Rak debelog creva treći na listi uzročnika smrti od malignih bolesti

Rak debelog creva je izlečiv, ako se otkrije na vreme, a promene na ovom važnom organu mogu se uočiti samo ako redovno kontrolišemo svoje zdravlje i u slučaju bilo kakvih promena ili tegoba, odmah potražimo pomoć lekara. Takvu poruku Leskovčanima su danas, u centru grada,  slali lekari i članovi udruženja koja okupljaju obolele od raka debelog creva.

Ovo je unutrašnjost debelog creva sa polipima i kancerogenim promenama, a priliku da prodju kroz ogromnu gumenu maketu ovog organa, imali su svi Leskovčani koje je put vodio pored Leskovačkog kulturnog centra, ili su na promociju došli sa namerom. Čitava unutrašnjost opremljena je fotografijama i informacijama o oboljenjima debelog creva, a ideja organizatora je da se kod gradjana probudi svest o neophodnosti preventivnih pregleda, jer se samo na taj način bolest može otkriti dovoljno rano da bude izlečiva.

Snežana S. Milojević, predstavnica udruženja osoba sa stomom, već 27 godina živi sa ovim pomagalom, koje je joj je ugradjeno nakon odstranjivanja debelog creva. Životu sa plastičnom kesom na stomaku se prilagodila, izmenila način ishrane, ali pre svega razmišljanja. Sa kolegama po bolesti, širi ideju o prevenciji kao jedinom načinu da se izbegne najgori scenario:

– Svake subote smo u drugom gradu. Putujemo sa maketom debelog creva i pokušavamo da probudmo svest ljudi o važnosti rednovnih kontrola zdravlja. Čim osete promene u stolici, treba da se jave izabranom lekaru i urade specijalističke preglede, kakav je kolonoskopija. Ako se njome utvrdi prisustvo polipa, oni se odstranjuju. U suprotnom, za nekoliko godina,  pretvaraju  se u kancer, a tada već može biti kasno za izlečenje.

Predsednik Nacionalnog udruženja obolelih od raka jetre i debelog creva, Milenko Mitrović, kaže da se, uprkos modernizaciji u svim oblastima, a posebno komunikaciji, još uvek ne zna dovoljno o najtežim bolestima, zdravim stilovima života i ponašanju kojim se oboljevanje može sprečiti.

U Centru za prevenciju Doma zdravlja se zakazuje skrining na karcinom debelog creva, prate rezultati i promoviše FOB test, na osnovu koga se utvrdjuje prisustvo mikrokrvarenja, što može biti jedan od prvih znakova bolesti:

– Dom zdravlja u Leskovcu je obezbedio dovoljne količine FOB testova, koje pacijenti mogu da uzmu kod svojih izabranih lekara. Ukoliko imaju genetske predispozicije, mogu se javiti i u  Centar za prevenciju, tamo uraditi test i od stručnjaka dobiti unformacije, savete i preporuke za dalje lečenje. Pregled debelog creva, priznajem, nije prijatan i baš zbog toga pomenutim testiranjem želimo da poštedimo one kod kojih kolonoskopija nije potrebna. Ovo testiranje je bezbolno, radi se na osnovu uzorka stolice, a može u dobroj meri da potvrdi ili otkloni sumnju na bolest. S druge strane, čak i pozitivan FOP test ne bi trebalo nikoga da plaši, jer to automatski ne znači da je pacijent oboleo od karcinoma, poto do mikro krvarenja može doći iz drugih, daleko bezazlenijih razloga, naglašava doktorka Gordana Dolić.

Na području Jablaničkog okruga se organizovani skrining na rano otkrivanje raka debelog creva sprovodi od 2o13. godine i to za kategoriju muškaraca i žena od 52 do 74 godine starosti.

–  Trenutno smo u trećem ciklusu i ove godine se na preglede pozivaju generacije od 1944. do  1968. Godine. Na osnovu prošlogodišnjeg izveštaja, 11 procenata stanovnika je obavešteno i pozvano da učestvuje u skriningu. Odziv je bio 72 procenta, a od tog broja, uradjene su 22 kolonoskopije i dijagnostifikovan je jedan karcinom, 9 polipa i 12 drugih oboljenja. Zadovoljni smo odzivom, ali ne i procentom obuhvaćenosti ciljane populacije, ističe Vanja Ilić, okružni koordinator skrininga raka debelog creva.

Od kancera debelog creva, kaže Ilićeva, u Srbiji godišnje oboli izmedju 4 i 4,5 hiljade ljudi, a oko 3.ooo  izgubi bitku sa  bolešću. Stopa oboljevanja je različita za muškarce i žene, a na Jablaničkom okrugu je nešto veća nego u centralnoj Srbiji. Stopa smrtnosti je kod muškaraca veća, nego kod žena, kod kojih je rak debelog creva,na listi uzročnika smrtnosti od malignih bolesti, na trećem mestu. U ukupnom učešću svih bolesti, on se nalazi na drugom mestu, iza kardiovaskularnih oboljenja, sa 1o posto učešća.

S.Ć.

 

Check Also

Emir Kusturica dobio poziv da poseti Vlasotince

Na završnoj svečanosti 58. Borine nedelje u Vranju, 14. aprila, Emiru Kusturici je dodeljena nagrada …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *