Siva knjiga zdravstva u najavi drugog talasa epidemije predlaže uključivanje privatnih klinika

Zakazivanje specijalističkih pregleda bilo bi brže i efikasnije, kada bi lekar opšte prakse bio u obavezi da u roku od 24 sata zakaže pacijentu specijalistički pregled kroz sistem IZIS , a u slučaju da slobodnih termina nema u narednih mesec dana, pacijent odmah zakaže pregled u privatnoj praksi, uz refundaciju troškova. To je predlog Sive knjige zdravstva, koju je, zbog pandemije, podržao NALED.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ u Srbiji je u 2018. obavljeno ukupno 14,5 miliona specijalističkih pregleda u državnoj praksi, što govori da je u proseku svaki građanin dvaput posetio lekara specijalistu.

Prema broju uputa koji su izdavani kroz IZIS, pre pojave COVID-19, najtraženiji su bili specijalisti interne medicine i oftalmolozi – kojima se dnevno za pomoć obratilo u proseku 6.720, odnosno 5.882-oje građana  . Slede zatim fizijatri, otorinolaringolozi, ortopedi i traumatolozi, za koje se izda izmedju 3.600 i 4.700 uputa dnevno.

U Srbiji ima gotovo 15.00 lekara specijalista – najviše internista (2.037), pedijatara (1.690), i ginekologa i akušera (1.116). Iako brojevi pokazuju  da bi pacijenti trebalo bez problema da zakažu termin u kratkom roku, dešava se da na pojedine zdravstvene provere čekaju i po par meseci, zbog deficita stručnjaka odredjene grane, opreme ili neravnomerne raspodele kadrova po regionima.

Trenutna praksa nalaže da izabrani lekar, u slučaju da nema slobodnih termina u IZIS-u, izdaje papirni uput bez napisanog termina, nakog čega pacijenti nastavljaju da zovu i obilaze šaltere različitih zdravstvenih ustanova kako bi zakazali specijalistički pregled. Često se dešava da ih ne prime sa uputom bez napisanog termina, zbog čega se i po više puta vraćaju kod izabranog lekara i tako troše svoje i dragoceno vreme lekara.

Siva knjiga zdravstva, na koju se NALED nadovezao predlogom mera za smanjenje posledica drugog talasa virusa kovid -19, traži da se pacijentima odmah pošto od izabranog lekara dobiju informaciju da su svi termini kod specijaliste u narednih 30 dana popunjeni, omogući da se obrate privatnoj praksi, obave pregled i plate, a novac potom refundiraju. Na ovaj način bi se rasteretio državni zdravstveni sistem , a građani bi dobili blago vremenu zdravstvenu pomoć.

S.Ć.

Check Also

Počelo sufinansiranje neinvazivnih prenatalnih testova

Gradonačelnik Leskovca dr sci. med. Goran Cvetanović potpisao je ugovor za finansijsku pomoć za sprovođenje …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *