Kako da sprečite povrede na radu?

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Iako se povrede na radu uglavnom vezuju za građevinske delatnosti, nažalost one su prisutne u gotovo svakoj profesiji. Međutim, tačno je da su one najprisutnije kada je reč o radu na visini ili u radu sa opasnim materijama.

Kao poslodavac, imate odgovornost da maksimalno zaštitite radnike na poslu, i koliko god je moguće svedete ove rizike na minimum i stvorite bezbedno radno okruženje za svoje zaposlene.

Postoje nekoliko ustaljenih i opštih radnji koje kao poslodavac možete preduzeti kako bi smanjili povrede na radu.

U nastavku teksta otkrivamo nekoliko saveta koje će vama, a i vašim zaposlenima pomoći da se nezgode izbegnu.

#1 Obezbedite vašim radnicima zaštitnu opremu za rad – prvi korak ka prevenciji povreda

Da li ste znali da je zaštitna oprema propisana Zakonom o bezbednosti na radu?

Dakle, zaštitna oprema je obavezna za sve radnike koji su izloženi riziku od povreda ili opasnosti po život na radnom mestu. Ona ima za cilj da obezbedi zaštitu radnicima koji su izloženi opasnosti tokom radnog vremena pa se tako danas mogu pronaći zaštitna radna odeća, obuća, i brojna druga oprema za zaštitu glave kao što su šlemovi, viziri i slično.

Zbog toga, istražite putem interneta zaštitnu opremu za rad i pronađite povoljne cene zaštitne opreme, ali ne zaboravite da birate isključivo kvalitetnu opremu za rad koja če vašim radnicima pružiti maksimalnu sigurnost i bezbednost tokom rada.

U zavisnosti od profesije, radna odeća je drugačije dizajnirana – uzećemo kao primer zaposlene u vatrogasnoj službi i radnika na gradilištu. 

Zaštitna oprema za vatrogasce posebno je dizajnirana kako bi radnike maksimalno zaštitila od toplote kako bi nesmetano mogli da obavljaju svoju dužnost pa se tako njihova radna odeća izrađuje od posebnih materijala.

Radnici na gradilištu često su u prilici da obavljaju radove sa neispravnim mašinama ili su primorani da rade na velikim visinama pa je tako za njih neophodno obezbediti zaštitu za glavu, kvalitetnu radnu obuću kao i rukavice zbog svih alata i mašina koje se u ovom poslu svakodnevno koriste.

#2 Birajte radnike koji su fizički sposobno za obavljanje datog posla – uverite se u fizičku spremnost kandidata

Možda će vam ovo zvučati nerazumno, ali određene profesije zahtevaju da radnik bude fizički spreman za obavljanje određenog posla. 

Kako bi od početka uklonili mogućnost povrede na radu, u vašem oglasu za posao navedite da se za takvu poziciju zahteva određena fizička spremnost i naravno definišite način na koji bi to mogli da proverite kako bi se uverili da kandidat za posao ima sposobnost za obavljanje datog posla.

#3 Edukujte radnike o bezbednosti na radu – pružite im znanje koje će moći da primene u slučaju povreda

Čak i ako se dogodi nesreća na poslu, postoji određena procedura i način na koji treba reagovati u takvoj situaciji. 

Da bi to vaši radnici znali, neophodno je da ih prethodno edukujete. Većina poslodavaca ne posvećuje dovoljno pažnje o značaju bezbednosti na radu, pa tako ovaj korak vrlo lako preskaču u svom poslovanju.

Neophodno je organizovati teorijsku obuku o zaštiti i bezbednosti na radu, ali i organizovati radionice i treninge koje će voditi profesionalci u ovoj oblasti i koji će detaljno objasniti radnicima šta je potrebno uraditi u slučaju nezgode na radu.

Osim obučavanja, važno je konstantno podsećati radnike koliko je važno pridržavati se i poštovati sve mere bezbednosti. 

Ukoliko vaši radnici već rade određene poslove od kojih postoji rizik od povreda na radu, važno je da svaki radnik preduzme sve mere za sprečavanje tako što će svakog dana na radnom mestu nositi zaštitnu opremu za rad.

#4 Održavajte radno mesto čistim i urednim – definišite pravilnik o ponašanju na radnom mestu

Možda vam ovaj korak neće izgledati kao da ima nekakve veze sa povredama na radu, ali činjenica je da higijena na poslu, čist prostor i red na radnom mestu smanjuje šanse za povrede.

Ako malo dublje razmislite, shvatićete da je u neurednom, pretrpanom prostoru jako teško raditi i kretati se, te su radnici u ovakvom prostoru skloniji opasnostima od povreda na radu.

Uverite se da se da ulazi nisu blokirani, da se sve stvari vraćaju na svoje mesto nakon korišćenja.

Kako bi se radnici pridržavali ovoga, obavezno kreirajte pravilnik sa načinom ponašanja na radnom mestu, a da bi bili istrajni u tome osmislite neki način na koji ćete ih podstaći da se ponašaju u skladu sa merama bezbednosti na radu – npr. radnike koji se budu pridržavali pravila o bezbednosti na poslu možete nagraditi.

Činjenica je da se povrede na poslu dešavaju i češće nego što mi mislimo zbog toga je neophodno da kao poslodavac date sve od sebe kako bi vaše radnike što više osigurali na radnom mestu. Pratite i primenite naše savete kako bi rizike od povreda sveli na minimum.

/PR/

Izvori slika

https://www.pexels.com/photo/action-adult-boots-boxes-209230/

Check Also

U stanu krio municiju, marihuanu i vagicu za precizno merenje

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Aleksincu, uhapsili su …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *