Naučni skup “Kulturno-istorijska baština juga Srbije” u Narodnom muzeju u Leskovcu

U leskovačkom Narodnom muzeju danas je počeo dvodnevni naučni skup “Kulturno-istorijska baština juga Srbije”, na kome će biti predstavljeno 29 naučnih radova iz gotovo svih društveno humanističkih nauka: istorije, etnologije, etno- muzikologije, arheologije, sociologije, pravnih nauka, istorije umetnosti i drugih.

 

Naučni skup „Kulturno-istorijska baština juga Srbije“ Narodni muzej Leskovac bijenalno organizuje već 30 godina. Od 2004 godine, skupu se pridružio Institut za savremenu istoriju iz Beograda, a od ove godine i Institut za srpsku kulturu Priština sa privremenim sedištem u Leposaviću.

– Zahvaljujem svima koji su danas ovde i koji sa nama dele ove svečane i važne trenutke na ovom skupu na kome se promovišu rezultati naučnog istraživanja od velikog značaja za sam grad Leskovac kao i za celo područje juga Srbije, izjavio je direktor leskovačkog Narodnog muzeja, Vladimir Đorđević. On je podsetio na dugu tradiciju organizovanja skupa na kome je učešće uzeo veliki broj eminentnih stručnjaka i čiji radovi, objavljeni u sveskama Leskovačkog zbornika, predstavljaju ogromno naučno i kulturološko blago našeg kraja. Među njima treba izdvojiti akademike Vladimira Stojančevića, Dragoslava Mihailovića,  Petra Kačavendu, Jovana Trifunovskog ali i mnoge druge, istakao je Đorđević.

– Za državu kao što je Srbija, 30 godina tradicije u nauci nije tako malo, a pored toga, nivo naučnog skupa „Kulturno istorijska baština juga Srbije“ podignut je i učešćem predstavnika značajnih naučnih institucija. Zato je i naš cilj da ovaj skup podržimo i da ga nastavimo, izjavio je dr Ivan Becić, direktor Instituta za srpsku kulturu Priština/Leposavić. Za naučne istraživače našeg Instituta, već sam naziv skupa, pored naučne, ima i nacionalnu konotaciju jer je jug Srbije nešto što se odnosi i na teritoriju i na stanovništvo. Zato smo želeli da budemo suorganizatori i da damo vetar u leđa ovom skupu, koji, pored Leskovačkog zbornika, može imati zavidno mesto na našoj naučnoj karti. Ono što ovom događaju daje još veću vrednost je to što su danas ovde prisutni i doajeni leskovačke naučne misli, koji su bili ovde još 1986. godine na prvom susretu, ali i mladi, koji tek zakoračuju u nauku i čije će naučno stvaralaštvo tek doći do izražaja, rekao je dr Ivan Becić.

– Veliko mi je zadovoljstvo što je i ove godine naučni skup „Kulturno istorijska baština juga Srbije“ okupio veliki broj stručnjaka iz različitih oblasti. Tradicija duga preko 30 godina potvrđuje kvalitet i značaj koji ovaj skup ima za naučnu, ali i širu društvenu zajednicu, izjavio je zamenik gradonačelnika Leskovca, Dragan Jovanović. Ovo je dobra prilika da još jednom pomenemo da je u maju ove godine Muzejsko društvo Srbije, Narodnom muzeju u Leskovcu dodelilo nagradu „Mihailo Valtrović“ kao najboljem muzeju u 2015. godini za stalnu postavku i izložbe o Prvom svetskom ratu. Region južne Srbije predstavlja izuzetno važan deo ne samo nacionalne, nego i svetske kulturne baštine. Ovaj region je mesto susreta nekoliko istorijskih epoha od kojih je svaka ostavila svoj trag. Ovaj naučni skup pruža nam uvid u kulturne kapacitete i potencijale gradova i opština južne Srbije koji mogu biti i resurs za održivi razvoj našeg kraja. Zato ga treba i nadalje organizovati, a njegove zaključke i saznanja učiniti dostupnim i predstavnicima drugih ustanova i institucija, rekao je Jovanović, otvarajući naučni skup.

Naučni radovi izlagača sa XVI Naučnog skupa „Kulturno–istorijska baština juga Srbije“ biće objavljeni u 57. izdanju „Leskovačkog zbornika“ u maju 2017. godine.

A. Jovanović

Check Also

Promocija knjige „Tajne rajskih papira“ Branislava Kocića, u četvrtak u leskovačkoj Biblioteci

U četvrtak, 14. marta 2024. godine u 18.00 časova Narodna biblioteka „Radoje Domanović“ u Leskovcu …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *