Malim autorima likovnih radova danas uručene diplome i pokloni

Povodom Dečje nedelje, članice Skupštinskog odbora za ostvarivanje ravnopravnosti polova, u saradnji sa predškoslkom ustanovom i Centrom za ekonomiku domaćinstva , već pet godina raspisuju likovni konkurs za leskovačke predškolce. Malim autorima najboljih radova, danas su uručene diplome i pokloni.

Sa idejom da se deca od malih nogu upoznaju sa principima rodne ravnopravnosti, nauče poštovanju različitosti i uvažavanju potreba i želja drugih, Odbor za ostvarivanje ravnopravnosti polova, već pet godina raspisuje likovni konkurs pod nazivom ”Nije bitna vera, niti boja kože, svi neka se vole, svi neka se slože”. On je namenjen predškolcima, od kojih se tražilo da, kroz boju, oblik i sadržinu crteža, iskažu svoje mišljenje o ovoj temi.

Predsednica odbora, Ljiljana Božuta, istakla je da je ideja deci objasniti da rodna ravnopravnost ne znači da dečaci treba da se igraju sa lutkama, a devojčice oblače mušku garderobu. Suština je u tome da ne treba da budu svi isti, jer su različiti, pa je možda najbolja definicija rodne ravnopravnosti-mnogostrukost.

– Želimo da ih, dok su još mali, naučimo šta znači biti ravnopravan u društvu. Danas svaki treći mladić u Srbiji šamar ne smatra nasiljem, a svaki deseti misli da udariti devojku nije strašno, a vulgarno obraćanje suprotnom polu jeste normalno. Ako ih ubedimo u to da su svi posebni, lako će naučiti i da su drugi posebni, različiti od nas. Učeći ih ravnopravnosti polova, istovremeno im ukazujemo na potrebu poštovanja različitosti i čeličimo ih za borbu protiv rasne, verske, polne, obrazovne i svake druge diskriminacije. Ako to prihvate na vreme, od njih će sigurno izrasti bolji ljudi, smatra Ljiljana Božuta, predsednica Skupštinskog odbora za rodnu ravnopravnost.  

Povod za raspisivanje likovnog konkursa baš u oktobru jeste obeležavanje Dečje nedelje, ali briga o najmladjima i borba za njihova prava, mora biti svakodnevni zadatak odraslih, smatra članica odbora, Marina Marković:

– Vrlo je važno naučiti decu šta je to ravnopravnost. Moraju da poštuju sebe i druge, budu solidarni, humani, druželjubivi, društveno korisni. S druge strane, mi odrasli ih moramo štititi od diskriminacije, pružajući im tako najbolji model ponašanja, rekla je , u obraćanju, članica odbora, Marina Marković.

Posle kratkog muzičko-poetskog programa, koji su pripremile učenice Osnovne škole ”Vožd Karadjordje”, najuspešnijim autorima likovnih radova, predškolcima iz leskovačkih vrtića, uručene su diplome i pokloni.

S.Ć.

Check Also

U četvrtak bez struje “pola” Leskovca

Elektrodistribucija Leskovac najavila je za četvrtak nastavak radova na elektro mreži. “Ogranak Elektrodistribucija Leskovac izvodiće …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *