OŠ “8. oktobar” iz Vlasotinca pokazala da je škola za 21. vek

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

U okviru projekta „Škola za 21. vek“, a povodom pobede na nacionalnom takmičenju iz programiranja Osnovnu školu „8. oktobar“ posetili su Metju Džordan, predstavnik britanske ambasade u Srbiji, rukovodilac za programe na Zapadnom Balkanu, Kler Sirs, direktorkaa British Council za Zapadni Balkan, Marina Ilić, rukovodilac školske uprave za Jablanički i Pčinjski okrug, Zoran Todorović, predsednik opštine Vlasotince i Marjan Stanković, načelnik opštinske uprave.

„Moj zadatak je da podržim uvođenje novih i inovativnih metoda u nastavi i motivišem nastavnike za primenu tih metoda u učionicama. Deset nastavnika naše škole koji predaju stem predmete završilo je obuku o primeni mikro-bitova u nastavi. Cilj ovog programa je da učenici uče na zabavan, interaktivan i inovativan način kroz razvoj međupredmetnih kompentencija i interdisciplinarnost. Primenom mikro-bita u nastavi deca razvijaju analitičko, algoritamsko i kritičko mišljenje, unapređuju rad u timu i iskazuju svoje kreativne sposobnosti. Krajni cilj toga je da ih uspešno pripremimo za život u 21. veku jer se u IT industriji nalaze poslovi budućnosti“, rekla je Svetlana Kocić, direktorka škole.

„Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prepoznaje vrednosti veština za 21. vek i gradi svoje strategije za njihovu implementaciju u obrazovni sistem. Pokrenuli smo programe digitalizacije učionica, u procesu smo izmena nastavnih programa koji se nisu menjali dugi niz godina i stavljanja akcenta na projektnu nastavu. Do kraja 2020. završiće se uvođenje sistema elektronskog dnevnika u svim školama. Ovim aktivnostima mi usklađujemo naš obrazovni sistem sa evropskim tokovima“, istakla je Marina Ilić.

Ona je ovom prilikom dodala da OŠ „8. oktobar“ važi za jednu od najboljih škola ne samo u okrugu, već i šire.

„Obrazovanje nije trošak, već je investicija u budućnost. Važno je što se pokazalo kako je jedna mala škola kao što je škola „8. oktobar“ u stanju da aplicira za jedan ovako veliki projekat. Nastavnici ove škole su dokazali da mogu da primene nove tehnologije u obrazovnom sistemu što je nama u lokalnoj samoupravi podstrek da poboljšavamo uslove rada i života nastavnika i učenika. Nakon potpune rekonstrukcije koja predstoji OŠ „8. oktobar“, ona će u svakom smislu reči biti škola za 21. vek. Mi smo kao lokalna samouprava tu da stvorimo mogućnost da nastavnici i učenici razvijaju i primene svoje kreativne ideje u nastavi i da istovremeno unaprede proces obrazovanja u opštini Vlasotince“, rekao je Zoran Todorović, predsednik opštine Vlasotince.

„Škola za 21. vek je jedan od najvećih projekata koji se realizuje pod pokroviteljstvom Vlade Ujedinjenog Kraljevstva. Cilj nam je da u projekat uključimo deset do petnaest miliona učenika iz zemalja Zapadnog Balkana. U ovoj projekat biće uključeno oko 400.000 učenika iz Srbije. Ovaj projekat će im pomoći da poprave kritičko razmišljanje, da unaprede timski rad u usvoje nove veštine poput kodiranja. Po svemu sudeći svetu, posebno IT sektoru će biti potrebne veštine praktičnog programiranja, kritičkog razmišljanja i rešavanja problema što će im dati bolju perspektivu zapošljavanja u budućnosti“, istakao je Metju Džordan.

„British Council je organizacija Ujedinjenog Kraljevstva koja ima svoje kancelarije u 110 zemalja sveta. Osnovana je 1934. godine a kancelarija u Srbiji je otvorena 1940. godine sa ciljem razvijanja prijateljstva i boljeg razumevanja života u Velikoj Britaniji. Tih godina naša organizacija je priređivala čajanke i plesove, ljude drugih zemalja učila tenisu, u čemu ste nas u Srbiji pretekli“, istakla je Kler Sirs, ističući da će se sledeće godine obeležiti osamdeset godina saradnje sa Srbijom.

Po njenim rečima „Škola za 21. vek“ je jedan od najboljih i najvažnijih projekata koji ova organizacija realizuje u zemljama Zapadnog Balkana.

„Problem je u tome što se svet mnogo promenio u proteklih trideset godina a način obrazovanja se nije bitno promenio u poslednjih sto godina. U razgovoru sa poslodavcima došli smo do saznanja da oni sve više cene kritičko razmišljanje, kreativnost, rešavanje problema, što je i u osnovi našeg programa. Veoma smo zadovoljni što je škola „8. oktobar“ među prvim školama koje su obuhvaćene našim programom, što učenici i nastavnici uživaju radeći na projektima i koristeći novu tehnologiju“, dodala je Kler Sirs.

Ona je najavila uključenje svih škola u Srbiji u projekat „Škola za 21. vek“. Potom je uručila nagrade učenicima Đorđu Krstiću, Milici Pešić i Lazaru Stanišiću i njihovom nastavniku i mentoru Đorđu Pejčiću.

Oni će u aprilu mesecu učestvovati na regionalnom takmičenju u programiranju a pobednike očekuje petodnevni put u London.

Izvor:kcvlasotince.rs

Check Also

Školarci od petka na mini raspustu

Prolećni raspust ove godine doneće učenicima punih deset dana odmora “u komadu”, što će biti …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *