Zajednička vežba spasavanja i evakuacije u Fabrici vode u Gorini vatrogasno – spasilačkih jedinica i zaposlenih u Vodovodu

U slučaju požara u Fabrici vode u Gorini, vatrogasno-spasilačka jedinica i radnici na Postrojenju, brzo i adekvatno bi reagovali u gašenju vatre, te evakuaciji, spasavanju ljudskih života i imovine, potvrdila je današnja zajednička taktička vežba. Vatrogasci su obučeni i zahvaljujući donacijama države, dobro opremljeni i za najteže situacije

Nakon razvrstavanja i kategorizacije po osnovu ugroženosti od požara, Zakon je Postrojenje za preradu vode u Gorini, svrstao u drugu kategoriju. JKP ”Vodovod” je, postupajući po propisu, izradio ”Plan zaštite od požara”, kojim je predviđena obuka zaposlenih, celodnevna dežurstva i redovne vežbe za proveru njihove osposobljenosti za delovanje u incidentnim situacijama. U službi svega navedenog, a u saradnji sa Vatrogasno-spasilačkom jedinicom u Leskovcu, organizovana je demonstracija postupanja u slučaju požara.

Podeljeni u nekoliko grupa, vatrogasci su, u punoj opremi, brzo i uspešno simulirali postupke i radnje priprema za dejstvo, ulaska u objekat i evakuacije povređenih, koje je potom zbrinula Služba hitne pomoći, takođe uključena u akciju.

Gradonačelnik Goran Cvetanović je, nakon vežbe izrazio zadovoljstvo njenom dinamikom i uspešnom realizacijom, te pohvalio sve učesnike.

-Ovaj objekat posluje u okviru JKP ”Vodovod” i predstavlja vitalan objekat za snabdevanje vodom stanovništva na teritoriji grada Leskovca i okolnih naselja. Bezbednost Postrojenja je izuzetno važna, pa su ovakve vežbe, kojima se proverava spremnost za brzu i efikasnu reakciju u slučaju različitih incidenata, od izuzetnog značaja. Moram istaći zadovoljstvo što su zaposleni prošli osnovnu obuku, u ovom primeru, u uslučaju požara, jer oni prvi treba da odreaguju ispravno. Što se tiče Vatrogasno-spasilačke jedinice, ona je, kao što vidite danas moderno opremljena za različita dejstva, pre svega zahvaljujući donacijama Vlade Srbije, u vozilima i ličnoj opremi.

Komandir Saša Jovanović je detaljno pojasnio kakve su zadatke pripadnici vatrogasno-spasilačke jedinice dobili, u slučaju gašenja požara, izazvanog curenjem mašinskog ulja, praćenim velikim količinama dima, ali i koje su obaveze zaposlenih u takvim i sličnim situacijama.

-Hteli smo da pokažemo da požari nisu jedini prioritet u našem radu i novu opremu kojom raspolažemo, pre svega detektore za opasne materije i termalne kamere za lakše kretanje kroz zadimljeni prostor. Sve to nam omogućuje bezbedniji i efikasniji rad. Pravovremena intervencija u slučaju požara i saniranje posledica do kojih dovodi, su apsolutni prioritet, ne samo zbog štete i bezbednosti radnika Postrojenja, nego i zbog očuvanja tehnološkog procesa prerade vode za piće i kontinuiteta u snabdevanju .

Da podsetimo, 2015. godine, u Postrojenju za preradu vode otvorena je savremena fizičko-hemijska i hidrobiološka laboratorija za analizu kvaliteta vode, u koju je uloženo 1.350.000 dinara. Dve godine kasnije, postavljen je savremeni nadzor. Radi se o takozvanom veb-scada sistemu, vrednom 100.000 dinara, koji omogućava praćenje rada celokupnog sistema vodosnabdevanja od Akumulacije ”Barje” do krajnjih korisnika.

,

Check Also

U DK Grdelica održan turnir u stonom tenisu

U Domu kulture u Grdelici održan je turnir u stonom tenisu. Turnir je otvorio direktor …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *