Vremenske prilike odlažu setvu

       Jesenja setva strnih žita na području Jablaničkog okruga biće obavljena na ukupno 24.390 hektara oranica, podaci su leskovačke Poljoprivredne savetodavne i stručne službe. Najveće površine biće pod pšenicom, 21.350 hektara, raž će zauzeti 180, ječam 1200, ovas 360, a tritikale 1300 hektara obradivog zemljišta. Zbog loših vremenskih prilika, setva je do sada obavljena na svega 2-3 posto planiranih površina.

         Prema rečima mast. inž. polj. Jelene Stojiljković, savetodavca za ratarstvo PSSS Leskovac, optimalni agrotehnicki rok za setvu ozime pšenice naveliko teče (5. – 25. oktobar), pa treba iskoristiti prve povoljne vremenske prilike za pripremu parcela i setvu. Međutim, tolerantnim rokom u kome pšenica može dati solidan prinos, po mnogim istraživanjima, smatra se period do 5. novembra.

       Preporuka naše službe je da ove godine setvu pšenice treba planirati do kraja prve dekade novembra. Za ozimu raž optimalni agrotehnički rok je od 15. do 30. septembra, za ozimi ječam od 20. septembra do 5. oktobra, za ozimi tritikale od 25. septembra do 15. oktobra, za ozimi ovas od 1. do 10. oktobra, kaže Jelena Stojiljković.

      Trenutno ima dovoljno toplote i vlage u zemljištu i ako bi se radovi obavili u što kraćem roku, možemo očekivati kvalitetnu setvu i nicanje. Za slučaj da se setva obavlja van ovih rokova, preporuka je da se seju ranije sorte pšenice ili da se, sa svakim danom kašnjenja, setvena norma poveća za 0,5 – 1%, dodaje ona.

        Ukoliko je parcela kvalitetno pripremljena, a setva se završi u preporučenom roku, treba se pridržavati preporučene količine semena proizvođača. Ako je nekvalitetna priprema zemljišta, obavezno povećati količinu semena za 10 %. Ako se proizvođači odluče za setvu „semena sa tavana“ takođe treba povećati količine semena ali i fungicidima istretirati seme pre setve.

        Najznačajnije agrotehničke mere u ovom trenutku su pravilan izbor sorti i adekvatnog preduseva, prilagođen sistem obrade i pripreme zemlјišta za setvu, pravilan izbor sistema đubrenja, pridržavanje optimalnih rokova setve, pravilan izbor gustina setve za određenu sortu.

        Đubrenje mineralnim đubrivima je od velikog značaja za uspešnu proizvodnju strnina, dodaje Jelena Stojiljković. Dobra obezbedjenost fosforom i kalijumom pozitivno utiče na razvoj i omogućava biljci da se izbori sa spoljašnjim faktorima tokom perioda vegetacije. Preporučljivo je đubrenje obaviti na osnovu rezultata agrohemijske analize zemljišta i otpornosti sorte na poleganje. Ako je agrohemijska analiza zemljišta izostala, onda treba imati u vidu da su potrebe pšenice za makroelementima sledeće: 100-120 kg/ha azota, 80 kg/ha fosfora i 60 kg/ha kalijuma, imajući u vidu da celokupnu količinu fosfora i kalijuma i 1/3 azota treba uneti sa osnovnom obradom, a ostatak količine azota u daljoj prihrani. Pšenica ima jako izražene potrebe za fosforom u početnim fazama (prvih 5-6 nedelja) i jako je bitno startno đubrenje što se dalje odražava na ukorenjavanje i bokorenje useva, poručuju savetodavci leskovačke Poljoprivredne stručne službe.

Check Also

U četvrtak bez struje “pola” Leskovca

Elektrodistribucija Leskovac najavila je za četvrtak nastavak radova na elektro mreži. “Ogranak Elektrodistribucija Leskovac izvodiće …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *