Hodočasnici su članovi Udruženja ”Vidovdansko hodočašće” i na put do Atosa, dug skoro 750 kilometara, krenuli su peške, iz Beograda.
Na čelu povorke je Hadži Milan Ivanković, predsednik Udruženja, koji u rukama nosi Časni krst sa groba Gospodnjeg, jermenski i porodični krst, koji je prošao albansku golgotu i Solunski front.
Njihova putevoditeljka na Krsnom hodu je, kažu, uvek replika ikone Presvete Bogorodice Pećke krasnice, kao zaštitnice i spasiteljke roda srpskoga krstonosnoga. Njoj se, tokom celog puta, glasno izgovara molitva, a u svakoj svetinji, koju hodočasnici posete, čita se akatist, koji je sa crkvenoslovenskog na srpski preveo Sveti Ava Justin Ćelijski.
Hodočasnici su put Atosa krenuli 27. maja i, uz zaustavljanje u velikom broju crkava i manastira širom Srbije, pred sobom imaju dva velika cilja: Prvi je da se na Vidovdan nađu na Gazimestanu, a drugi da, u zdravlju i molitvi, na Preobraženje stignu do Svete Gore.
Juče popodne su, nakon kratkog zadržavanja u crkvama u Brestovcu, Kutlešu i Pukovcu, stigli u Leskovac, odnosno Crkvu ‘Svete Trojice”, gde su, posle liturgije i čitanja akatista, proveli noć.
Nastavku puta ka Vranju, prethodila je jutrošnja molitva, a hodočasnicima se pridružila i grupa leskovačkih vernika, kakva je inače praksa u svim gradovima, kroz koje prolaze. Po izlasku iz Srbije, oni će proći kroz Makedoniju, a na putu do Atosa pohoditi tri vojnička groblja- spomen kosturnice Zebrnjak, Udovo i Zejtinlik.
Krsni hod se završava 19. avgusta, iznošenjem hodočasničkih ikona i barjaka na vrh Atosa, visok 2033 metra.
Čitav put, članovi Udruženja ”Vidovdansko hodočašće”, prolaze peške, u molitvi i postu.