Kad profesija postane životna misija- Mladi leskovački naučnik Nikola Mladenović, edukuje mlade da misle ekološki

Iza njega su brojni uspešni projekti, svi pokrenuti i realizovani sa jednim ciljem: da se kod mladih podigne svest o ekologiji, neophodnosti borbe protiv klimatskih promena i upotrebi savremenih tehnologija u cilju očuvanja životne sredine. Nikola Mladenović, master inženjer zaštite životne sredine, smatra da je investicija u edukaciju i obrazovanje mladih, najisplativija

Dnevnik juga je o radu ovog mladog naučnika i ranije pisao, a povod za današnji razgovor je potpuno novi projekat:

– ”Meteogedžet” je osmišljen da učesnicima omogući da izrade sopstveni patent, koji će pomoći da se prate meteorološki elementi poput vlažnosti vazduha i temperature i to u realnom vremenu. Uređaj će raditi uz pomoć solarne energije. Ideja projekta se zasniva na korišćenju Raspberry Pi računara, kao osnove, sa povezanim senzorima za vlažnost vazduha i temperaturu, koji će, uz pomoć programa, na programskom jeziku Pajton, prikupljati podatke iz prirode. Dodatne delove i kućište za ovu samoodrživu meteorološku stanicu dizajniraće učesnici radionica u naučnim klubovima u Leskovcu i Niš, a biće štampani u Mejker Spejsu u Leskovcu, kaže Nikola.

Klimatske promene su jedan od najaktuelnijih problema današnjice, a način da se promene ublaže jeste korišćenje obnovljivih izvora energije, kao što su solarna, hidro i energija vetra.

Ciljevi projekta su, kaže Nikola, podizanje svesti o posledicama klimatskih promena, važnosti praćenja meteoroloških elemenata, osposobljavanje učenika da primenjuju Raspberry Pi računare, u praksi primene stečena znanja i o tome napišu sopstveni naučni članak.

– U realizaciji će mi pomoći Tijana Jakovljević, asistent na geografskom fakultetu u Beogradu, koja će biti zadužena za radionice o obnovljivim izvorima energije i Nemanja Milović, osnivač sajta Klima 101 (https://klima101.rs/) jedinog na srpskom jeziku koji se bavi klimatskim promenama, i on će učesnike upoznati sa ovom temom i edukovati ih po pitanju pisanja naučnog članka. Projekat je odobren i podržan od Centra za promociju nauke.

Na javnom konkursu je učestvovalo 150 projekata, a ”zeleno svetlo” dobilo je svega 10 posto njih. Autorima i realizatorima su, pored odluke o podršci, uručena i priznanja za unapređenje promocije i popularizacije nauke.

– Kompletna metodologija rada i rezultati biće objavljeni na sajtu, specijalno izrađenom na nekoj od besplatnih platformi, poput wordpress-a ili weebly-a. On će se ubuduće koristiti kao portal sa naučnim vestima, koje će pisati učenici, što će im pružiti priliku da steknu nova znanja i iskustva u oblasti naučnog novinarstva, pojašnjava Nikola Mladenović, dodajući da će, po završetku projekta, autori i realizatori, u cilju provere uspešnosti, zajedno analizirati njegovu efikasnost.

Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirao grad Leskovac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Check Also

Poljoprivrednicima danas uručena 444 ugovora, ukupno podržano 1.140 poljoprivrednika sa 79 miliona dinara

Kao i svakog decembra u prethodnih 11 godina, danas je gradonačelnik Leskovca dr sci. med. …