Profesor sociologije Dušica Nikolić: Mladima u Lebanu fali doslednost, nove generacije opuštenije i prilagodljivije

Mladi u Srbiji danas „kormilare“ kroz neizvesnost svakodnevnice. To „kormilarenje“ („snalaženje“) podrazumeva razvijanje fleksibilnih i vremenski fragmentisanih strategija, što ne ostavlja mogućnost da se biografije dugoročno planiraju.

Tokom tih procesa, mladi se najviše oslanjaju na vlastite kompetencije, resurse i delanje, kao i na resurse, podršku i pomoć iz neformalnih mreža, prvenstveno roditelja, prijatelja i profesora.

O mladima u opštini Lebane, za portal Dnevnik Juga, govori profesorka sociologije Dušica Nikolić.

DJ: Ko su mladi u Lebanu? Kako provode slobodno vreme i kakvo je vaše iskistvo u radu sa njima?

“Kad kažemo mladi u Lebanu ja uglavnom mislim na srednjoškolce sa kojima i radim i o kojima možda najviše i znam. Svoje slobodno vreme oni mogu da provode uglavnom baveći se sportom košarkom odbojkom, karate, boks, postoji kulturno umetničko društvo Jablaničko kolo, kao i razne vannastavne aktivnosti u okviru škola. U Gimnaziji i STŠ Vožd Karađorđe postoji Učenički parlament, kao i Ekološke sekcije koji sarađuju i sa kancelarijom za mlade Lebane i sa Edukacionim centrom Leskovac, Crvenim krstom, i mnogim drugim organizacijama preko kojih se realizuju razni projekti. Uglavnom se radi o projektima čiji je cilj podizanje svesti učenika o raznim aktuelnim pitanjima, neravnopra nost, zaštita dece na internetu, zavisnost od interneta, ekologija mentalno zdravlje, polno prenosive bolesti…Organizuju se i razne humanitarne akcije npr maskembal, sportski turniri i sl. U odnosu na period pre 15 godina kada sam ja počela da radim moj lični utisak je da su učenici otvoreniji, slobodniji komunikativniji ali istovremeno imaju manje pažnje i u većini slučaja se trude da to što rade rade na lakši način verovatno kao posledica dostupnosti informacija i informacionih tehnologija.”

DJ: Šta je to što mladima nedostaje? Vi pratite razvoj svojih učenika čak i kad završe svoje šrednjoškolsko obrazovanje, uglavnom su svi uspešni ljudi koji nažalost odlaze iz Lebana!

“U Lebanu nedostaje sadržaj koji interesuje mlade, mali broj radnih mesta, kao i mesta za izlazak i provođenje slobodnog vremena npr. kafići, tržni centri, teretane ili mesta za rekreaciju zbog toga veliki broj mladih nakon završenih studija ostaje da živi i radi tamo gde su studirali ili idu dalje, tačnije tamo gde ima mesta za zapošljenje u struci. Kao neko ko radi u Gimnaziji koja priprema decu za dalje školovanje uglavnom imam saznanja o njihovom daljem napredovanju. Veliki broj dece završe fakultete i uspešni su u svom poslu. Uglavnom se radi o pravnom, ekonomskom, elektrotehničkom fakultetu ali i prirodno matematički kao i učiteljsk,i filozofski, medicinski, vojna akademija.Ne bih sad nabrajala da ne izostavim nekoga ali neki naši bivši učenici rade na fakultetima neki su i postali kolege u školi i radimo zajedno, ima i onih koji rade u inostranstvu u svojoj struci. Jedno je sigurno, mladi imaju volju i želju za radom, malo im je samo potreban podstrek svih nas kako bi oni uspešno krčili svoj put ka napred – zaključuje profesorka Dušica Nikolić.

Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirala opština Lebane. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Check Also

Benzin skuplji za 3 dinara

Benzin će u Srbiji od danas u 15 sati do 26. aprila na pumpama biti skuplji …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *