Zaplena lekova za potenciju u iznosu od 1,5 miliona evra

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Carinici su 9. maja 2017. godine na graničnom prelazu Preševo, sprečili da u zemlju uđe tovar krijumčarenih lekova vrednih gotovo milion evra.

 

Slučaj je otkriven kada je tokom popodneva na red za pregled došao kamion aerodromskog prevoznika iz Skoplja koji je pošiljku lekova iz Indije trebalo da preveze do beogradskog aerodroma. U dokumentaciji je kao primalac pomenutog tovara lekova naznačena ”Air Serbia”, posredstvom koje je on navodno trebalo da bude upućen u Beč, dok je kao krajnji korisnik navedena firma iz Banja Luke- navodi se iz Uprave Carina i još  se dodaje da su carinici na Preševu već nakon inicijalnog pregleda uočili mnogobrojna neslaganja iako je tovar pratila dokumentacija sa garancijom izdatom u Makedoniji i navedenom vrednošću od svega 7.000 evra.

Službenici su u tom kamionu otkrili niz raznih nepravilnosti, pa je tako za neke lekove utvrđeno da ih ima više nego što je u dokumentaciji prijavljeno, dok je bilo i nekih koji uopšte nisu bili prijavljeni, a otkriveni su u tovaru. Najviše je bilo leka za potenciju ”Kamagra 100”, čijih je 40.000 tabli prijavljeno, a u tovaru se nalazila šest puta veća količina. Pronađeno je ukupno 253.800 tabli, što znači da je otkriven višak od čak 213.800 tabli od po 4 tablete. Procenjena vrednost te količine Kamagre je gotovo 850.000 evra.

Treba imati u vidu da se kod procene vrednosti robe uzima u obzir najpovoljnija cena koju je moguće naći na tržištu, tako da zapravo kada bi se kao reper uzela neka viša cena koju je moguće naći u slobodnoj prodaji, tržišna vrednost ove zaplene bi mogla da se popne i na čitavih 1,5 miliona evra. U tovaru se nalazilo i 1.000 kutija leka ”Cenforce 200” koji uopšte nije bio prijavljen, kao ni 500 kutija leka ”Sildalis” koji se takođe koriste kod problema sa potencijom. Vrednost samo ovog dela neprijavljenog tovara procenjena je na 130.000 evra – kazu iz Uprave Carina.

Pretpostavlja se da pomenuti tovar i nije trebalo da stigne u Beč, već da je ideja bila da se na putu ka svom krajnjem odredištu ”izgubi” i zapravo završi na crnom tržištu u zemlji. Međutim, carinski službenici su upoznati sa činjenicom da je krijumčarenje lekova za potenciju aktuelan fenomen i baš se zbog toga dodatna pažnja obraća na tovare sa takvom vrstom robe.

 

Izvor/photo Uprava Carina

Check Also

Vređao, pretio i napao policajce

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Vranju uhapsili su S. Z. (1996) iz ovog grada, zbog …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *