JAVNA RASPRAVA O BUDŽETU

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Cvetanović: budžet je najvažniji godišnji dukument, trudili smo se da ispoštujemo želje građana. Učesnici u raspravi: Javna rasprava mora da traje duže.

Obrazlažući predlog budžeta za narednu godinu, gradonačelnik Goran Cvetanović je istakao da je on zbir brojnih predloga institucija, ustanova, udruženja i organizacija, a da su građani, ili preko predstavnika u mesnim zajednicama, ili lično mogli da predlože način trošenja novca iz gradske kase.

– Tim ljudi koji je trenutno na vlasti, podigao je Leskovac na noge i uzdigao ga do nivoa sa koga može da parira mnogo većim i razvijenim lokalnim sredinama. U budžetu za narednu godinu, projektovanom na 4,9 milijardi dinara, sredstva iz državne kase učestvuju sa 50 procenata, 18 posto čine prihodi lokalne samouprave, sa 20 posto doprinose namenski i nenamesnki transferi, prihodi od prodaje mere se sa 3, a na preneta neutrošena sredstva otpada 9 procenata. U rashodima, najveće stavke su: korišćenje roba i usluga, koje čine 31,4 i rashodi na zaposlene sa 26,2 posto. U toku naredne godine, po različitim osnovama, projektovano je smanjenje zaposlenih za 90, ali će na zarade i ostale naknade biti potrošeno 78 miliona više, jer je cena rada porasla.

U narednoj godini, na listi najvažnijih projekata su nastavak radova na Gradskom trgu, Postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda, Bulevaru Nikole Pašića i ulici Rada Žunića. Za izgradnju i rekonstrukciju 5.165 metara saobraćajnica biće izdvojeno 118,7, dok će na nekategorisane puteve, u ukupnoj dužini 1.700 kilometara, biti potrošena 24 miliona, najavio je Cvetanović.

Po otvaranju javne rasprave, čije vođenje je bilo povereno Oliveru Antanasijeviću, prvi je govorio Bratislav Stamenković, predstavnik Udruženja građana ”I ja se pitam”, koji je podsetio građane da su upravo oni punioci budžeta, te da treba da se pitaju kako se on troši:

– Ovo jeste javna rasprava o budžetu, ali ona traje bukvalno samo danas, a treba da traje mnogo duže. To je i preporuka Stalne konferencije gradova i opština, koja ovde nije ispoštovana. Znači, imali smo svega par dana da proučimo dokument koji ima 110 strana. Što se tiče mesnih zajednica, ona kojoj pripadam nikada nije, a verujem da je tako i sa drugim, sazvala skup građana, pozvala ih da iznesu svoje mišljenje o budžetu i predlože način njegovog trošenja. Imam ovde spisak predloga građana iz 17 mesnih zajednica, ali i nekoliko pitanja: Kako je izgradnja i opremanje potpuno nove kovid bolnice u Novom Sadu koštalo 3,6, a rekonstrukcija leskovačke je ”teška” 5 milijardi dinara?; Kad će biti zamenjena stolarija u Školi ”11. oktobar” i zašto je bilo neophodno graditi stadion kada pojedini Leskovčani još nemaju asfalt ili kanalizaciju? Moram i da pohvalim što je konačno došla na red rehabilitacija puta prema Vučju, kao ekstremno važnog za čitavo Porečje.

Prema rečima odbornika Nenada Zdravkovića, on redovno prisustvuje javnim raspravama, ali retko diskutuje, pošto kao član lokalnog parlamenta, ima mogućnost da javno govori na različite teme.

– Večeras sam se javio za reč kako bih izrazio svoje zadovoljstvo time što grupa građana kojoj pripadam unazad osam godina kandiduje teme od značaja za Leskovčane. Ovde smo čuli pitanja na teme o kojima mi godinama govorimo. Kao odbornici smo do sada postavili preko 30 pitanja, na koje nikad nismo dobili odgovore. Još jedan razlog zbog kojih sam se javio je da pitam koje odgovoran za sazivanje skupa u ovakvom formatu, jer nijedna epidemiološka mera nije ispoštovana. O budžetu ću govoriti na sednici Skupštine.

Osetivši se prozvan u prethodnim diskusijama na temu parkinga kod Doma zdravlja i rekonstrukcije bolnice, govorio je i direktor Nebojša Dimitrijević:

– U vreme kad sam bio direktor Doma zdravlja, ondašnjem predsedniku opštine sam uputio tri zahteva da se parking kod ove zdravstvene ustanove ne izuzima iz njenog vlasništva, jer bi on trebalo da služi pacijentima koji dolaze na pregled, a da uput bude ulaznica na parking. Nažalost, nismo naišli na razumevanje. Što se tiče stolarije na bolnici, moraju da se ispoštuju standardi Evropske unije, prema kojima bolnica naših kapaciteta mora imati plastičnu stolariju. Zato smo promenili prozore. Pošto su u dobrom stanju, ustupili smo ih školama. Pomenuti su dušeci u sobama. Nažalost, nakon izlaska iz kovida, morali smo da uništimo sve dušeke i posteljinu, pa sad moramo da obezbedimo sredstva za nabavku novih.

Meštani Donjeg Sinkovca i žitelji ulice Tanaska Rajića tražili su odgovore na infrastrukturna pitanja, a Cvetanović je odgovorio da su radovi na obe lokacije predviđeni budžetom za narednu godinu.

Check Also

Potpisan ugovor između Grada Leskovca i organizacije Kros RTS

Danas je u Svečanoj sali grada Leskovca potpisan ugovor između Grada Leskovca i organizacije Kros …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *