Završena manifestacija “50 godina Bora je kod kuće”

Povodom obeležavanja 50 godina  Muzej kuće Bore Stankovića , u Domu Vojske održana je svečana akademija,  kojoj je prisustvovao gradonačelnik Vranja dr Slobodan Milenković sa saradanicima.

 

Prisutne je pozdravio Zoran Davidović, praunuk velikana srpske književnosti , a potom je govorio  Goran Maksimović, istoričar književnosti i kritičar, profesor Filozofskog fakulteta iz Niša.

,,Mnogi gradovi bi dali sve da je u njima rođen Bora Stanković, ali samo je Vranje imalo tu sreću da jedan od najznačajnijih srpskih  pisaca  bude rođen ovde. Nadam se da  će se  i u narednom periodu, decenijama i stolećima čitati dela Bore Stankovića, razumevati na pravi način, a da će spomen kuća biti mesto gde će dolaziti generacije studenata i učenika i na samom izvoru se upoznavati sa veličinom ovog pisca”, istakao je Maksimović.

,,Kad jednom pređete prag Borine kuće biće vam jasno sve što ste pročitali u Borinim književnim delima, jer tu na kaldrmi, ispod starog duda sve miriše na staro, pa na trenutak pomislimo da je u toj kući vreme stalo. Ona je najbolje mesto gde profesor može učenicima održati čas o Bori Stankoviću, mesto za sve umetnike koji ga uvažavaju, oaza mira i tišine, mesto gde i dalje živi Bora. Ono što mu dugujemo je zajednička briga o kući u narednom periodu”, dodao je Saša Stamenković, direktor Narodnog muzeja.  

,,Zahvaljujući reprezentativnim delima našeg renomiranog književnika,  nadaleko se čulo za ovu, tada malo poznatu, varoš. Stari način života u Vranju i sve ono što je nekada pre ovaj grad činilo specifičnim, ostalo je zabeleženo u Borinim pisanjima. Na svakoj stranici svojih knjiga, ovaj velikan zapisao je deo epohe, koja je nestala pred naletom nekog modernog, savremenijeg sveta. Bora je svuda sa sobom dično nosio sve što je bilo vranjsko: svoje poreklo, tradiciju, govor. Kroz svoj stvaralački rad dao je novi smisao gradu koji je sa ponosom predstavljao onakav kakav i jeste bio: drugačiji i skoro neprihvatljivo različit za to vreme.

Vranje danas prepoznaju kao Borin zavičaj. Kao mesto o kome je on pričao. Poštovaoci sa svih  strana dolaze kako bi se poklonili pred njegovom kućom i prošli kaldrmom Baba Zlatine ulice. Borina kuća postala je najveći kulturni i istorijski adut Vranja, prva asocijacija koja se vezuje za ime grada”, rekao je je gradonačelnik dr Slobodan Milenković. ,,Kod Ministarstva kulture,  Grad je nedavno aplicirao projektom ,,Vranjskom kaldrmom” i odobrena su sredstva za sanaciju i izvođenje restauratorsko-konzervatorskih radova na Muzej kući Bore Stankovića. Zahvaljujući tome, posle pedeset godina, obnovićemo ovaj vredan spomenik kulture”, istakao je Milenković.

Posetioci su bili u prilici da pogledaju i film u produkciji  DN 017 o starom Vranju. Na akademiji su nastupili hor gimnazije ,,Bora Stanković”, solisti  Aleksandar Janjić sa profesorima i učenicima muzičke škole Stevan Mokranjac, Branimir Stošić Kace i glumac Marko Petričević.  U nastavku programa rukovodstvo Narodnog muzeja podelilo je zahvalnice najzaslužnijim pojedincima, koji su svojim zalaganjem i radom dali doprinos očuvanju Muzej kuće Bore Stankovića i celog kompleksa Muzeja. Zahvalnice su uručene prof.dr Veri Cenić, Slobodanu Mitroviću, prvom kustosu –pedagogu Muzej kuće, posthumno Srboljubu Aritonoviću, koju je primio  njegov sin Dušan Aritonović i Snežani Vukelić Jovanović.

Check Also

Počela prijava za besplatne udžbenike

Ministarstvo prosvete Vlade Republike Srbije nastavlja svoju podršku obrazovanju obezbeđujući besplatne udžbenike i druga nastavna …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *