Skupština grada Leskovca usvojila izveštaj o radu Gradskog štaba za vanredne situacije, u diskusiji izneti podaci o epidemiji i preduzetim merama

Posebnu pažnju javnosti izazvala je rasprava o izveštaju o radu Gradskog štaba za vanredne situacije u 2020. i 2021. godini.

Izveštaj je predstavio komandant Gradskog štaba i gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović koji je istakao da je štab radio u okvirima definisanim zakonom, a sa ciljem da se zaustavi širenje epidemije Korona virusa kao glavnog problema u prethodne dve godine.

Cvetanović je podsetio da je štab u izveštajnom periodu radio i na rešavanju problema sa poplavama, i posebno istakao efikasan rad komisije za procenu šteta.

Komandat Gradskog štaba za varedne situacije je izneo podatke koji govore o ozbiljnosti epidemiološke situacije i podsetio da su primenjene sve mere, u skladu sa odlukama i naredbama republičkog Kriznog štaba, kao i čitav niz mera i aktivnosti od dezinfekciej ulica i javnih površina, do obezbeđivanja sredstava zaštite. Cvetanović je posebno istakao činjenicu da je u Leskovcu vakcinacija počela 31. decembra 2020. godine, da su Vlada Srbije i predsednik Aleksandar Vučić obezbedili širok spektar vakcina, ali i donaciju vredne opreme u vidu respiratora, transportskih respiratora, monitora, mobilnih i statičnih rentgen aparata koji su omogućili efikasan rad leskovačke Covid bolnice ali i primarne zdravstvene zaštite koja je organizovala rad Covid ambulanti. Cvetanović je zahvalio donatorima koji su pomogli rad Opšte bolnice tokom epidemije.

Komandat štaba za vanredne situcija je izneo i zvanične podatke o broju zaraženih tokom epidemije. Ukupno je od početka epidemije zaraženo 20.144 lica obolelih od Korona virusa. Cvetanović je rekao da Covid bolnica radi većim kapacitetom, sa nekoliko odeljenja koja su uključena u rad poput odeljenja Onkologije i odeljenja psihose, uz infektivno, odeljenje pulmologije i fizijatrije. Bolnica je od ulaska u Covid sistem zbrinula 4.189 pacijenata, a da su lekari dali veliki doprinos borbi protiv epidemije ne samo u Leskovcu, nego i u zdravstvenim ustanovama u Nišu i Kruševcu. Gradonačelnik je kazao da je u Covid ambulantama obavljeno 125.000 pregleda.

Učestvujući u raspravi, odbornik grupe građana “Za Leskovac zajedno” i bivši predsednik Skupštine opštine Leskovac prof. dr Dragoljub Živković kritikovao je pristup epidemiji republičkih organa koji su na startu virus okarakterisali kao smešan, uz posebne optužbe na raćun prof. dr Branimira Nestorovića za kojeg je podsetio da je govorio da je početak epidemije pravo vreme da žene odu u Milano na šoping jer se očekuju veliki popusti. Živković je ocenio da je lekarsak komora morama da oduzme licencu za rad dr Nestorovići koje je označio kao jednog od krivaca i za manji broj vakcinisanih građana u poreženju sa drugim zemljama Evrope. Bivši predsednik SO Leskovac je takođe zatražio da se usvajanje izveštaja odloži zbog, kako je navedeno, proceduralnih nedostataka, a zamerio je i zbog činjenice da je izveštaj potpisao zamenik komandanta štaba Andrija Atanasković.

Odbornica dr Jasmina Ranđelović je istakla veliki doprinos Gradskog štaba za vanredne situacije i maksimalne napore koji su uloženi kako bi epidemija u Leskovcu prošla sa što manje posledica.

Zamenik komandatna Štaba i gradski većnik Andrija Atanasković je rekao da je tokom epidemije promenjeno nekoliko pravnih akata koji su dodatno regulisali i unapredili rad u uslovima pandemije. Atanasković je naglasio da su sve odluke bile pravovremene i usaglašene sa republičkim Štabom za vanredne situacije, i institucijama u Leskovcu. Zamenik komandata štaba je istakao značaj paketa pomoći koji su bili pripremljeni i distribuirani penzionerima i ugroženim sugrađanima, kao i rad Kol centra preko kojeg je organizvana pomoć građanima, nabavka lekova, namirnica i sve ono što je bilo potrebno ugroženom stanovništvu. Atanasković je podsetio i na borbu sa vodenom stihijom, kada su sve gradske službe uložile maksimum napora kako bi se zaštitile kuće i imovima građana i kako bi posledice bile otklonjene u najkraćem mogućem roku. Zamenik komandata Štaba i gradski većnik Andrija Atanasković je podsetio na čitav niz mera koje su preduzete na sanaciji objekata i tokova bujičnih potoka koji su sanirani kako bi se slični problemi sprečili, ili umanjili u budućnosti.

O aktivnostim u borbi protiv epidemije govorio je i direktor Opšte bolnice Leskovac dr Nebojša Dimitrijević je odgovarajući na pitanja rekao da je planove rada pravio Zavod za javno zdravlje Leskovac, da Opšta bolnica nema epidemiologe a da su u Leskovac dolazili i stručnjaci iz inostranstva da pomognu u boljoj organizaciji rada kako bi se omogućio redovan rad bolnice i van Covid sistema. Dimitrjević je kazao da su od početka lekari imali protokole i svu neophodnu opremu, što se može videti i na osnovu ozdatih reversa. U jednom trenutku je nakon zaražavanja jednog od vozača i obaveznih izolacija bila iskazana potreba za vozačima, koji su angažovanih iz drugih organa i institucija. Oko 4.200 ljudi je prošlo kroz Covid bolnicu, neki su bili kraće a bilo je i pacijenata koji su bili na lečenju mesecima. Rad bolnice je bio transparentan, a podaci su redovno saopštavano kako preko Kriznog štaba tako i preko medija koji su dnevno dobijali sve informacije, istakao je dr Nebojša Dimitrijević.

Živković je kao jedini opozicioni odbornik koji je kritikovao izveštaj o radu Gradskog štaba za vanredne situacije na kraju rasprave ponovo postavio pitanje da li su svi koji su umrli morali da umru i da li je sve moglo da bude drugačije. Živković se zapitao da li su ruski stručnjaci morali da pređu 10.000 kilometara da pokažu šta i kako treba da se radi i zašto to i sami nismo znali.

Šef Odborničke grupe Srpske napredne stranke dr Predrag Ivanović je podsetio da je pandemija zahvatila čitav svet, ali i iznenadila svojom snagom i brzinom širenja stručnjake u čitavom čovečanstvu. Ivanović je rekao da su za ovakvu epidemiju bili nespremni i Svetska zdravstvena organizacije i najveće svetske sile poput Amerike i Evropske unije. Dr Ivanović je naglasio da se država dobro snašla u pravom trenutku, da je obezbeđena zaštitna oprema i sredstva za lečenje pacijenata, a da je Srbija među prvima obezbedila i vakcine za svoje građane.

Replicirajući na izlaganje dr Predraga Ivanović odbornik grupe građana Za Leskovac zajedno dr Nenad Zdravković je rekao da se tema od značaja za zdravlje svih politizuje.

Odbornik Srpske napredne stranke Bratislav Anđelković je preneo svoja lična iskustva tokom bolesti i lečenja u bolnicama u Leskovcu i Nišu i istakao velike napore koje zdravstveni radnici ulažu kako bi pomogli svim pacijentima.

Odbornici Skupštine grada Leskovca su velikom većinom glasova usvojili izveštaje o radu Gradskog štaba za vanredne situacije za 2020. i 2021. godinu.

Check Also

U DK Grdelica održan turnir u stonom tenisu

U Domu kulture u Grdelici održan je turnir u stonom tenisu. Turnir je otvorio direktor …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *