Narandžasti meteo-alarm zbog ekstremno niskih temperatura i poledice

Republički hidrometeorološki zavod, izdao je upozorenje za područje Srbije da će u narednom periodu u većem delu teritorije preovlađivati pretežno sunčano i hladno vreme.

RHMZ naglašava da će za konkretne lokacije biti izdavana hitna upozorenja jedan do dva časa unapred. Na osnovu trenutno aktuelnih podataka RHMZ izdao je sledeća upozorenja:

Narandžasti meteo-alarm proglašen je danas 19. januara, za područje Istočne, Jugoistočne i Jugozapadne Srbije. Očekuju se minimalne temperature niže od -10 °C, a u planinskim područjima i niže od -15 °C.

U utorak 20. januara narandžasti meteo-alarm proglašen je za područje Zapadne Srbije, Šumadije, Pomoravlja, Istočne, Jugoistočne i Jugozapadne Srbije. Očekuju se minimalne temperature niže od -10 °C, a u područjima iznad 1.000 metara nadmorske visine i niže od -15 °C, uz pojavu poledice i zaleđivanja mokrih površina.

U područjima u kojima se prognozira veoma opasna vremenska situacija, naročito ako ona traje više uzastopnih dana, mogu biti ugroženi životi ljudi i životinja, i izazvani problemi u snabdevanju toplotnom i električnom energijom, saobraćaju i transportu, i drugim vremenski zavisnim ekonomskim sektorima.

Posebno se ukazuje na moguć nepovoljan uticaj zaleđivanja na dalekovode, električnu železnicu, žičare, TV tornjeve i druge antenske stubove.

S obzirom na prognozu koja ukazuje na pojavu naročito opasnih vremenskih uslova, odnosno izraženog hladnog talasa koji može prouzrokovati materijalnu štetu i predstavljati opasnost po ljude i životinje, građanima se savetuje povećan oprez, odgovorno ponašanje i redovno praćenje zvaničnih saopštenja i upozorenja RHMZ-a.

Check Also

„Znanje koje spaja“ okupilo učenike u humanitarnoj akciji

U Osnovnoj školi „Kosta Stamenković“ u Leskovcu, u okviru „Nedelje sećanja i zajedništva“, od 4. …