Za četiri godine zaposleno 12.000 zdravstvenih radnika

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar izjavio je da je u prethodne četiri godine zaposleno 12.000 zdravstvenih radnika i dato 7.159 specijalizacija.

Tokom rasprave u Skupštini Srbije o amandmanina na Predlog zakona o zdravstvenoj zaštiti Lončar je polemisao najpre sa poslanikom SRS Aleksandrom Šešeljem o zabrani zapošljavanja u državnim ustanovama i odlasku lekara u inostranstvo.

Lončar je odgovorio da ne postoji nikakva zabrana zapošljavanja i da gde god postoji potreba da se neko zaposli u zdravstvu to se i čini.

“Nemamo nijedan problem bilo koga da zaposlimo, jedino o čemu vodimo računa jeste da ravnomerno rasporedimo ljude tamo gde je neophodno, da ne bude po principu ”ispunjavanja želja” – da negde imamo višak, a negde manjak, jer veliki broj želi da ide u veće gradove”, rekao je Lončar.

Kako je objasnio, zabrane nema, samo je kontrolisano gde se ko zapošljava.

“Mnogo toga smo uradili da ne dođemo u situaciju da nam se zatvaraju delovi bolnica i zdravstvenih ustanova zbog nedostatka kadra što je primer u mnogim zemljama”, rekao je Lončar.

Ministar je naveo da oni koji dobiju posao i specijalizaciju imaju obavezu da dvostruko više od trajanja specijalizacije provedu u Srbiji i da tek onda mogu da odu iz zemlje, ukoliko žele.

“I kada imate tih milijardu evra, pitanje je da li ćete da date novac za povećanje plate ili da poboljšate uslove. Srbija je uzela gama nož, iks nož, sagradila Klinički centar u Nišu, da ne govorim o operacionim salama, rendgenima… uvek tražimo balans”, rekao je Lončar.

Po njegovim rečima, retke bolesti godinama ranije nisu bile prepoznate, a danas se godišnje izdvaja dve milijarde dinara.

“Oni koji su sve upropastili sad obećavaju kako će biti bolje u zdravstvu. Taj ko kaže da će svega da bude, da će sve da se obezbedi, to nije istina, jer nije realno. Nemoguće je i taj ko tako priča nema veze sa zdravstevim sistemom”, poručio je Lončar.

On je naveo da terapija za lečenje samo jednog deteta od retkih bolesti godišnje košta oko 500.000 evra.

Poslanik SRS Milorad Mirčić rekao je Lončaru da bi mladim stručnjacima trebalo omogućiti da pod povoljnim uslovima reše stambena pitanja, a Lončar je odgovorio da se na tome radi i da će se, kaže, to i uraditi.

On je odbacio kritike da direktori domova zdravlja nisu stručni i pozvao radikale da ako znaju neke primere ko je dobio posao zato što je dao pare, kažu konkretno ko je u pitanju.

Ocenio je da je, po njemu, najveće “zlo” da se mladom čoveku koji je završio fakultet uzima novac za zapošljavanje i da bi taj neko trebalo da bude osuđen na maksimalnu kaznu.

“Samo recite, prijavite i neka dođe taj kome su tražene pare”, rekao je Lončar.

Check Also

Evo ko u sredu ostaje bez struje!

Ogranak Elektrodistribucija Leskovac izvodiće radove na redovnim godišnjim revizijama TS. Zbog toga će u sredu, …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *