Mašinski i elektroinženjeri i tehničari o obnovljivim izvorima energije

Povodom 45 godina rada Udruženja inženjera i tehničara Leskovca i 15o godina postojanja Saveza mašinskih i elektrotehničkih inženjera  i tehničara Srbije, dve strukovne organizacije upriličile su danas tribinu o obnovljivim izvorima i racionalnom korišćenju energije.

Zamišljena kao trodelna celina, tribina je trebalo da zadovolji potrebu pružanja novih saznanja stručnoj javnosti, upozna sa karakteristika pojedinih uredjaja direktne korisnike, kao što su proizvodjači i, putem praktičnih demonstracija, omogući svima da uvide prednosti korišćenja najsavremenijih sistema za ekonomično grejanje i hladjenje. Ovo je samo jedna od aktivnosti dva strukovna udruženja inženjera i tehničara, u godini jubileja, iako se decenijama unazad težilo da se tehnička saznanja opredmete i prenesu sredini u kojoj rade:

–      Mi smo u tom htenju imali uspone i padove, ali ne odustajemo, pa smo današnjom tribinom želeli da zadovoljimo znatiželju struke, ali i krajnjim korisnicima tehničkih inovacija, u ovom slučaju poljoprivrednicima, prikažemo  njihove prednosti . Tako će u prvom delu biti reči o materijalima za skladištenje toplotne energije sa promenom faze, što jeste naučna novina, a potom ćemo govoriti i praktično pokazati funkcionisanje toplotnih pumpi voda-voda za klimatizaciju plastenika i staklenika. Grad Leskovac je već odavno ušao u proces elektrifikacije polja, što je neophodan preduslov za korišćenje pumpi, istakao je predsednik Udruženja, Slobodan Djordjević.

Toplotne pumpe u poljoprivredi nisu novina i preduzeće ”Alfa Clima” iz Knjaževca ih proizvodi već više od dve decenije. Zbog visokih cena bile su nedostupne većini poljoprivrednih proizvodjača, ali nije mnogo njih imalo ni potrebne infrastrukturne uslove za njihovo korišćenje.

–     Dobio sam informaciju da je grad Leskovac već uveliko ušao u proces elektrifikacije polja, što jeste važan preduslov za masovniju upotrebu toplotnih pumpi voda-voda. Gledano energetski, naše pumpe su najefikasnije. Područja koja imaju dostupne podzemne vode mogu obilato da koriste tu svoju prednost. Leskovac spada u takva područja, a s druge strane zanimljiv je zbog izuzetno razvijene plasteničke proizvodnje. Kada vodu imate na 1o-15 metara, te bušotine nisu tako skupe.Korišćenje geotermalne energije koja se uzima iz vode, smanjuje vam troškove grejanja, u odnosu na konvencionalne metode i za 4o-5o %, kaže Jovan Jović, glavni projektant u preduzeću ”Alfa Clima”.

Od dodaje da su cene pumpi poslednjih godina pale, pa se prosečna, u zavisnosti od njene snage, kreće od 2-5 hiljada evra, što za jednu ozbiljnog proizvodjača nije veliki iznos. Interesovanje kupaca raste, ali je najmanje u poljoprivredi, kaže Jović, ističući kako korišćenje pumpi voda-voda, koja energiju crpi iz podzemnih voda , nije budućost već sadašnjost modernih tehnologija u službi razvoja različitih oblasti, posebno poljoprivrede.

Check Also

SLIŠANE – Selo sa bogatom istorijom i prirodnim lepotama

Slišane, malo selo u Srbiji, smešteno u opštini Lebane u Jablaničkom okrugu, predstavlja pravu riznicu …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *