Vlasotinačka delegacija odala počast junacima Solunskog fronta u memorijalnom kompleksu u Polikastru i na Zejtinliku

Centralna manifestacija obeležavanja stogodišnjice proboja Solunskog fronta organizovana je 30. septembra u memorijalnom kompleksu u Polikastru (Grčka). Svečanost je organizovana uz državna znamenja i prisustvo državnih i vojnih predstavnika savezničkih zemalja čije su vojne snage učestvovale u formiranju i proboju fronta – Srbije, Rusije, Grčke, Britanije, Italije i Francuske. Pored državnih delegacija pomenutih zemalja, na skupu su bili predstavnici grčke crkve, vojske, lokalne samouprave i udruženja iz mnogih zemalja koja neguju tradiciju vezanu za Veliki rat.

Pored državnih zvaničnika i predstavnika njihovih oružanih snaga, na platou memorijalnog kompleksa su bili pitomci Vojne akademije, Vojske Srbije i Policijske akademije. Deo ovog memorijalnog skupa bili su potomci slavnih ratnika iz mnogih gradova Srbije.

Delegacija Udruženja potomaka ratnika 1912 – 1920. godine iz Vlasotinca, predvođena predsednikom udruženja Draganom Vidosavljevićem, je prisustvovala komemoraciji povodom stogodišnjice od proboja Solunskog fronta. Članovi udruženja su položili venac na spomenik u memorijalnom kompleksu u Polikastru i odali počast junacima Solunskog fronta.

Negovan Stanojević, državni sekretar Ministarstva za rada, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi RS je ovom prilikom istakao da su dani obeležavanja velikog događaja iz srpske istorije istovremeno i lekcija kolika je cene slobode i da je malo naroda sa takvim zalogom za budućnost.

Inače, Polikastro se nalazi na četrdesetom kilometru od Soluna. Na uzvišici se nalazi spomenik od venčačkog mermera sa buktinjom na vrhu. Na svakoj strani ovog petougaonog spomen obeležja su ispisane istovetne poruke na pet jezika: „Deci Francuske, Velike  Britanije, Italije, Grčke i Srbije koja su verno sledeći zavete svojih predaka zajedno ratovala, na ovom mestu i poginula za slobodu i mir u celom svetu, 1916 – 1918“. Spomenik ratnicima palim za slobodu i svetski mir je podignut 1977. godine. Spomenik na Polikastru je zamislio ratni pilot Sava Mikić, a umetnički ga je oblikovao solunac, arhitekta Aleksandar Sekulić. Memorijalni kompleks u Polikastru pored spomenika savezničkoj vojsci čine biste premijera savezničkih država Srbije, Grčke, Italije, Francuske i Velike Britanije, među kojima je bista srpskog predsednika vlade Nikole Pašića. Zemlju za memorijalni kompleks je darivao Grk, Hristos Karafodoros 1975. godine.

Proboj Solunskog fronta je prethodio oslobođenju Srbije i porazu Centralnih sila u Prvom svetskom ratu i predstavlja jedan od najslavnijih trenutaka u srpskoj istoriji koji se u svetu pamti kao simbol ogromne hrabrosti i požrtvovanosti srpskog naroda.

Nakon komemoracije u Polikastru, delegacija iz Vlasotinca je obišla srpsko vojničko groblje na Zejtinliku, položila venac i odala počast palim ratnicima. Članovi ovog udruženja su jedinstveni u naporima da učestvuju u obeležavanju najvažnijih datuma iz srpske istorije, kako bi pokazali da su dostojni potomci svojih slavnih predaka i podsećali na njihovu hrabrost i spremnost da brane otadžbinu po svaku cenu, kao i da mlađe generacije podstiču da pamte i poštuju istoriju svoga naroda.

Izvor KC Vlasotince

Check Also

U četvrtak bez struje “pola” Leskovca

Elektrodistribucija Leskovac najavila je za četvrtak nastavak radova na elektro mreži. “Ogranak Elektrodistribucija Leskovac izvodiće …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *