Leskovčanin Nikola Mladenović sa svojim timom dobitnik Evropske nagrade za mlade

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Leskovčanin Nikola Mladenović, deo je tima mladih istraživača, ekologa i humanista, koji su, za projekat ”pametnog” pošumljavanja nagradjeni na takmičenju  European Youth Award  (Evropska nagrada za mlade).

Njihova platforma ”Šume i klima”, proglašena je najbolju u  kategoriji Planet friendli.  Nagrada će im biti uručena danas, na EYA festivalu u Gracu.

Nikola, Tijana i  Nevena  su diplomirani geografi i aktivisti nestranačke, neprofitne nevladine organizacije CRNOG- Centar za razvoj neformalnog obrazovanja građana, koja se bavi edukacijom građana u oblasti zaštite i unapređenja životne sredine, zdravlja, ljudskih i manjinskih prava.

Sa još osmoro svojih kolega, osmislili su portal ”Šume i klima”, na kome su predstavili rešenje za ”pametno” pošumljavanje. Njihov projekat proglašen je  najboljim u kategoriji Planet friendly, na takmičenju European Youth Award, a nagrada će im biti uručena sutra, u Gracu.

Vodjeni osnovnim pitanjem: koliko bi se kiseonika obezbedilo, ako bi svi raspoloživi prostori u Srbiji bili pošumljeni, mladi naučnici izradili su mapu lokacija pogodnih za pošumljavanje i od Ministarstva za zaštitu životne sredine, dobili podršku za pilot program:

“On je realizovan u Boru, gde smo razvili algoritam.  U geografskim informacionim sistemima i korišćenjem prostornih, satelitskih i drugih podataka, procenjivali  smo gde su, na tom području, pogodne lokacije za sadnju crnog bora. To je bio prvi korak, a kasnije smo dobili podršku od raznih organizacija i sa tim rešenjem, pobedili na ”Izazovu otvorenih podataka” i razvili portal ”Šume i klima”, gde se mogu naći informacije za celu Srbiju i tri vrste drveća. Taj portal je, u septembru nagradjen na takmičenju European Youth Award (Evropska nagrada za mlade), u kategoriji Planet friendly, pojašnjava Tijana Ležajić, inače doktorant geografije.

Vežbe i seminarski radovi,  koje su, kao studenti geografije radili tokom školovanja, bile su od značaja, jer su mladi naučnici, tokom mesec dana izazova, iskoristili predznanje, nadogradivši ga kroz mogućnosti koje pružaju otvoreni, svima dostupni podaci:

“Bavili smo se analizom prostora, koristimo geografske informacione sisteme i tele-detekcione metode. Uz pomoć satelitskih snimaka, analiziramo prostor i procenjujemo koje su lokacije pogodne za pošumljavanje. Kada je UNDP raspisao konkurs koji se ticao otvorenih podataka, mi smo ideju već metodološki razradili. Analizirali smo prostor sa različitih aspekata: nagib terena, ekspoziciju,padavine, klimatske promene. Već tada mi je bilo fascinantno da mladi ljudi, još uvek studenti, svojim znanjem i uz pomoć modernih tehnologija, dodje do korisnih i održivih rešenja, kaže Nikola Mladenović.

Uzimajući u obzir  najgori scenario u procesu klimatskih promena, mladi naučnici su ponudili rešenje: pošumiti odredjene prostore adekvatnim vrstama drveća, koje bi se, uprkos nepovoljnim klimatskim prilikama,  najbolje održalo u datom prostoru:

“Izabrali smo tri vrste drveća: hrast kitnjak, crni bor i breza. Radi se o jednoj četinarskoj, jednoj lišćarskoj i trećoj vrsti pogodnoj za različite vrste zemljišta. Algoritam koji smo osmislili, baziran je na devet osnovnih i 2o-ak sekundarnih faktora, kao što su morfološki, klimatološki, geološki i tako dalje. Na portalu ”Šume i klima”, danas svi, na teritoriji čitave Srbije, u nekoliko poteza mogu da se informišu o tome koju je vrstu najbolje saditi na kojoj lokaciji, ističe Nevena Nekić.

Tim inače planira da uskoro proširi dendrološku listu, ali i da, za realizaciju svojih ideja potraži podršku države, odnosno lokalnih samouprava.

Jedanaestočlani ekipa  sutra putuje u Grac, gde će primiti nagradu nagrada, a Tijana, Nikola i Nevena unapred se raduju što će imati priliku da upoznaju vršnjake, mlade istraživače i naučnike iz različitih oblasti.

Na pitanje gde i kako vide sebe u budućnosti , gotovo jednoglasno odgovaraju:  u struci i u Srbiji, a u Nikolinom slučaju u Leskovcu.

S.Ć.

Check Also

Školarci od petka na mini raspustu

Prolećni raspust ove godine doneće učenicima punih deset dana odmora “u komadu”, što će biti …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *