Juče je u sali za naučne skupove Narodnog muzeja u Leskovcu održan naučni skup „Kulturno-istorijska baština juga Srbije“ na kom su učestvovali profesor dr Momčilo Pavlović, direktor instituta za savremenu istoriju, docent dr Dejan Antić, predsednik upravnog odbora Narodnog muzeja u Leskovcu, Veroljub Trajković, zamenik direktora Narodnog muzeja u Leskovcu, Mira Ninošević, direktor Narodnog muzeja u Leskovcu, dr Irena Ljubomirović, šef katedre za istoriju na Filozofskom fakultetu u Nišu.
Direktorka Narodnog muzeja Leskovac Mira Ninošević obratila se prisutnima rekavši:
„Na prvom skupu „Kulturno-istorijske baštine“ saopštenje je podnelo petnaest referenata, a čast da prvi izloži svoj rad imao je dr Jovan Ćirić, čija je tema bila „Kulturno-istorijsko nasleđe – shvatanje, tumačenje i društveni tretman“. Posle njega, saopštenje o „Istoriji Leskovca u srednjem veku“ podneo je Srbobran Milojević, a potom je, tada dr nauka, a potom akademik Gojko Subotić, kome pripada velika zasluga za samu ideju i realizaciju ovakvog pionirskog poduhvata u nauci na lokalnom nivou, pročitao svoj rad o zidnom slikarstvu crkve Svetog Jovana u Jašunji.“
Direktorka je potom dodala da je od tog dana do danas na naučnom skupu u Leskovcu učestvovao veliki broj naučnika i naučnih istraživača od kojih je izdvojila akademika Vladimira Stojančevića, akademika Dragoslava Mihailovića, Vidosavu Stojančević, prvu ženu doktora etnologije u Srbiji, Petra Kačevendu, Jovana Trifunskog i mnoge druge.
Nakon obraćana direktorke Ninošević, prisutnima se obratio profesor dr Momčilo Pavlović koji je tom prilikom naglasio da: „Jug Srbije ima šta da ponudi. Zato sam danas ovde da podržim i podstaknem na sistematsko i kontinuirano izučavanje ukupne baštine juga Srbije od etnologije, arheologije, istorije i drugih nauka, kao i da uključimo što veći broj institucija i pojedinaca.“
„Narodni muzej u Leskovcu je prošle godine obeležio sedam decenija svog uspešnog poslovanja, a nameru da tako nastavi pokazuje i organizovanje ovog naučnog skupa. Pokrenut 1986. godine, u čast obeležavanja 200 godina od rođenja Vuka Stefanovića Karadžića, naučni skup „Kulturno-istorijska baština juga Srbije“ postaje redovni bijenalni naučni skup. „Kulturno-istorijska baština juga Srbije“, pune 34 godine, u Leskovac dovodi eminentna imena srpskog učilišta i promoviše kulturno-istorijsku baštinu našeg kraja. Ovakvi skupovi su od velikog značaja za naš Grad, jer pored promocije našeg bogatog kulturnog i istorijskog nasleđa promovišu naučni rad i istraživanje.
Mnoga poznata imena, ali i institucije iz oblasti društvenih nauka, poput Srpske akademije nauke i umetnosti, Filozofskih fakulteta u Nišu i Beogradu, Instituta za savremenu istoriju, koji je od 2004. godine i suorganizator našeg skupa, učestvovala su u njemu i doprinela njegovom rastu“ – rekao je gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović.
Pre početka naučnog skupa gradonačelnik je u svom kabinetu ugostio ove eminentne stručnjake razgovarajući o razvoju kulture i njenom značaju.