
Gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović obišao je danas zdravstvene ambulante u Pečenjenvcu i Brestovcu kako bi se uverio u funkcionalnosti, prednosti, nedostatke, ali i kako protiče rad u ograncima leskovačkog Doma zdravlja.
Kao nosioci odgovornih funkcija, kazao je da je lokalna samouprava svesna značaja zdravstvene zaštite, te da se zbog toga konstantno trude da je učine dostupnom svim sugrađanima.
„Jedan od ključnih ciljeva lokalne samouprave je jačanje primarne zdravstvene zaštite, a prvi korak ka tome je ulaganje u infrastrukturu, koju između ostalog čine zdravstvene ambulante. U proteklom periodu, posetili smo ogranke Doma zdravlja u Grdelici i Vučju, gde smo sa ciljem unapređenja uslova za boravak i rad uložili oko 17 miliona dinara“, podsetio je najpre Cvetanović.

Ambulanta u Pečenjevcu, u čijoj je evidenciji 2.302 osiguranika, broji šestoro zaposlenih – 2 lekara, 3 medicinske sestre i 1 higijeničarku.
„U poslednjih nekoliko godina u pečenjevačkom objektu posvećeno se radilo na izgradnji kotlarnice, kompletne mreže grejanja, na zameni stolarije i rekonstrukciji sanitarnih čvorova i krova, gde je iz gradskog budžeta investirano preko 3 miliona dinara“, dodao je gradonačelnik.
Problem sa kojim se decenijama suočavaju meštani ovog sela je zdrava pijaća voda. Zato je izgrađen dovodni cevovod i rezervoar za vodu u vrednosti od 38,4 miliona dinara, a u toku su i radovi na izgradnji vodovodne mreže u dužini od 9,9 kilometara, za šta je iz budžeta izdvojeno 28,6 miliona dinara.
Što se tiče objekta u Brestovcu, ova ambulanta obezbeđuje primarnu zdravstvenu zaštitu za 4.093 osiguranika preko 18 godina starosti i 147 deteta školskog uzrasta. O njima se brinu 3 lekara i 4 medicinske sestre.
„Sa investicijom od 3,7 miliona dinara, rekonstruisana je spoljna fasada, podovi, adaptirane su prostorije, zamenjen je kotao za grejanje. Kao i u Pečenjevcu, i ovde je neophodno uvođenje zdrave pijaće vode, imajući u vidu da se trenutno koriste aparati za vodu“, naglasio je on.

Govoreći o investicijama u zdravstvenu zaštitu, smatra da će kvalitet u potpunosti biti podignut na viši nivou kada kompletno bude završena rekonstrukcija Opšte bolnice Leskovac.
„Ni primarna zdravstvena zaštita neće biti zanemarena, s obzirom na to da ćemo u naredne dve godine uz podršku Republike Srbije sa ulaganjem od 670 miliona dinara intenzivno raditi na rekonstrukciji, dogradnji i nadgradnji Dečjeg dispanzera, odnosno Službe za zdravstvenu zaštitu dece i školske dece“.
Najavio je da će uskoro biti raspisan tender za rekonstrukciju ovog objekta, pošto je dozvola za istu završena.
Ambulante je zajedno sa gradonačelnikom obišla i Suzana Mitić, direktorka Doma zdravlja Leskovac, a ovom prilikom mu se zahvalila što redovno obilazi zdravstvene ustanove na teritoriji grada.
„Da je jako važna primarna zdravstvena zaštita pokazuje i gradonačelnik i meni je zbog toga jako drago. Pokazao je time zato što je od 17. marta do danas, za mesec i po dana, posetio 7 objekta Doma zdravlja Leskovac. Kud ćemo veću brigu o tome. Sve ono što fali i što je preko potrebno rešava se istoga dana“, kazala je direktorka.
Istakla je da izabrani lekari, medicinske sestre, spremačice i pomoćno osoblje čine jako važan tim.
„Znanje i stručnost naših kolega, kao i dijagnostika na zavidnom nivou, pomažu da rano uspostavimo dijagnozu i pristupimo brzom izlečenju naših pacijenata, samo da nas pacijenti slušaju“, zaključila je ona.