U Leskovcu obeležen Dan pobede nad fašizmom

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Svakog 9. maja svet obeležava Dan pobede nad fašizmom. Ovaj dan ima univerzalni značaj jer se obeležava u znak sećanja na kapitulaciju Nemačke i pobedu savezničkih snaga nad fašizmom.

Drugi svetski rat predstavlja najveći sukob u istoriji čovečanstva. Počeo je nemačkim napadom na Poljsku 1939. godine, a završen je kapitulacijom Japana 1945. godine. Kao nikada do tada svet je bio podeljen na dve suprostavljene strane. Srpski narod ovenčan slavom prethodnih ratova i vođen slobodarskim idealima, tih ratnih godina svrstao se na stranu Saveznika koji su bili predvođeni Velikom Britanijom, SSSR i SAD. Život u okupiranoj Kraljevini Jugoslaviji bio je težak, okupacioni sistem bio je surov, a posebno su bili progonjeni pripadnici srpskog, jevrejskog i romskog naroda, kao i učesnici u antifašističkoj borbi. Jugoslavija je, prema zvaničnim podacima, imala milion i sedamsto hiljada žrtava u Drugom svetskom ratu.

U čast Dana pobede nad fašizmom danas su na spomenik Boginje pobede delegacije Grada Leskovca, Ministarstva odbrane, SUBNOR-a, Saveza potomaka ratnika i Narodnog muzeja položile vence.

Nakon polaganja venca, obratio se načelnik Jablaničkog upravnog okruga Miloš Ćirić.

„Na današnji dan, pre 78 godina, Evropa je konačno uplovila u luku mira. Posle ogromnih razaranja i suočavanja s najsurovijim stradanjima i zločinima, 9. maja 1945. Nemačka je potpisala bezuslovnu kapitulaciju u Drugom svetskom ratu. Otuda i značaj obeležavanja Dana pobede nad fašizmom. Tada je zaustavljeno najsurovije uništavanje sveta i ljudi čije posledice, nažalost, svet oseća i danas.

Simbolično, 9. maja 1950. godine potpisana je prva deklaracija koja je imala za cilj ujedinjavanje zemalja Evrope. Bio je to prvi korak ka stvaranju Evropske unije, pa 9. maj obeležavamo i kao Dan Evrope.

Polaganjem venaca i cveća na spomenik žrtvama fašizma danas odajemo poštu svim nevino stradalim žrtvama ne samo Drugog svetskog rata već i brojnih ratova koji su se vodili na prostoru naše zemlje i okruženja.

S ovog mesta i poručujemo da Srbija želi put mira i blagostanja, i da čini sve da postane moderna perspektivna država, ravnopravna članica evropskih naroda“.

Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirao grad Leskovac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Check Also

Školarci od petka na mini raspustu

Prolećni raspust ove godine doneće učenicima punih deset dana odmora “u komadu”, što će biti …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *