Narodni muzej uz pomoć „virtuelnog vodiča“ postao dostupan za gluve i nagluve posetioce

        U leskovačkom Narodnom muzeju danas je predstavljena nova aplikacija na znakovnom jeziku, pomoću koje će stalnu postavku muzeja  „Vremeplov leskovačkog kraja“ , moći da pogledaju i gluvi i nagluvi posetioci.

 

        Android aplikacija, pametni video vodič na znakovnom jeziku, svim posetiocima muzeja, posebno gluvim  i nagluvim licima, na zanimljiv način nudi priču o 8 hiljada godina istorije leskovačkog kraja.

     Projekat „Virtuelni znakovni muzej“ zajednički su realizovali Gradska organizacija gluvih i nagluvih Leskovac i leskovački Narodni muzej, uz podršku lokalne samouprave i finansijsku pomoć Ministarstva kulture i informisanja.

       Jedan od ciljeva lokalne samouprave je da osobama sa invaliditetom omogući da budu ravnopravni deo društva. Zato je projekat „Virtuelni vodič“ višestruko značajan. Pored toga što je njegovom realizacijom napravljen ozbiljan iskorak u sadržaju samog Narodnog muzeja, unapređeni su i uslovi za kvalitetniji društveni život naših gluvih i nagluvih sugrađana, izjavio je gradonačelnik Leskovca, Goran Cvetanović, koji je simbolično na tablet-računaru pokrenuo novu aplikaciju.

       Prošle godine smo, nakon više od četiri decenije obnovili stalnu postavku muzeja, a danas ćemo učiniti korak napred ka pristupačnosti muzejskog sadržaja, pre svega kada je u pitanju korišćenje savremenih i modernih tehnologija. Želimo da osobe sa invaliditetom posmatramo kroz ono što mogu, a ne kroz ono što one ne mogu da rade. Zato podržavamo rad lokalne organizacije gluvih i nagluvih, a preko projektnog finansiranja pružamo podršku prevodilačkom servisu, za šta naš grad izdvaja više sredstava u odnosu na mnoge druge lokalne samouprave i na to smo ponosni. Obeležavanje Međunarodne nedelje gluvih je i prilika da gluvim i nagluvim sugrađanima poručim da je ovo samo početak saradnje i da će lokalna samouprava sve vreme i u budućnosti biti njihov partner i pružati im podršku, kako bi bilo što više ovakvih projekata, rekao je gradonačelnik.

        Veliko mi je zadovoljstvo što danas iz Leskovca možemo da pošaljemo pozitivnu poruku i damo primer dobre prakse baš u vreme obeležavanja Međunarodne nedelje gluvih i nagluvih lica, istakla je Ana Božić, sekretar Gradske organizacije gluvih i nagluvih Leskovac. Članovi naše organizacije dugo su čekali na to da im se kulturni sadržaji približe i da im se da mogućnost da ravnopravno učestvuju u svim društvenim dešavanjima, što je upravo bio i cilj ovog projekta. To znači da idemo ka razvoju koncepta inkluzivnog društva i radimo sve se sa ciljem da se naši gluvi i nagluvi sugrađani osećaju ravnopravnim članovima zajednice, dodala je Božićeva, zahvaljujući se na dobroj saradnji svim partnerima u ovom projektu.

          Projekat koji smo pokrenuli pomaže Narodnom muzeju da stekne novu ciljnu grupu i da osobama sa invaliditetom približimo i omogućimo razgledavanje i upoznavanje sa kulturnim nasleđem koje imamo. Zato je on izuzetno značajan i veliko mi je zadovoljstvo što će biti sastavni deo stalne muzejske postavke, rekao je direktor Narodnog muzeja, Vladimir Đorđević.

         Za izradu nove aplikacije bio je zadužen stručni tim muzeja, a pored informacija iz istorije, korisnicima su dostupni i podaci o svim eksponatima postavke.

        Mi smo tekstove prilagodili i preveli na srpski znakovni jezik i samim tim su gluve i nagluve osobe u mogućnosti da prate postavku na svom maternjem jeziku, objasnila je Mira Ninošević, stručni savetnik Narodnog muzeja. Možemo reći da je multimedijalnom prezentacijom, koja je prisutna na svim savremenim uređajima u muzeju, ova ustanova ušla u digitalnu eru. U nekom narednom periodu planiramo da prezentacije budu dostupne i preko sajta, kao i da posetioci preko smart telefona mogu da prate ono što smo uradili. Ovo je samo prvi korak, kojim smo  postavku približili gluvim i nagluvim licima, dok u narednom periodu planiramo i aplikacije za slepe i slabovide, katalog edukativnih radionica za lica sa posebnim potrebama i još mnoge inkluzivne kulturne projekte, rekla je Mira Ninošević.

 

Check Also

PRONAĐIMO JE! Nestala dvogodišnja Danka Ilić – prvi put u Srbiji aktiviran sistem PRONAĐI ME!

U Srbiji je večeras prvi put aktiviran sistem “Pronađi me” koji je napravljen za slučajeve …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *