Proverite šta nasledjujete – da ne nasledite dugove

Nije retkost da sa nasleđenom imovinom, građani posle nekog vremena, dobiju i obaveštenje o prinudnoj naplati nekog dugovanja.

Nemojte se iznenaditi ako na vaše ime stignu računi za struju i komunalije sa nagomilanim dugovima, neplaćene rate kredita ili obaveštenje o nekom drugom dugovanju, koje nikda niste napravili.

Zakon o nasleđivanju je decidan: onaj ko nasledi imovinu, nasleđuje i sve obaveze po toj imovini, što uključuje i dugovanja. Pravni sistem je vrlo spor, pa to dovodi do situacije da, tek posle više godina od smrti onih čiju ste imovinu nasledili, saznajete za eventualne dugove.

U samom postupku ostavinske rasprave, naslednicima se ukazuje na obaveze koje imaju po osnovu nasleđivanja, ali se to ne odnosi na posebne postupke za naplatu dugovanja, koji su već pokrenuti kod suda. Postupak naplate od preminulog preko suda, najčešće se pokreće za njegovog života, ali nije retkost da se to dogodi i posle smrti, čime se proces znatno usporava.

Dakle, smrću osobe ne prestaju i njegove obaveze, pogotovo ako iza te osobe ostaje imovina iz koje se te obaveze mogu naplatiti.

Pod obavezama se podrazumevaju porez, krediti, dozvoljeni minus, kreditne kartice, dugovi za komunalije. Banke i javna preduzeća već imaju uigrane procedure u ovakvim slučajevim, a naslednik će, pre ili kasnije, morati da plati zaostali dug. Da budemo precizni, samo onaj do visine nasledstva.

Jedini način da izbegnete ovakav scenario, jeste da se, na ostavinskoj raspravi, odreknete nasledstva, ukoliko su dugovi veći od onoga što nasleđujete.

Check Also

Termini promocija javnih poziva i konkursa Nacionalne službe za zapošljavanje u Leskovcu, Vlasotincu, Lebanu, Bojniku i Medveđi

U saradnji sa lokalnim samoupravama i socijalnim partnerima na području Jablaničkog okruga, Filijala Nacionalne službe …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *