovore u tom periodu, uslugu „virtuelni matičar“ i servis koji našim građanima u dijaspori omogućava da do potrebnih dokumenata dođu na što brži i efikasniji način. Sprovedena je regulatorna reforma kojom smo pojednostavili adeministrativne postupke, pre svega iz nadležnosti gradskih uprava. Kad je u pitanju privreda na taj način je na godišnjem nivou ušteđeno 2,9 miliona evra, podsetio  je gradonačelnik.

           Kada je reč o racionalizaciji, sam Grad Leskovac je broj zaposlenih smanjio na 2234, iako je maksimalan broj, predložen od strane ministarstva, bio 2246. Naš cilj je uspostavljanje bolje organizacije posla i kvalitetne strukture kadrova u javnom sektoru. Poruka za zaposlene u gradskoj upravi je da je posao u lokalnoj administraciji privilegija i da u skladu s tim moraju odgovornije da se ponašaju, rekao je Cvetanović.

           Poslednje tri nedelje rada Ministarstva državne uprave ukazuju na to da više nećemo imati nedovršenih rečenica i nejasnih brojki. Samo prisustvo ministarke Brnabić na terenu i razgovor sa predstavnicima institucija države je, u stvari, jedno približavanje narodu i traženje svih mogućih rešenja kako bi ljudi živeli bolje, izjavio je načelnik Jablaničkog upravnog okruga, Božidar Stojiljković.

           Stojiljković je saopštio da je na sastanku izneto par predloga bitnih za razvoj okruga i opština na našem području. Neophodno je da se da se u toku narednog perioda razmotre nadležnosti okruga, a u skladu s tim i budžet, pogotovo jer nas čeka novi ustav i u okviru njega novo prostorno planiranje. Bilo je reči i o kadrovskom jačanju inspekcijskih službi sa obaveznom popunom mesta gde nema inspektora, dodao je Stojiljković, navodeći  primer da zdravstvena inspekcija već godinu i po dana nema svog predstavnika u Jablaničkom okrugu. Nadamo se i formiranju odeljenja budžetske inspekcije na nivou okruga u sklopu državnih budžetskih inspekcija. Ministarstvo privrede ima svoje subvencije i donacije koje daje privredi za razvoj određenih krajeva, naročito ako je reč o trećoj i devastiranoj zoni razvoja, ali potrebno je i da ostala ministarstva razmotre svoje mogućnosti u pogledu subvencija i drugih vidova pomoći. To se posebno odnosi na područje energetike, ekologije, u oblasti kulturnog nasleđa i sporta, rekao je Stojiljković.

          Načelnik Jablaničkog upravnog okruga najavio je i sednicu sa predstavnicima Pčinjskog okruga koja će biti održana tokom ovog meseca i na kojoj će biti reči o zajedničkim projektima i međusobnoj saradnji.

 

Check Also

Hiljade Leskovčana dočekalo Novu godinu na Gradskom trgu

Veliki broj Leskovčana i gostiju odlučili su da poslednje minute stare i prve minute nove …